1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kavaklık’taki Baro lokali'nin çevresi tamamen temizleniyor
Kavaklık’taki Baro lokali'nin çevresi tamamen temizleniyor

Kavaklık’taki Baro lokali'nin çevresi tamamen temizleniyor

Aslına dönüşecek

A+A-

Gaziantep’te Kavaklıkta bulunan Baro lokali olarak faaliyet gösterilen bölge aslına döndürülüyor. Yıllardır çeşitli tadilatlar yapılan Baro lokali için Büyükşehir Belediyesi harekete geçti ve asırlık binanın ortaya çıkması için çalışmalar başlatıldı.  

SİT alanı olan ve tahmini olarak 1899 yılında Kavaklık Kasrı (Kır kahvesi) olarak yapılan bu binanın çevresine düzenlemeler yapılmıştı. Yapılan eklemeler sonrası tarihi binanın tam ortada kalması ve özelliğinin belirgin şekilde kaybolması üzerine Büyükşehir Belediyesi harekete geçti.  

Bu binanın çevresinde yer alan ve sonradan yapılan mutfak, ocak başı denilen bölüm, dere kenarındaki camlı bölüm, tuvalet yanındaki sentetik buz pisti ve küçük barakalar dahil hepsinin kaldırılması kararlaştırıldı. Baro lokalinin mutfak görevini gören kesimin de kaldırılması kararlaştırıldı ve mutfak için SİT alanı dışında kalan bölüme mutfak yapılması kararlaştırıldı.  

ÇOK GÜZEL BİR GÖRÜNÜME KAVUŞACAK 

Büyükşehir Yetkilileri tarihi binanın çevresinin tamamen temizleneceği ve baraka şeklindeki mutfak dahil hepsinin kaldırılacağını söyleyerek “uzaktan bakınca tarihi binanın görülebileceği bir projeyi hayata geçiriyoruz. SİT alanı dışına da Baro Lokalinin mutfak olarak kullanacağı bir bölüm yapılıyor. Böylece Sit alanı tarihi bina dışında tamamen açık olacaktır”diye konuştular. 

ÖZEKŞİ YERİNDE İNCELEDİ 

Bu arada sosyal medyada yaşanan paylaşımlardan sonra gazetemiz kurucusu Ökkeş Özekşi, Kavaklık’a gitti ve çevrede yapılacak tadilatlar ve düzenlemeleri yerinde tespit etti. Özekşi yaptığı açıklamada “burası gerçekten düzenleme yapılması gereken bir yerdi. Çok gereksiz eklemeler yapılmış, barakalarla tarihi binanın özelliğinin adeta kaybolmasına neden olunmuştu. Büyükşehir Belediyesi’de bunun farkına varmış ve harekete geçmiş. Gaziantep Barosuna verilen ve işletmeci tarafından yönetilen  bu restorantın Gaziantep’in en değerli yerinin adına yaraşır güzellikle olması gerekir. Benim de bazen arkadaş gruplarıyla gittiğim bu restoran yapılacak değişimlerle tarihine yaraşır şekle dönüştürülecek ve Gaziantep’e yakışır şekilde faaliyetine devam edecek” dedi.  

1897 YILINDA İNŞAASINA BAŞLANMIŞ 

Baro lokali olarak bilinen bu yer Gaziantep’in sosyal ve kültürel faaliyetlerinde oldukça önemli bir geçmişa sahip. Kır kahvesi olarak da bilinen “Gaziantep Kavaklık Kasrı”  kentin simgesi haline geldi. Kavaklık Kasrı’nın, İsmail Fevzi Paşa tarafından 1897-1899 yılları arasında yaptırıldığı belirtiliyor. Ermeni bir usta tarafından inşa edildiği belirtilen taş bina çeşitli değişikliklere uğrayarak ve değişik hizmetler vererek günümüze kadar ayakta kalmıştır. Bugün Baro Lokali olarak faaliyet göstermektedir.  Leyla Özekşi Polat

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.