Karkamış İlçesi sınırında bulunan Jarabuls bölgesinde yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle Karkamış İlçesi sınır kapısı geçişlere kapatıldı. Suriye'nin Cerabulus İlçesi'ndeki çatışmaların yoğunlaşmasının ardından ülkelerini terk eden Suriyeliler, Karkamış'a gelmeye devam ediyor.

Özgür Suriye Ordusu’nun uzun süredir kontrolündeki Jarabuls sınır kapısına saldıran El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti Örgütü mensupları muhalifleri püskürterek kapının kontrolünü ele geçirdi. Çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı çatışmaların ardından Karkamış İlçe merkezinde de yoğun güvenlik önlemi alındı. Sınır boyunca tank ve akreplerle güvenlik önlemleri alan askerler güvenlik nedeniyle sınır kapısındaki geçişleri de durdurdu. Yüzlerce Suriyeli sınır kapısında beklerken askerler bölgede devriye atmaya devam ediyor.

TEDİRGİNLİK VAR

Karkamış ilçesi sakinlerinden İsmail Atçı, ilçe genelinde bir tedirginlik olduğunu ifade ederek, “Dün gece Özgür Suriye Ordusu ile El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti Örgütü mensupları arasında şiddetli bir çatışma vardı. Biz, burada huzursuz olduk. Sınırı aşan bazı mermiler evlere isabet etti. Bir an önce Suriye’deki sorunun bitmesini ve huzur içinde yaşamayı bekliyoruz. Düne kadar geçişler vardı ama çatışmalar şiddetlenince geçişlerde güvenlik gerekçesi ile durduruldu. Şuanda giden ya da gelen yok. Burada Suriyeli çok sayıda vatandaş var ve oradaki akrabalarını bekliyorlar. Geçmek isteyenlerde var ama izin verilmiyor” dedi.

DHA - İHA