1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Karkamış dünya tarihini değiştirecek
Karkamış dünya tarihini değiştirecek

Karkamış dünya tarihini değiştirecek

* Şahin: Herkes bu bölgeyi konuşuyor

A+A-

* Konukoğlu: Bulunmaz bir kentiz

* Öztürk:Turist sayımız yüzde 40 arttı

* Marchetti :Hedef kültürel ve ekonomik kalkınma

* Gür:Hayal değil

* Severoğlu:Master planı yeniden ele alınmalı

* Doğan:Karkamış tarih sahnesinde yerini alıyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında, Karkamış Kazısı Türk-İtalyan Ortak Ekibi toplanarak Arkeopark’ın bir bölümünün halka açılacağı müjdesini verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Karkamış Antik Kenti kazı çalışmalarında ortaya çıkacak eserlerin arkeoloji tarihini, dünya tarihini, kitapları değiştireceğini söyledi. Şahin, “Bütün Dünya’nın gözü bu noktada” dedi. 

Zeugmanın ardından Karkamış’taki kazılara da destek veren SANKO Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu, “Gaziantep kültürüyle, tarihiyle, dünyada bulunmaz kentlerden bir tanesi”derken, Nicolò Marchettı, ”Kazı çalışmalarında ana hedef kültürel ve ekonomik kalkınma” dedi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk, “Burası açıldığı zaman Çinden, Japonya’dan Güney Kore’den ciddi sayıda turist geleceğini düşünüyoruz” derken, Turizm Derneği Başkanı Sıtkı Severoğlu, “Bizim Gaziantep master planını yeniden ele almamız gerekiyor”dedi. Rektör Ali Gür, “20 yıl sonra Türkiye’de en önemli kültür merkezi Gaziantep olacaktır. Bu bir hayal değildir” derken, Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan,”Nihayet Karkamış tarih sahnesinde yerini alıyor” dedi.

* Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında, Karkamış Kazısı Türk-İtalyan Ortak Ekibi toplandı. Toplantıda; Karkamış Antik Kenti kazı çalışmaları kapsamında Arkeopark’ın bir bölümünün halka açılacağı müjdelendi, kentin sahip olduğu kültürel mirasın önemi vurgulandı.Toplantıya; Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu, İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hasan Peker ile Bolonya Üniversitesi’nden Karkamış Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicolò Marchetti ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

ŞAHİN: HERKES BU BÖLGEYİ KONUŞUYOR

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, emeği geçenlere teşekkür etti. Şahin önemli bir zamana şahitlik edildiğini belirterek, “Karkamış arkeolojik kazılarının sekizinci sezonunun bilimsel sonuçlarını sunmak üzere burada buluştuk. Kazı başkanı Nicolò Marchettı ve Hasan Peker tarafından yürütülen Türk-İtalyan projesinde son sekiz yıldır çok yoğun çalıştılar ve bulunan eserler ve sonuçlarını anlatacaklar. Karkamış Türkiye’de, Akdeniz’deki en önemli arkeolojik merkezlerden biridir. Dünya’nın ilgisini çekerek yatırım ve kalkınma getirecek kentin bölgemizde bulunması bizim için bulunmaz bir fırsattır. Bu fırsatı gerçeğe dönüştürmek için aynı zamanda vizyona sahip olmak gerekmektedir.  Burada yılların emeği var, yılların inancı var, yılların aşkı var, yılların çabası var. En büyük zenginliğimiz olan kültürel mirasımızın sonucunu aldık. Geçen hafta Japonya’daydım, herkes bu bölgeyi konuşuyor. Karkamış Antik Kenti kazı çalışmalarında ortaya çıkacak eserlerin arkeoloji tarihini, dünya tarihini değiştireceğini konuşuyor, kitaplar değişecek. Bizlere, buradan çıkan çıktıları yakından takip ettiklerini söylediler. Bütün Dünya’nın gözü bu noktada”diye konuştu.

