1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. KASIMPAŞA VE SONRASI
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Yazarın Tüm Yazıları >

KASIMPAŞA VE SONRASI

A+A-

Gaziantep futbol kulübü hocası Erol Bulut Galatasaray karşılaşmasıyla beraber takımı kuruluş kurgusuyla oynatmaya başladılar, Galatasaray karşısında yenilmiş ama iyi savaşmıştık, bu karşılaşmayla ilgili yorumumuzu önceki yazımızdan okuyabilirsiniz. Takımın kuruluş kurgusu, yani takıma oyuncu getirilip takım oluşturulurken takımın başında Sumudica bulunduğundan 5-3-2 düzenine göre takıma oyuncu alınmıştı. Bu sezon başında Erol hocada bu sistemle oynatacağını açıklamış ve oyuncu alımları da ona göre gerçekleştirilmişti. Ancak Erol hoca daha sonra oyun sistemini değiştirmiş, takımı 4-2-3-1 düzeninde oynatmaya çalışmış, takımda bocalamaya başlamıştı. Uygulamak istedikleri sistem elimizdeki oyunculara uymamış ve başarılı olamamışlardı. Galatasaray karşısında denenen sistem Kasımpaşa karşısında zor da olsa sonuç vermiş, Erol hoca ve ekibi de şimdilik başarısızlık baskısından kurtulma fırsatı yakalamış oldular.

Sumudica ayrıldıktan sonra geçen sezon Sa Pinto döneminde de aynı sorunları yaşamıştık, Sa Pinto’da sonunda takımı 5-3-2 düzeninde oynatmak zorunda kalmıştı. Hem geçen sezon hem de bu sezon yazdığımız yazılarda takımın bu düzenle oynatılması gerektiğini ısrarla vurgulamıştık. Takımı savunmada tutarak, topu rakibe bırakıp kontra ataklarla gol aramak sıkıcı ve sevimsiz görünebilir, ama elimizdeki oyuncu yapısı böyle oynamaya uygun, savunmadan oyuncu çıkarıp yerine orta alanda oyuncu çoğaltarak atak oynamaya çalışıldığında takım başarılı olamıyor. Bu nedenle sonraki karşılaşmalarda da böyle savunma ağırlıklı oynamayı sürdürmemiz gerekiyor. 

Kasımpaşa karşılaşmasında kazanmamıza rağmen rakibe gollük fırsatlar vermemiz hiç iyi görüntüler değildi, Günay’ın iyi oynaması bizi kurtardı. Kasımpaşa karşısında aynı tarzda oynayan iki forvetle (Muhammed ve Figueiredo) oyuna başlanıldı, ikisi de çok koşmayan ve son vuruşçu olan bu oyuncular rakip savunmaya fazla baskı kuramıyor ve yanlışa zorlamıyorlar. Oysa bunlardan birinin yerine Dicko ile oyuna başlanılsa rakibin savunması üzerine baskı kurulur ve yanlışa zorlanırdı. Bu oyunculardan Muhammed biraz formsuz, dinlendirilmeli, tamamen takımdan kesilmemeli Figueiredo ile dönüşümlü oynatılarak her ikisi de hazır tutulmalı. Sumudica takımın hocası iken Muhammed ile Kenan’ı değişimli kullanır, her ikisini de hazır tutarak verim alırdı. Figueiredo’a ayrıca değinmek istiyorum; bu oyuncunun yanında iyi top indiren, iyi pas veren oyuncular çoğaldığında daha çok gol atabilecek yetenekte bir oyuncu, sonraki sezonlarda da yararlanmak için bonservisiyle alınmaya çalışılmalı, oyundan çıkarılmasını yanlıştı, Dicko’yu oyuna almak için etkisiz oynayan Muhammed çıkarılmalıydı.Kasımpaşa karşısında orta alanda oynatılan oyuncularımız Doğan, Maxim ve Recep Niyaz beklenenin altında oynadılar, özellikle Maxim’de biraz oyun düzeyinde düşme (performans düşüklüğü) gözlemledik, bu üç oyuncunun da değiştirilmeleri doğruydu. Aslında Kasımpaşa gibi rakiplerle oynarken beşli savunma yerine dörtlü savunma kurgulanarak orta üçlünün sol kenarına İbrahim Pehlivan veya Enver Cenk yerleştirilerek Maxim’in iki forvetin arkasında serbest oynatılarak daha etkili olması sağlanabilir. Kasımpaşa karşısında savunmanın solunda oynatılan Tosca görevini yadırgamadı, şimdilik sorunsuz sol tarafı savunuyor. Savunmanın sağında da Oğuz daha iyi olmaya başladı. Orta alanda Recep Niyaz iyi oyun çıkaramayınca yerine Kıtsıou oyuna alındı, Kıtsıou ortanın sağında sırıtmadı, iyi oyun çıkardı. Savunma oyuncularımızdan Dijilobodji gol pasını vererek iyi iş çıkardı, ama rakibin bir atağında topu ıskaladı ve sonrasında bakmadan geriye doğru bacağını uzatarak neredeyse penaltı yaptıracaktı, dağınık oynamamalı, daha derli toplu oynamalı. Savunmadan Ertuğrul ve Coulker iyi oynadılar, Coulker gol atarak kendini sevdirmeye başladı. Kaleci Günay sanırım en iyi maçını oynadı, rakibin gollerine engel olarak maçı kurtaran oyuncu oldu.

Önümüzde Trabzon karşılaşması var, rakip lider ve çok iyi oynuyor. Trabzon karşısında da yine savunma ağırlıklı oynamalıyız; topu rakibe bırakarak sabırla ve açık vermeden savunma yapmalıyız, yakalayacağımız toplarla kontra ataklarla gol aramalıyız. Trabzon’a karşı savunmada yine Tosca-Dijilobodji-Coulker-Oğuz beşlisiyle, orta üçlüde bu kez değişik üçlü olarak orta solda İbrahim Pehlivan, ortada Merkel, orta sağ tarafta da Kıtsıou, ileri ikili de de yırtıcı ve dağıtıcı Dicko ile yanında bitirici olarak Figueiredo’yu öneriyorum. Orta alanda İbrahim ve Kıtsıou gibi kanat savunma oyuncularıyla başlamanın savunmaya katkısı olacaktır, ayrıca savunmanın iki tarafında oynayan oyuncuların sakatlanması durumunda oyuncu değişimi daha kolay olacaktır. Böyle oluşturulacak savunma ağırlıklı ve kontra atak takımıyla karşılaşmanın 2/3 nü tamamladıktan sonra solda İbrahim yerine Enver Cenk, Kıtsıou’nun yerine de Jefferson veya Mirza alınarak oyunu kazanma değişimlerine başlanılmalı, ek olarak savunmadan bir oyuncu çıkarılıp iki forvetin arkasına Maxim alınabilir. Savunmadan oyuncu çıkarılmadan forvetlerden birisi çıkarılarak da Maxim alınabilir, bu durumda diziliş 5-3-1-1 biçiminde olacaktır. Muhammed oyuna sonradan biraz daha hırslandırılarak alınmalı, bu oyuncunun eski takımına karşı oynamaktan etkilenme durumu nedeniyle oyuna sonradan alınması daha uygun olur kanısındayım.

Trabzon karşısında takıma başarılar diliyorum, herkese iyi haftalar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.