1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kasaplar "bir kere daha düşünün"dedi
Kasaplar "bir kere daha düşünün"dedi

Kasaplar "bir kere daha düşünün"dedi

Eski Et Hali’nden (Şimdiki Zincirlibedesten) 15 yıl önce çıkarılan ve İsmet Paşa Mahallesi’nde belediye tarafından yapılan yerde faaliyet gösteren et hali esnafı buradan da çıkarılıyor.

A+A-

 Bütün esnaf gruplarına yer gösteren belediyenin 25’in üzerinde kasap esnafına yer göstermemesine içerleyen esnaf, belediye yetkililerinden aldıkları kararı bir kez daha düşünmelerini istedi. Belediye yetkililerinin kendilerini, yeni yapılan Et borsasına yönlendirdiğini belirten esnaf, “Bizler perakende çalışıyoruz. Orası Humanız’daki toptancılar için yapıldı. Bizler o dükkanlara yazılamadık, çünkü maddi gücümüz yok. İstesekte zaten orada dükkanda yok” dedi. Büyükşehir belediye Başkan vekili Osman Toprak, Et halinin  olduğu yerin deprem anlamında sıkıntılı olduğunu belirterek, “Burası yıkılacak” dedi.

ORASI HUMANIZDAKİ TOPTANCILAR İÇİN YAPILDI

Et Hali esnafı, 25 Aralık Sanayi Sitesi’nde yapımı devam eden Et borsasına esnafın dükkan için yazılmadığını, isteselerde dükkan olmadığı için gidemeyeceklerini belirterek şunları söyledi:”Önce eski et halinden çıkarıldık. Müşteri portföyümüzün önemli bir bölümünü kaybettik. 15 yıldır burada hizmet ediyoruz. Belli bir müşteri kitlemiz oluştu. Şimdi de buradan çıkarılmak isteniyoruz. Her 10-15 senede bir esnaf birden çıkarılır mı? Bizlerin gücü belli, bizler perakendeciyiz, toptancı değiliz. Burası ayrı bir et hali. Orası Humanız’daki toptancılar için yapıldı. Burada 25’in üzerinde esnafız. Şimdi ne yapacağız? Belediye şehir merkezinden kaldırdığı her esnaf grubuna yer gösterdi. Bizim suçumuz ne? Büyükşehir Belediyesi’nden 50-100 dükkan istemiyoruz. 26-27 tane dükkan istiyoruz. Büyükşehir yetkilileri isterse bizlere bu dükkanları sağlar” dediler.

İSTESENİZDE BURAYI YIKAMAZSINIZ

Büyükşehir Belediyesi, Akkent’te çöken cami inşaatını baz alarak burada tahliye kararı almış. Neymiş çürüme belirtisi varmış, yıkılırmış. Bir kere cami inşaatı değil, çöken ahşap iskeleydi. Kaldı ki burada 150, 200 tane kolon var, burayı yıkmak istesenizde yıkamazsınız. Belediye halin kaldırılmasına karar verdi ancak bize yer göstermiyor. Biz yer istiyoruz.  Diğer mesleki birimlerine nasıl yer gösterildiyse bizlere de yer gösterilsin. Şirehanı’nın arkasında otopark olarak kullanılan yer çok güzel bir et hali olur. Şehrin içinde insanlar kolay ulaşırlar esnafi içinde iyi olur. Kasap esnafının yanısıra burada bit pazarı ve sebze meyve satıcıların var.  Bize yer gösterilmeden çuradan çıkın demek ne kadar vicdani?  Buradaki esnafın ailesini, çocuklarını niye düşünmüyorlar? Bizde mi işsizler ordusuna katılalım?” diye konuştu.

 

TOPRAK:ÇOK MODERN BİR ET BORSASI YAPILDI

 

Osman Toprak ise, et halinin kapatılmasıyla ilgili çok öncesinden itibaren bir planlamalarının olduğunu belirtti. Toprak, “Esnafımız mağdur olmasın diye Ticaret Borsamızla birlikte 25 Aralık Sanayi sitesinin hemen yanında çok modern et borsası yapldı. Orada 60’ın üzerinde dükkan var. Et halinde bulunan esnaflarımıza da burada dükkan almaları hususunda bizlerde, Ticaret  Borsası da gerekli taleplerde bulundular, çağrılarını yaptılar. Orası da bitmek üzere.Yakın zamanda orada ticari faaliyetler başlayacak. Dolayısıyla Et halinin kapatılması sözkonusu. Aynı zamanda orası deprem anlamında da sıkıntılı. Bununla ilgili karar alındı, et halinin de bulunduğu bina yıkılacak. Kasaplar için et borsasında yer var. Orayı Ticaret Borsası yaptırdı. Tapu bizim, kat karşılığı olarak Ticaret Borsasına verdik. Yeni yapılan yerde 60’ın üzerinde dükkan var. Demekki esnaf oradan dükkan almak istememiş” diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum