1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. KANLA ABDEST, ÖLÜMLE NAMAZ; TÜRK DÜŞMANLIĞINDA BİR BOYUT: IŞİD (4)
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

KANLA ABDEST, ÖLÜMLE NAMAZ; TÜRK DÜŞMANLIĞINDA BİR BOYUT: IŞİD (4)

A+A-

KAZANAN KÜRTLER VE BARZANİ, KAYBEDEN TÜRKMENLER VE TÜRKİYE

Her geçen gün biraz daha belirgin bir hal alan büyük fotoğraf, 1970li yıllarda temelleri atılan Ortadoğunun siyasi coğrafyası hakkında daha genel bilgiler içeriyor.

Irakın Şii, Sünni ve Kürt bölgesi olarak 3e ayrılması öngörülürken oyunun kaybedeni ise ne Musaya ne de İsaya yaranamayan Türkmenler oldu.

Zira Şiilerin arkasında İran, Sünnilerin arkasında Suudi Arabistan, Kürtlerin arkasında ise ABD ve İsrail başta olmak üzere komple Batı Emperyalizmi varken, kimsesiz ve arkasız Türkmenler ise düşman unsurlarının merhametine terk edilen 3. asli unsuru temsil ediyor.

IŞİD Musulu işgal ederken savunmasız Türkmenler Erbil ve Sincara sığınıyor. Kerkükü kuşatan peşmergeler ise Türkmenlerin silahlarını bırakmalarını istiyordu. IŞİDin bir oldu bittiyle Kürtlere teslim ettiği Kerkükte Türkmenlere ait ev ve işyerleri peşmergeler tarafından yağmalanıyor, Amerikan işgalinden sonraki 2. peşmerge cebri TC vasıtasıyla Türkmenleri silahlanmaya davet ediyordu.

Türkiyenin ABD eksenli edilgen dış politikası ise Türkiyeyi belirleyici rolün dışına itelerken, bölgenin yeni ve gözde aktörü ise İran oluyordu.

IŞİDİN SEMİTİST BİR KÜRT DEVLETİ İÇİN YARATTIĞI ZEMİN

Ortadoğunun son 100 yılına bakıldığında Kürtlerin ve Arapların emperyalist orduların saflarında Türklere karşı pozisyon aldığı görülecektir. Aradan geçen yaklaşık bir asırlık sürenin sonunda değişen bir şey olmamış, Kürtler ve Araplar emperyal planlara göre anti - Türk tavırda ısrarcıdır.

Araplarla arasına Kürtleri tampon devlet olarak yerleştirmek isteyen İsrailin eski bir Yahudi dönmesi olan Barzani aşiretini semitist bir Kürt devletine dönüştürme politikası artık bir sır olmaktan çıkmıştır.

Zira IŞİDin yarattığı kaos ve siyasal belirsizlik Irak Kürtleri için tam bir fırsat olmuş, peşmerge tek bir mermi atmadan Kerkükü ele geçirmiş bağımsızlığını ilan edecek Kürdistan için, İsrail yeni devleti ilk tanıyacak ülke olacağını şimdiden ilan etmiştir.

BARZANİNİN SİYASAL, IŞİDİN İSE MEZHEPSEL

OLARAK BÖLDÜĞÜ TÜRKMENLER

Türkmeneli coğrafyası Anadolu Türklüğünün Irak içindeki uzantısıdır. Kerkük, Musul, Erbil ve Telafer kültürel olarak Anadolu toprağıdır. Dolayısıyla Ankaranın siyasal iradesi Türkmen coğrafyasını korunaklı bir hale getirmek zorundadır.

Ankara - Kerkük hattındaki muhtemel bir siyasi birliğe karşı geliştirilen Barzani politikaları, peşmerge güdümlü, irili ufaklı sahte Türkmen partileri vasıtasıyla Türkmenleri siyasal olarak parçalamanın gayreti içinde oldu.

Diğer taraftan IŞİD ise Türkmenleri Şii ve Sünni olarak ayrıştırırken, her mezhepten Türkmenin Milli Türkmen davası etrafında ve Türk Milliyetçiliği temelinde birleşmesi engellenmeye çalışılıyor.

 

Yakın tarihte Beas diktasının uyguladığı katı ve fazişan cebri günümüzde IŞİD üstlenirken, Molla Mustafa Barzaninin tarihsel rolünü ise onun varisi Mesut Barzani ve peşmerge çetesi devralmıştır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.