GAZİANTEP MODELİ OLUŞTU

Sanko Holding’in Zeugma Antik Kenti’ne yönelik yapılan kazı çalışmalarında olduğu gibi, Karkamış Antik Kent çalışmalarında da kültürel mirasımıza sahip çıkarak çalışmalara sponsor olduğunu belirten Fatma Şahin şunları söyledi:”Birlikte çalışma sonucunda Gaziantep modeli oluşmuştur. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yalnızca iki ay içerisinde kazı çalışmalarının daha güvenli yapılabilmesi amacıyla 450-500 milyon TL destek sağladı. Belediye olarak şehirdeki 5 antik kentindeki kültürel mirasa sonuna kadar sahip çakacağız. Bu şehrin iki rekabet etme gücü var, birincisi sanayisi ve ticaret hayatı, ikincisi ise kültürel mirası, antik kentleridir. 6 ay gibi kısa bir sürede Gaziantep'in tarihi altyapısı olarak bilinen, yer altı su tesisleri kastellerle içme suyu şebekesi livaslar, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) geçici listesine aldırdık. Yesemek Taşocağı ve Heykel Atölyesi’yle Zeugma Antik Kenti'ni UNESCO’nun geçici listesinden kalıcı listesine aldırmak için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ

‘Asya turistlerinin buraya gelmeye hazır olduğunu biliyorum’ diyen Şahin,”Kapadokya’ya Efes’e gelen Asya turistlerin kente gelmek için büyük bir heyecan içerisinde olduklarını söyleyebilirim. Allah’ın izniyle yetişmiş insan gücüyle hep birlikte bunu başaracağız. Geçmişten aldığımız güçle geleceğe yürüyeceğiz. UNESCO yolculuğumuz devam ediyor. Şahinbey Belediyemiz mağaralarla ilgili çalışmalar yapıyor. Yerin altı da yerin üstü de kültürel zenginliğimizi yansıtıyor, tarlasını süren bir kişinin tarlasının bir metre altından tarih çıkıyor, böyle bir şehiriz, yer altındaki kültürel mirası yeryüzüne çıkarmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu hafta sonu açılacak Karkamış Arkeopark’ı sabırsızlıkla bekliyoruz” diye konuştu.  

MARCHETTİ: ANA HEDEFİMİZ KÜLTÜREL VE EKONOMİK KALKINMA

Karkamış Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicolò Marchetti ise, şehrin fiziksel özellikleri hakkında bilgi vererek, “Çalışmalarda güzel sonuçlar aldık. Karkamış Antik Kenti, Geç Hitit Dönemi’ne ait Suriye Bölgesi’nin en büyük merkezlerinden biri. Büyükşehir Belediyesi ve SANKO’nun yürütülen çalışmalarda büyük destekleri var. Ayrıca diğer belediyelerimizin de destekleri için çok teşekkür ediyorum. Ana hedef kültürel ve ekonomik kalkınma. Gaziantep’te büyük bir sistem var. Yesemek, Zeugma, Karkamış, Rumkale, Tilmen Höyük inanılmaz zengin bir sistem. Gaziantep’in kültürel mirası, bence Güneydoğu’da yüzde yüz duyuldu. Bu ortaklığa vizyonla devam edeceğiz” dedi.

KONUKOĞLU: DÜNYADA BULUNMAZ BİR KENTİZ

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu, “Nicolò ile tanıştığımız günden itibaren elimizden geldiği kadar destek olmaya çalıştık. Gaziantep kültürüyle, tarihiyle, dünyada bulunmaz kentlerden bir tanesi. Zeugma’da belli bir aşamaya gelmiştik. Burada da gerekli çalışma üretiliyor. Bu konuda her zaman bu projenin arkasındayız. Katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz. Hep birlikte sahip çıkmamız gerekiyor. Birlikte hareket ettiğimiz zaman da başaramayacağımız hiçbir şey olmadığına inanıyorum.” dedi.

SEVEROĞLU:MASTER PLANINI YENİDEN ELE ALMALIYIZ

Karkamış’ın 1920 yılına ait teşhirin fotoğraflarını Niko’ya veren Severoğlu,”Bu fotoğların bugünle karşılaştırması önemli. Ayrıca verdiğim dosyada sizi 14 Kası 1919 gününe götüreceğim. İki tane Fransız albayın Karkamışla ilgili gözlemini bulacaksınız. Bunun dışında önümüzdeki dönem atmamız gereken adımlar olacak. Anadolu Medeniyetler müzesindeki Karkamış eserleriyle ilgili dünyanın çeşitli yerlerinde özellikle İngiltere bulunan Karkamış eserleri gibi bazı kurumlardan çalışma yapılması gerekecek. Bizim Gaziantep master planını yeniden ele almamız gerekiyor. ilçeleri de katmamız gerekir. Gaziantep kültür turizmi açısından hem kültürel açısından hem kentin ekonomik sorunlarının çözülmesi açısından Yesemek’ten başlayan Zeugmadan oradan Karkamış’a varan hilal içerisinde Gaziantep’in geleceğini çok farklı noktalara taşıyabiliriz” dedi.

