1. YAZARLAR

  2. Burcu Doğruer

  3. KARARSIZ VE TUTARSIZ AİLE TUTUMU -2-
Burcu Doğruer

Burcu Doğruer

Yazarın Tüm Yazıları >

KARARSIZ VE TUTARSIZ AİLE TUTUMU -2-

A+A-

- Büyük çocukla küçük çocuk arasında yetiştirme tarzında farklılıklar göstermeyin

Ebeveynler bazen çok hoşgörülü bazen çok katı, bazen demokratik bazen vurdumduymaz davranışlar sergilerler. Bu durumda çocuğun  anlam karmaşası yaşamasına sebep olur 

Anne- babalar ilk çocuğu yetiştirirken daha otoriter, kuralcı, ortanca çocukta daha esnek, küçük çocukta ise daha hoşgörülü olmaktadır. Ebeveynler küçük çocukları fazla koruyup büyük çocuklara aşırı sorumluluklar yüklediğini gözlemliyoruz. 

Her ne kadar bu eylemlerin içinde yer alsada çocukların iyi bir gözlemci olduğunu unutmayın. Çocukların  aynı ebeveynlerden gördükleri farklı davranışlar  eğitimdeki  başarısını baltalar ve karakter oturmasının gecikmesine yol açar çünkü çocuklar her zaman ; neyi, nerede,ne zaman , nasıl yapmalıyım, sorusuyla o kadar meşgul olurlar ki eylemi gerçekleştirmeye başlayıncaya dek başkaları çoktan eyleme geçmiş olur ,kişilik gelişimini sağlamak için oldukça uzun zaman emek harcar ,zamanla yarıştığımız  eğitim sistemimizde başarısızlık kaçınılmaz son olur ve tamamlanamayan bu kişilik gelişiminin temel branş derslerine etkisi hızla görülür.

 

NASIL DAVRANMALIYIZ?

- Mutlaka eğitim konusunda aynı görüşe sahip olun

Baba, çocuğa bir suç işlediğinde anne çocuğu kucaklayıp sevmemelidir.

Aldığı cezanın niteliği,hangi davranış sonucunda aldığı çocuğa açıklanmalıdır. Başarısızlıkla sonuçlanan sınavın, tartışmasını yaparken “senin yetiştirdiğin çocuk, senin oğlun, benim kızım gibi başarısızlıkta kullandığımız ekler çocuğun başarıszılığını başkalarına mal etme yeteneğini geliştirecek başarısızlıkla sonuçlanan her tutum sonucu sorumlu  tutacağı yetişkini seçme konusunda kolaylık sağlayacaktır. 

Bunun yerine kararları bireysel olarak almış olsanız bile açıklama yaparken , babanla yada annenle senin adına endişelendik başarısızlığının sebeblerini inceleyip hata yaptığına karar verdik ve ……. Kararı aldık diyerek fikir ayrılığı yaşamadığınızı göstermek olumsuz sonuçların sorumluluğunu başkalarına yüklemek yerine kendisini sorgulamasını sağlayacak  ve temel  branş derslerine olumlu etkisini zamanla gösterecektir.

Haftaya izin verici (aşırı hoşgörülü) aile tutumunun temel branş derslerine etkisini gözlemleyeceğiz… Görüşmek üzere..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.