1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. 'KAPILDIM GİDİYORUM' BU BİR MEHMET NACAR FİLMİDİR
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

'KAPILDIM GİDİYORUM' BU BİR MEHMET NACAR FİLMİDİR

A+A-

“Kapıldım Gidiyorum” Mehmet Nacar’ın bir Anılar kitabı. Ancak anılar toplamı değil. Zira yazar okuruna bu son kitabında sadece öğretmenlik yıllarına ait anılardan oluşan bir demet sunuyor.

Kitap için Yavuzlu’da başlayan, bu küçük beldeden Gaziantep’e kadar uzanan bir yaşam seyri içinde kendine uygulama sahası bulmuş bir hayatın ve çağına tanıklık etmiş genç bir öğretmenin serüvenleri diyebiliriz.

Bu tarz kitapları önemsiyorum. Çünkü yazarına ait serpiştirilmiş bilgi kırıntılarından büyük resmin tamamını görme şansını bize tanıyor.

Yakın tarihin adeta tanıklığı sayılan bu tür kitaplarla yabancısı olduğumuz bir hayatı keşfediyor ve sizin olmayan hayatları tanıma olanağı buluyorsunuz.

Bu açılardan Mehmet Nacar’ın kitabı Büyük Atatürk’ün deyimiyle; “ Yükselen yeni nesli inşa eden” öğretmenlerin meşakkatli yaşam serüvenlerini, cehalet ve taassupla girdikleri mücadeledeki direnç dolu kararlılığı önümüze sermesi açısından önemli.

“Kapıldım Gidiyorum” eveleyip gevelemeden, üstü örtülü ara materyallere gerek duyulmadan yazılmış bir kitap izlenimi veriyor.

Nacar’ın bu kitabı Milli Eğitim hiyerarşisiyle, izlenen yol ve yöntemlerin bu anlamda ironik bir yansıması olduğu kadar, yaşanmış olaylardan herkese hissesi oranı kadar paylar dağıtan didaktik öğeleride bünyesinde barındırıyor.

Bu açıdan “Kapıldım Gidiyorum” hayatın sürüklediği yere kadar savrulan bir öğretmenin adeta kara kutusu gibi.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “ Değişmenin ebedi olduğu yerde, güzeldir hayat” ifadesiyle anlam bulan yaşam, gazeteci ve yazar olarak tanıdığımız Mehmet Nacar’ın unuttuğumuz eğitimci kişiliğiyle bizi tekrar karşı karşıya getiriyor.

Yunus’un “ Her dem yeni doğarız/ bizden kim usana” deyişiyle Mehmet Nacar’ı daha albenili kılan gizemide çözmüş olalım.

İdealist bir öğretmenin maarif denizinde attığı kulaçlar kadar, yazarın dik duran bir savaşçı kimliğide bizim için önemli.

Ara istasyonlar şeklinde ele alınan anılar, aslında birbirinden bağımsız olmayan, tersine birbirini tamamlayan bir yaşam kronolojisi gibi.

Kitabın akışkanlığı ve kendi heyecanının içine bizi çeken cazibeside burada başlıyor.

Köy öğretmenliğinden başlayarak, büyük şehir öğretmenliğine kadar uzanan bu yola çıkış öykülerinde, öğretmenlerin derdiyle hemdert olan bir anlatım var.

 

“Kapıldım Gidiyorum” kendi başına bırakılmış bir kesimin ortak çığlığı, ehlinin elinde iyi bir filmin senaryosuna dönüşebilir. Kamera arkasına senaristinin geçtiği bir yapıt için “ Bu bir Mehmet Nacar filmidir” yazılırsa hiç şaşırmayın. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.