REKTÖR:HAYAL DEĞİL

Gaziantep Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Ali Gür, Gaziantep’e gelmeden önce burada bu kadar zengin bir tarih ve kültür olduğunu bilmediğini belirterek, “Kültüre yaptığımız yatırımlarla 20 yıl sonra Türkiye’de en önemli kültür merkezi Gaziantep olacaktır. Bu bir hayal değildir”dedi.

KONUKOĞLU:SANAYİ MÜZESİ’NDE HENÜZ BİR AŞAMAYA GELEMEDİK

Adil Konukoğlu toplartıda sanayi müzesiyle ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:”Sanayi müzesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Şu anda tren garında tamirat atölyesi var. O atölyenin içerisinde Gaziantep sanayisinde hangi yüzyılda başladıysa bugüne kadar kullanılabilen esererle birlikte orada bir müze oluşturmak istiyoruz. Ancak şu anda henüz belli bir aşamaya ulaşamadık.”

ŞAHİN:BU İŞİN YÜZDE 80’ İLOBİ

Fatma Şahin ise, “Önce yeri size teslim etmemiz lazım. Gaziray kısmıyla ilgili hattı bittiğinde bunu yapacağız” dedi. Master planının çok önemli olduğunu belirten Şahin, “Hızlı bir şekilde yapıp bunuda kitaplaştırmamız lazım” dedi. Yurt dışındaki eserleri yurtdışından getirmeye devam edeceklerini belirten Şahin, “Çingene kıznın ailesiyle ilgili eserler bizide toplumu da heyecanlandırdı. Önce inanmıyorlardı. Ben milletvekiliyken 4-5 eserin buraya gelmesini başardık. Lawrence’un motorsikletini müzemizde sergiliyoruz. Bu konuyu katalog yapalım. Bu işin yüzde 80’i lobi. Bu eserlerin anavatanlarına dönmesiyle ilgili gayret edelim bunu başaralım” diye konuştu.

SEVEROĞLU:HERKES KATKI KOYMALI

Severoğlu, Gaziantep’in yer aldığı bir GAP master planı olduğunu belirterek, “Ancak bu yetersiz. Master planının yeniden ele alınması gerekiyor. Bu konuda herkes katkı koymalı. Sadece Gaziantep’te yetmez biz çevre illerle birlikte bunu başaracağız” dedi.

ÖZTÜRK:TURİST SAYISINDA YÜZDE 40 ARTIŞ VAR

Turizm ve Kültür Müdürü Bülent Öztürk, 90’lı yıllarda çok sayıda Japon turistin bölgemize geldiğini hatırlatarak, “Burası açıldığı zaman Çin’den, Japonya’dan Güney Koreden çok sayıda ciddi turist geleceğini düşünüyoruz. Bu sene 6 ayın verilerine yüzde 40’lık artışımız var” dedi.

OKUDUCU:YENİ BİR ROTA YAPMAMIZ LAZIM

Zafer Okuducu, Yesemek’in Unesco’nun kalıcı listesine girmesi için alan yönetim planı hazırlandığını ve son noktaya gelindiğini söyledi.Okuducu, ”Fırat Havzası Höyüklerle dolu, 70 civarında höyük var. Bizim yeni bir rota yapmamız lazım” dedi.

CİHAN:ARKEOPARKIN ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILACAK

Sezer Cihan ise,Karkamış arkeopark’ın çevre düzenlemesi planını üniversite, kazı başkanıyla birlikte hemen başlatacaklarını söyledi.

DOĞAN:KARKAMIŞ TARİH SAHNESİNDE YERİNİ ALIYOR

Karkamış Belediye Başkan Ali Doğan, 8 bin yıl önce bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Karkamış’ın inanılmaz bir görsel güzelliğe sahip olduğunu söyledi. Doğan, ”Karkamış tarih sahnesinde yerini alıyor. Farklı bir yerleşim. Doğa harikası var, tüm misafirlerimizi oraya bekliyoruz” dedi. Kültür A.Ş. Genel Müdürü Halil İbrahim Yakar, yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. 

KAZI ÇALIŞMALARINDA NELER ÇIKTI?

Dünya’nın en önemli arkeolojik kentlerinden biri olan Karkamış’taki kazıların sekizinci sezonu Türk-İtalyan ekip tarafından tamamlandı. Çalışmalar sonucunda; MÖ 13’üncü yüzyılda Hitit İmparatorluğu’nun bir eyalet krallığı başkenti işlevini yerine getiren Karkamış’ta iki saray keşfedildi. Onlarca mühür baskısı Hitit sarayı hakkında emsalsiz detaylar sağladı. Demir Çağı’ndan olağanüstü eserler, mezarlar ve mühürler ortaya çıkarıldı. Meral KINACILAR,Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum