Gaziantep’te 3 yıldır Kızılay Kan Merkezi adına kan bağışlarını kabul eden Dr. Kadriye Rezzan Belli, bahar aylarında kan vermenin hücrelerin yenilenmesini hızlandırdığını söyledi.
Belli, havaların ısınması ve bahar aylarının yaklaşmasıyla birlikte kan bağışlarının artmasını beklediklerini kaydederek, “Kan bağışlarının artmasını bekliyoruz. Hava sıcaklıklarının artmasıyla beraber kan bağışı yapan vatandaşlarımızın artış olacağını ümit ediyoruz. Sağolsunlar vatandaşlarımız ilgi gösteriyorlar. Ancak her zaman ihtiyaç karşılanamayabiliyor. Özellikle soğuk aylarda vatandaş kan vermekten çekinebiliyor. Kış aylarında dahi rahatlıkla insanlar kan bağışında bulunabilirler. Çünkü vücut o kanı en kısa zamanda yerine koymak için hücre yapımını artırır. Hücreler hızlı bir şekilde yapılmaya başlar. 3 ay gibi kısa bir zaman içinde tamamıyla yerine konmuş olur. Zaten biz belirli bir süre sonra kan bağışını kabul ediyoruz” dedi.
İnsanların kış aylarında kan verdiklerinde üşüyeceklerini düşündüklerini ve kan vermekten çekindiklerini aktaran Belli, “Kan bağışı yapmak isteyen kişi geldiği zaman bazı tetkiklerden geçiriyoruz. Kan değerlerine bakıyoruz. Bir DSF formumuz var. Bunun doldurulmasını istiyoruz. Kişinin kan bağışına uygun olduğunu düşünürsek kan bağışını kabul ediyoruz. Bu mini bir chek-up yerine geçiyor aynı zamanda. Kişi hem kan vererek birinin hayatını kurtarırken kendi sağlığını da korumuş oluyor. Bağışçılarımız soğuk havalarda kan verdiği zaman üşüyeceğini, halsiz kalacağını düşünüyor. Baharla beraber hava ısınacağı için kan bağışıyla onlarında kendi sağlığını korumasında faydalı olacaktır. Kan hücreleri tazelenecektir” ifadelerini kullandı.