Karayılan, “Hayvan sayımızda sorun yok. 30 bin 257 büyükbaş, 71 bin küçükbaş hayvanımız var. Buna doğu illerinden gelecek hayvanlar dahil değil” dedi. 

Yeme içme sektörü bayramda açık Yeme içme sektörü bayramda açık

HAYVAN VARLIĞIMIZ ÇOK

Karayılan, canlı hayvan fiyatlarının 195-200  lira arasında seyrettiği Gaziantep’te bu bayramda da sıkıntı yaşanmayacağını söyledi. Geçtiğimiz yıl kurban bayramında 7 bin 184 büyükbaş hayvan,  66 bin 700 adette küçükbaş hayvan kesildiğini belirten Karayılan, bu sene mevcutta kurbanlık büyükbaş hayvan sayısının 30 bin 257, küçükbaş hayvan sayısının ise 71 bin olduğunu belirtti. Karayılan, “Bu sayılara doğudan gelecek hayvanlar dahil değil” dedi.

GAZİANTEP GEÇİŞ MERKEZİ

Gaziantep’in yıllardır hayvancılıkta bir geçiş merkezi olduğunu dile getiren Karayılan, “İstanbul’daki et piyasasının yüzde 20’sini Gaziantep karşılıyor. Kurbanlık büyükbaş, küçük hayvanda hiçbir problemimiz yok. Gaziantep’e çevre illerden de Van’dan, Kars’dan yani doğu illerinden ciddi şekilde canlı hayvan geliyor. Bu arada dolar düşüyor, arpa hasadı başladı, girdi maliyetleriyle ilgili de kimsenin bahane edeceği bir durum yok” diye konuştu. Meral KINACILAR ERBEKTE 
 

Editör: Ebru Kont