1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kastamonu’yu geçtik
Kastamonu’yu geçtik

Kastamonu’yu geçtik

Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, 2018 yılında en fazla sarımsak üretiminin Gaziantep’te gerçekleştirildiğini söyledi.

A+A-

ÜRETİMDE ARTIŞLAR VAR

Türkiye’de yaklaşık 130 bin dekarı kuru, 20 bin dekarı taze olmak üzere 150 bin dekarı aşan alanda sarımsak üretimi yapıldığını açıklayan Başkan Deniz, sarımsak dendiğinde akla ilk gelen ilin Kastamonu olmasına karşın, 2018 yılında en fazla sarımsak üretiminin Gaziantep’te gerçekleştirildiğini belirtti. Deniz, “2018 yılında Kastamonu’da  20.540, Gaziantep’te ise 20.726 ton üretim gerçekleşti. Geçen yıl kuru sarımsakta dekara ortalama 882 kilogram verim alındı. Sarımsak veriminin en yüksek olduğu iller 1.397 kg ile Konya, 1.374 kg ile Edirne ve 1.192 kg ile Kahramanmaraş olmuştur. Sarımsak üretim alanlarında bir artış olduğu görülmektedir. Son beş yılın verisi incelendiğinde, Gaziantep ve Aksaray’daki sarımsak üretim alanlarında önemli artış meydana geldiği görülmektedir. Kişi başı sarımsak tüketimimiz 1.5-2 kg arasında değişmektedir” dedi.

TÜKETİCİ TANE İLE ALMAK ZORUNDA KALDI

TÜİK verilerine göre tüketici fiyatları bazında sarımsakta fiyat artışının, Eylül 2019’da bir önceki aya göre yüzde 42,58 olarak gerçekleştiğini belirten Deniz, “Hasattan itibaren sarımsak fiyatlarında haftalık periyodlarda hızlı bir artış gözlemlenmiştir. Dolu zararı bu artışta en önemli etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolu zararına bağlı olarak oluşan rekolte düşüklüğü nedeniyle görülen fiyat artışları yanında sarımsak ürünü üzerinde yapılan spekülasyonlar da fiyat artışında etkin bir rol oynamıştır. Sarımsakta görülen anormal fiyat artışı üreticiyi memnun etmekle birlikte tüketici sarımsağı pazardan tane ile almak zorunda kalmıştır. Her yıl üretim sezonu başında yüksek fiyatla pazarda alıcı bulan sarımsak, 2-3 aylık dönem içerisinde düşerek değer fiyatına ulaşırken, 2019 yılı piyasa fiyatı için şimdiden üç haneli rakamlar telaffuz edilmeye başlanmıştır. Bu aşırı fiyat beklentisinin gerçekliği tartışılır durumdadır. Rekolte düşüklüğüne bağlı olduğu zikredilen sarımsak fiyat artışlarının, süreç içerisinde yapılacak spekülasyonlarla daha da yükselip yükselmeyeceği zaman içinde ortaya çıkacaktır.” Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.