1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kanun derhal çıkarılmalı
Kanun derhal çıkarılmalı

Kanun derhal çıkarılmalı

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Bekir Avan, öğretmenlik meslek kanunun derhal çıkarılması konusunda imza kampanyası başlattıklarınıa söyledi.

A+A-

 Avan, " Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde kamuoyuna ilan edilen 2023 Eğitim Vizyon Belgesi’ndeki en önemli taahhütlerden bir tanesi olan Öğretmenlik Meslek Kanunu bir an önce TBMM gündemine getirilmelidir. Bu süreçte, başta sendikalar olmak üzere tüm paydaşların ve çalışanların kanaatleri dikkate alınmalıdır. Bu amaçla Türk Eğitim-Sen olarak, yasal düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesi için 12-26 Kasım tarihleri arasında imza kampanyası başlatıyoruz." dedi. 

Avan, 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 2023 Eğitim Vizyonu Tanıtım Toplantısı'nda Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun çıkarılacağı bilgisi verildiğini hatırlattı. O tarihten bugüne kadar geçen iki yıllık sürede yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi konusunda bir adım atılmadığını belirten Avan, " Türk Eğitim-Sen olarak, 657 sayılı DMK’dan kaynaklanan kazanılmış haklarımızı geriye götürmeyecek, öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıracak ve statümüzü sağlam bir zemine kavuşturacak bir meslek kanununu yıllardır talep ediyoruz. Günümüzde baktığımızda MEB’in kendi rakamlarına göre yüz binin üzerinde öğretmen açığı vardır. Ancak buna karşılık yedi yüzbinleri bulan ataması yapılmayan öğretmen vardır. Öğretmenler ucuz insan gücü haline getirilmiştir. Ataması yapılmayan öğretmenler ücretli öğretmen olarak MEB’te, özel kurs merkezlerinde ve özel okullarda adeta boğaz tokluğuna çalıştırılmaktadır. Bu manzarayı öğretmenler olarak asla kabul etmiyoruz" dedi.  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.