1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kaplan'dan Gözlükçülere destek
Kaplan'dan Gözlükçülere destek

Kaplan'dan Gözlükçülere destek

Bakanlık tarafından kapanmadan muaf tutulan Gözlükçüler buna göre plan yaptı. Ancak son dakikada kapanma kapsamına alınınca genel merkez tepki gösterdi.

A+A-

 CHP Gaziantep Milletvekili Eczacı ve Optisyen İrfan Kaplan, 30 Nisan tarihli kararla 17 günlük sokağa çıkma yasağı içinde kalan Optisyenler ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Kaplan, yaptığı yazılı açıklamasında 17 gün kapalı kalacak Optisyenlik müesseselerinin hem ekonomik hem de sağlık anlamında doğru olmadığını ifade etti. Bu arada Gaziantep Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Cuma Reyhan da yaptığı açıklamada, bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini ve mağduriyetin önüne geçilmesini istedi. 

Bu yönde büyük yanlış yapıldığını belirten birlik, kamuoyuna bir açıklama yaparak acilen yanlıştan dönülmesi gerektiğini vurguladı. Yapılan açıklamada,  “Optisyenlik müesseselerinin 17 gün kapatılması göz hastalıklarının tanısı, izlenmesi, tedavisi veya hafifletilmesini engellemektedir. Ülkemizde gözlük/kontak lens(Tıbbi cihaz) kullanan sağlık çalışanları, öğrenci ve öğretmenler, araç kullananlar gibi geniş bir kitlenin zorluk yaşayacağı ve acil hallerde hiçbir optisyenlik müessesesineulaşamayacak olması neticesinde doğabilecek hasarların ve kayıpların telafisi mümkün olmayacaktır.  İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan tam kapanma genelgesinin Ek 6. Maddesinde tıbbi cihaz satışı gerçekleştiren müesseselerin muafiyeti açıkça belirtilmiştir”

İVEDİLİKLE GERİ DÖNÜLMELİ

“Covid-19 pandemi sürecinde her türlü mücadelede var olduğumuz gibi, gerekli tüm tedbirleri alarak kanunun bize emrettiği fertlerin ve toplumun göz sağlığını koruma görevimizi eksiksiz yerine getirmekteyiz. Buna rağmen mesleğimiz ile ilgili paydaşlarımız olan göz poliklinikleri ve tedarik zinciri çalışır durumda iken, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından, Optisyenlik müesseseleri için alelacele alınan kapatma kararının hiç bir dayanağı ve tutarlılığı yoktur. Bu karardan ivedilikle geri dönülmelidir. 

 Bizler Optisyen-Gözlükçüler olarak yetkililerin aldığı kararlara saygı duyuyoruz. Ancak halk sağlığını ilgilendiren konularda yapılan yanlışlara karşı hukuki haklarımızı kullanacağımızı ve bu konunun takipçisi olacağımızı meslektaşlarımız ve gözlük/lens kullanıcısı milyonlarca vatandaşımıza bildirmek isteriz.”

KAPLAN’DAN TEPKİ

Ülke genelinde Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış̧ 8.000 Optisyenlik müessesesinin olduğunun altını çizen Milletvekili Kaplan, pandeminin başladığı günden bu yana tıbbi cihaz satışına yönelik iş yerlerinin sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulduğunu ifade ederek, “Ne yazık ki 30 Nisan 2021 tarihi saat 17 itibariyle, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından 17 günlük tam kapanma sürecinde Optisyenlik müesseselerinin muaf tutulmayarak, sokağa çıkma yasağı kapsamında kalacağı bilgisi verilmiştir. 17 gün bu yasak kapsamına alınması hem ekonomik hem de sağlık anlamda çok ciddi sıkıntılar doğuracaktır” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI DERHAL BİR DÜZENLEME YAPSIN

Kaplan, “Göz ve görme tedavilerinde hastaların ulaşması noktasında Optisyenlik müesseseleri birinci adımdır. Sağlık hizmeti veren bu müesseseler 17 gün yasak kapsamına alınması sağlığa erişim hakkını kısıtlar. Özel ve devlet ayırmaksızın tüm hastanelerde Göz Poliklinikleri hastalara hizmet verirken, bu müesseselerin kapatılmasının hiçbir mantığı yoktur. 17 gün kapanma ile vatandaşlarımız gözlüklerini temin edemeyecek, alınan reçetelerin 10 günlük süresi içinde Optisyenlere müracaat edememiş olmalarından kaynaklı geri ödeme sisteminde mağduriyet yaşayacaklardır. Hem vatandaşlarımız sağlığa erişim noktasında mağduriyet yaşayacak hem de bu müesseseler ekonomik anlamda oldukça sıkıntıya gireceklerdir. Ne vatandaşı, ne sağlığı ne de bu müesseselerin hiçbir şekilde yararına olmayacak bu kapanma derhal geri çekilmelidir. Optisyenlik müesseseleri 17 gün yasak kapsamına alınmayarak, çalışmalarına devam etmelidir. Sağlık Bakanlığını konu ile ilgili ivedi olarak bir düzenleme yapması için göreve davet ediyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.