Karayılan, hem tüketicilerin hem de üreticilerin yanında olduklarını belirterek, “Vatandaşlarımız Gaziantep Tarım İl Müdürlüğü'nün üretim izni verdiği tüm tesislerde üretilen ürünleri güvenle tüketilebilir. Biz kefiliz,Sağlıksız ürün üretip satanlara papuç bırakmayız. Güvenli gıda herkesin hakkı, kimsenin endişesi olmasın”dedi.

Şahinbey Belediyesi’nin resmi sosyal medya hesabından süt ürünleri üreten bir işletmeye yapılan zabıta denetimi paylaşılmış, sağlıksız koşullarda üretim yapıldığı açıkça görülen o görüntülere eleştiri yağmıştı. Ökkeş Özekşi, işletmenin ruhsatı ve izin belgesi olup olmadığını gündeme getirirken, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, işletmenin izin ve ruhsatı olmadığını, sağlık koşullarda üretim yapan işletmeyi süresiz olarak kapattıklarını söyledi.

TAVİZ YOK

Şahinbey Narlıtepe Mahallesinde geçtiğimiz günlerde İl Orman ve Tarım Müdürlüğü ve Şahinbey Zabıta ekipleri süt ürünleri üreten bir işletmeye denetim yaptı. Sağlıksız koşullarda üretim yapan ,ruhsatı ve izni olmayan işletmeye 146 bin 337 lira para ceza yazılırken, süresiz kapatıldı. Güvenilir gıda tüketmenin herkesin hakkı olduğunu, bu şehirde yaşayan herkesin güvenli gıdaya ulaşması gerektiğini belirten Karayılan, “Hijyen konusu önemli. Bu konuda asla taviz verilemez. Sağlıksız gıda üretenlere müsaade etmiyoruz” diye konuştu.

BELEDİYELERE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Sahada ciddi çalışmalar yaptıklarını, tüm belediyeler ile işbirliği halinde çalıştıklarını dile getiren Karayılan, “Bütün belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Zaman zaman kolluk kuvvetlerinden de destek istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir yoğurtçuya 9 adet ceza yazdık, bize 16 el ateş etti. Narlıtepe mahallesinde süt ürünleri üreten işletmede sağlıksız koşullarda üretim yapıyordu. Üstelik izin belgesi ve ruhsatı yoktu, kaçak üretim yapıyorlardı. Özbay yoğurtlarıyla buranın bir ilgisi yok. Sadece onların kovalarını kullanmışlar, 220 kilo peynir, 245 kilo sade yağ, 375 kilo yoğurt, 200 kilo sütün tamamı imha edildi. ”şeklinde konuştu. 

Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, güvenilir gıdaya erişimin herkesin hakkı olduğunu söyledi. Karayılan, hem tüketicilerin hem de üreticilerin yanında olduklarını belirterek, Gaziantep Tarım İl Müdürlüğü'nün üretim izni verdiği tüm tesislerde üretilen ürünlerin güvenle tüketilebileceğini ifade etti. Karayılan, “Biz kefiliz. Biz sadece tüketiciye değil, üreticiye de destek veriyoruz. Yerel üreticilerin sağlıklı ve güvenilir ürünler üretmesini teşvik ediyoruz, Bu kapsamda, üreticilere yönelik eğitim programları ve destek paketleri sunuyoruz. Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak, gelecekte de güvenilir gıda teminini sağlamak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yeni projeler ve yenilikçi yaklaşımlar ile halkımızın yanında olacağız” dedi.

Yılın ilk yarısında 17.343 deprem gerçekleşti Yılın ilk yarısında 17.343 deprem gerçekleşti

Meral KINACILAR ERBEKTE
 

Editör: Ebru Kont