1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kayıt dışı çalışanın sayısı çok fazla
Kayıt dışı çalışanın sayısı çok fazla

Kayıt dışı çalışanın sayısı çok fazla

DİSK 9. Bölge Başkanı Nihat Bencan, Gaziantep'in teşvik dışı bırakılmasından sonra büyük oranda kayıt dışı olduğunu söyledi. " Organize Sanayi...

A+A-

DİSK 9. Bölge Başkanı Nihat Bencan, Gaziantep'in teşvik dışı bırakılmasından sonra büyük oranda kayıt dışı olduğunu söyledi. " Organize Sanayi Bölgesi ve Küçük Sanayi Sitesinde 120 bin kayıtlı işçinin çalışmasını sağlayacak bir yapı bulunuyor" diyen Bencan, " Ancak, SSK verilerine baktığınız zaman, bu iki sanayi bölgesinde yaklaşık 40-50 bin civarında kayıt altında çalışan işçi görünüyor" şeklinde konuştu.

Türkiye'de iki kişiden birinin kayıt dışı çalıştığını ifade eden Bencan, Bu durumun, Gaziantep'te kayıt dışı ekonominin yüzde 60-65 civarında olduğunu gösterdiğini söyledi. Türkiye'de kayıt dışı ekonominin çok önemli bir ekonomik kayba yol açtığını, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) resmi verilerine göre kayıt dışı ekonominin, bugün yüzde 54 civarında olduğunu belirterek. "Sendika olarak bizler, çalışanları bu konuda bilgilendirmek için bir çalışma grubu oluşturduk. Bunun içerisinde OSB ve KÜSGET'te işçilerin sigortalı olmasını sağlayacak ve bunu özendirecek bir takım girişimlerde bulunduk. Kitapçık da projenin bir aşaması" dedi.

KİTAPÇIK ÖNEMLİ MESAJLAR VERİYOR

Kitapçıkta, sigortalı işçi ile sigortasız işçinin bir iş kazası sonucu başına gelecekleri ve sonucunun ne olacağını anlatmaya çalıştıklarını belirten Bencan, yunları söyledi: "Bu kitapçıktan bin tane bastırdık ve dağıtmaya başladık. Kitapçıktan çok olumlu tepkiler aldık. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile sendikamız genel merkezi bize teşekkür mektubu gönderdi. Sendikamız aynı zamanda Çorum, Bursa ve Gaziantep'te kitapçığın dağıtımını sağladı. Kitapçıkta sigortalı çalışan ile sigortasız çalışan işçinin başına gelenler, karikatürize bir şekilde anlatılıyor. Bizim ülkemizde okuma alışkanlığı yok, özellikle sanayi bölgesinde yaşayan insanlarda okuma alışkanlığı yok. Çalışanların bunu anlayabilmesi için resimli ve yazılı bir anlatım ele aldık. Çok detaya inmeden yaşanacak sorunları anlattık. Kitap olumlu tepkiler aldı ve bence işe de yaradı. Bir işçi iş kazası sonucunda yaşayacaklarını bu kitapta çok net anlayabilecek".

KİTAPÇIKTA NE VAR

DİSK 9. Bölgenin çıkardığı "'Sen sen ol, SSK'lı ol' kitapçıkta iş kazası geçiren SSK'lı Kemaletti'in kazanın ardından sahip olduğu sosyal güvencesi nedeniyle belli bir hayat kalitesini yakalayarak yaşamını devam ettirmesi anlatılıyor. Kitapçıkta ayrıca, Kemalettin ile aynı iş şartlarında çalışan ancak SSK'sı olmayan Şerafetti'in, geçirdiği iş kazasının ardından tedavi masraflarını ödeyememesi nedeniyle evine haciz gelmesi, sakat kalması ve yaşadığı sürecin sonunda hayatını dilenerek geçirmesine yer veriliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.