Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

Kaybederken Kazanmak

A+A-

Aynen böyle oldu dünkü Referandum.. AK Parti, MHP ve BBP ortaklığında gidilen Referandum sonuçları, üç partinin en son 1 Kasım seçimlerinde aldığı oyların çok çok altına düştü.. Bitmedi, Büyük şehirlerde kaybedildi. İstanbul, Ankara, Adana, Antalya hatta Hatay dahil bu illerde Hayır oyları fazla çıktı. İzmir’i listeye koymadım zaten orada AK Parti’nin ve diğerlerinin üstünlüğü yoktu.. Ama tüm bunlara karşın özellikle iç anadoluda ve karadenizde önemli oranda Evet çıkması, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkan olmasını sağladı..

1769934_1_1492334912kulej.jpg

FİREYİ KİM VERDİ ?

Tüm bunlara karşın, Evet oylarının fazla çıktığı tüm illerde, 1 Kasım seçimlerinde çıkan sonuçların altına düşülmesi, özellikle AK Partinin bundan sonra daha iyi düşünmesi gerektiğini göstermiş oldu. MHP’nin ve BBP’nin katkısı ne kadar oldu bilinmez, ama var olan gerçek, Referandum’da çıkan sonuçlarla bu iki partinin öyle de fazla katkı sağladığını göstermiyor.. Veya tam tersini düşünürsek, AK Partinin fire vermiş olduğunu söylemek gerekir.. Elbette fire vermiştir ama, ben yine de MHP ve BBP’den en azından Gaziantep’te yeterince aradığını bulduğu kanaatinde değilim..

GAZİANTEP’TE BAŞARILI OLUNDU MU ?

Genelde bakıldığında başarı gibi gözüküyor.. Ama ben o kanaatte değilim.. Biliyorsunuz, geçen haftaki yazımda normalde Evet cephesinin Gaziantep’te normalde yüzde 70 oy alması gerektiğini söylemiş, partilerin 1 Kasım’da aldıkları oy oranlarını yazmıştım..

Bu kadar propagandaya, bu kadar devlet ve belediye imkanlarını kullanmalarına rağmen, hatta milletvekilleri, bakanlar, belediye başkanları, il ve ilçe başkanlarının bu kadar inanılmaz şekilde çalışmaları- na karşın, yüzde 62 oy çıkarmalarını sakın kimse başarı olarak kabul etmesin.. Bence şimdi sakin kafayla düşünülmeli, il ve ilçe teşkilatları gözden geçirilmeli, MHP ve BBP’nin destek verdiği Referandumda niye yüzde 62 de kaldıkları masaya yatırılmalıdır..

MUHALEFET İYİ OY ALDI

1 Kasım’da CHP yüzde 16.3, HDP 10.5, Saadet 0.6 oy alabilmişti. Bu toplamda yüzde 27.4 yapar.. 16 Nisan referandumunda ise Hayır oyları toplam yüzde 37.5 aldı. 1 Kasım seçimlerine oranla yaklaşık 10 puan fazla alan muhalefet için kaybedilmiş birşey görmüyorum. Fazla alabilirlermiydi, alabilirlerdi elbette. Ama kısıtlı imkanlarına, herkesin sessizce çalışmasına bakıldığında yüzde 10’luk farkı küçümsememek gerekir diye düşünüyorum..

AK PARTİNİN SORUMLULUĞU ARTIYOR

Son sözüm şudur; Özellikle AK Partili dostlar.. Bu sonuçlar sizi daha sorumlu davranmaya, daha ciddi çalışmaya ve ayrımcılık yapmadan, herkesle el ele verip toplumsal barışa yönelik çalışmaya sevketmeli.. Bugünden itibaren değişecek olan sistemde iktidarıyla, muhalefetiyle birlikte gelişen ve büyüyen Türkiye için birlikte hareket etme zorunluğu kaçınılmaz olmuştur. Ne olur, herşeyi abartarak toplumda ayrımcılık yapmaya kalkışanlara izin vermeyelim..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum