AFETLERDE YAŞAMINI YİTİRENLER İÇİN ANMA GÜNÜ

Kaya, TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde Türkiye’nin jeolojik yapısı nedeniyle bir deprem ülkesi olduğunu belirterek “Ülkemizde başta 1939 ve 1992 Erzincan Depremleri, 17 Ağustos Depremi ve 6 Şubat Depremleri olmak üzere, yangın, sel gibi pek çok doğal afet nedeniyle yüzbinlerce can kaybı yaşanmıştır.” dedi. 

OKULLARDA VE MAHALLELERDE AFET FARKINDALIK EĞİTİMLERİ

Kanun teklifiyle 6 Şubat ve  17 Ağustos günlerinin tüm afetlerde yaşamlarını yitirenleri anma günü olarak kabul edilmesi önerilirken, ayrıca her eğitim öğretim  döneminin ilk haftası okullarda çocuklara başta deprem olmak üzere tüm afetler hakkında farkındalık kazandırmak, onları afetlere hazırlamak için 10’ar saatlik dersler verilmesi teklif ediliyor. Ayrıca, tüm vatandaşları kapsayan yaygın afet eğitimleri verilmesi öneriliyor. Bu iki günü kapsayan hafta boyunca gazete, TV ve radyolarda afet farkındalığı ve biliçlendirmeye yönelik yayınlar yapılacak. 

TEDBÜR ALINMASI DEVLETİN ASLİ GÖREVİDİR

klama yapan Gaziantep Milletvekili Ertuğrul Kaya, Türkiye’de meydana gelen afetlerinin önemli bir kısmının doğanın insan tarafından tabiri  ve doğa kanunlarına aykıyı yapılaşmadan kaynaklandığını  belirterek, “Sayısı her geçen gün artan afetlerin ölümcül etkilerinin önüne geçilmesinde önemli adım toplumsal farkındalığın  temini ile multidisipliner tedbirler almaktır. Doğayı gözardı ederek afet gerçeğini yok sayarak hareket edildiğinde çoğu önlenebilir zararın büyük acılara dönüşmesi için kaçınılmaz” dedi.