1. HABERLER

  2. SPOR

  3. KAMUOYUNUN DİKKATİNE
KAMUOYUNUN DİKKATİNE

KAMUOYUNUN DİKKATİNE

Gaziantepspor’u içerisinde bulunduğu çeşitli ekonomik, hukuksal, yönetimsel ve idari sorunlarının aşılması için belli bir süreden beri gelişen olayların tüm Gaziantep kamuoyunun dikkatine sunulması gerekliliği doğmuştur.

A+A-

Gaziantepspor’u içerisinde bulunduğu çeşitli ekonomik, hukuksal, yönetimsel ve idari sorunlarının aşılması için belli bir süreden beri gelişen olayların tüm Gaziantep kamuoyunun dikkatine sunulması gerekliliği doğmuştur. Bu ihtiyaç son zamanlarda gerek yazılı ve gerekse görsel basın yolu ile belli bir kesimin kamuoyunu yanlış bilgilendirmesi sonucunda da ortaya çıkmış bir zorunluluk halini almıştır.

Tüm Gaziantep kamuoyu ve bu süreci yakından takip eden vatandaşlarımızın aşağıda belirttiğimiz hususlara dikkatlerini çekmek istiyoruz;

Gaziantep’in tarihine de çok yakışan ancak birçok yerde çok ender görülecek bir birliktelikle şehrimizdeki tüm kamu kurumlarının sivil toplum kuruluşlarının, tüm odaların, ortak paydası olacak şekilde Gaziantepspor’un içersinde bulunduğu durum ve bu durumdan nasıl çıkılacağı yönünde bir çalışma başlatılmıştır.

Ancak bu çalışma bizlerin bu işe başlaması ile değil şu anda Gaziantepspor yönetiminin başında bulunan kişilerin kendilerinden gelen talep doğrultusunda ve acil desteğe ihtiyaçları olduğunun tarafımıza iletilmesi ile gerçekleşmiştir.

Tüm kamuoyunun malumu olduğu üzere bu konuda 01.12.2013 Pazar günü Gaziantep Dedeman otel’de Gaziantep Valisi Sayın Erdal Ata, Gaziantep Milletvekilleri, Büyükşehir ve Merkez İlçe Belediye Başkanları, Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu, Sanayi Odası Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Ticaret Odası Meclis Başkanı Ali Yener, Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, Gaziantep’te ülke ekonomisine katkı sağlayan değerli sanayici ve işadamları ile mevcut yönetimin başkanı ve yetkililerinin katıldığı bir toplantı düzenlemiştir.

Bu toplantıda; mevcut yönetimin başkanı bu görevi artık bırakmak istediğini, sağlığının bu görevi sürdürmeye müsait olmadığını ve artık kendi işleri ile ilgilenmek istediğini belirtmiş ve Şehrin tüm ileri gelenlerinin önünde, kulüp yönetim kurulu başkanının bu şekilde bir açıklama yapmış olması neticesinde, artık bu yönetimin görevi bırakacağı kanaati oluşmuş, toplantıya katılanların da şehrin sorumluluğu ile birlikte, bu şehrin en  önemli markası ve tanıtım organlarından biri olan Gaziantepspor ile ilgili kayıtsız kalmaları düşünülemeyeceğinden, hemen bir üst kurul oluşturularak, sürecin başlatılmasına karar verilmiştir.

Kulübün içersinde bulunduğu sıkıntılardan önemli bir kısmının parasal sıkıntılar olduğunun anlaşılması neticesinde, üst kurul ve Sayın Valinin önderliğinde kaynak oluşturmak için bir havuz oluşturulmuş ve bu havuza toplantıya katılanlar tarafından parasal destek yapılmaya başlanmıştır.

Bu kapsamda öncelikle kulübün ekonomik durumunun  tespiti ile mevcut başkanın iddia ettiği gibi kulüpten alacaklı olup olmadığının ve eğer alacaklı ise bunun miktarının ne kadar olduğunun tespit edilmesi amacıyla, Avrupa çapında saygın bir bağımsız denetim firması ile anlaşma yapılmış, kurul yetkililerinin çalışmaları ve konaklamaları karşılığında bu güne kadar 31.125,00 TL(Otuzbirbinyüzyirmibeşlira) ödeme yapılmış ve bu bağımsız denetim firmasının sağlıklı bir çalışma yapması halinde, ortaya çıkacak rakamların hem  üst kurul hem de kulüp yönetimi  tarafından kabul edilmesine karar verilmiştir.

Daha sonra ilk iş olarak, daha önceden yapılandırılan ve ancak zamanında ödenmemiş taksitler nedeniyle, tüm borcun bir anda ödenmesi gibi olumsuz bir durumla karşılaşmamak ve tecil taksitlendirmenin ihlalini önlemek için 141.800,00 TL (Yüzkırkbirbinsekizyüzlira) vergi taksit borcu, kulüp adına üst kurulun onayıyla ödenmiştir.  Eğer bu para yatırılmamış olsaydı rakam 4 milyon 400 bin TL  (Dörtmilyondörtyüzbin) olarak gerçekleşecekti.

Tüm bu işlemler yapılırken aynı zamanda Gaziantepspor kulübünün maçları da devam ediyor ve bu yeni sürecin ortaya çıkmasıyla birlikte kamuoyunda ciddi bir heyecan oluşmaya başladığı, her kesim tarafından ifade edilmeye başlandığı görülmektedir.

Takımın bu dönemde almış olduğu saha sonuçları da olumluya dönmüş ve 4 galibiyet alınarak, takım konum itibariyle daha rahat bir pozisyona gelmiştir. Alınan bu galibiyetlerin yani Elazığspor, Kayseri Erciyesspor, Trabzonspor, Gençlerbirliği maçlarının galibiyet primleri olarak toplam 1.154.500,00 TL (Birmilyonyüzellidörtbinbeşyüzlira) tarafımızdan ödenmiştir.

Kulüpte idari anlamda ekonomik bir darboğaz olduğundan Eskişehirspor deplasmanına giden takım kafilesinin otelde mahsur kaldığının bildirilmesi üzerine 14.875,00 TL (Ondörtbinsekizyüzyetmişbeşlira) tarafımızdan ödenmiştir.

Bu dönemde ayrıca hem yerli ve hem de yabancı futbolcuların ödemelerinde ciddi aksamalar olduğundan ve birçok futbolcunun alacaklarını almak için TFF ve FIFA nezdinde girişimlerde bulunmuş olması neticesinde, Millevsky isimli futbolcunun sözleşmesinin feshi bedelinin bir kısmı olan 296.000,00 TL (ikiyüzdoksanaltıbinlira) karşılığı Euro ödeme yapılmıştır.

Abdurezzak Traore isimli futbolcunun ligin son maçı olan Bursaspor maçından önce ödeme yapılmaması halinde takımın kampına katılmayacağını bildirdiği öğrenildiğinde, bu oyuncuya 59.000,00 TL (Ellidokuzbin) karşılığı Euro ödeme yapılmıştır.

Mustafa Durak isimli futbolcu alacakları için TFF ye başvurduğundan ve para yatırılmaması halinde serbest kalacağı son gün 324.000,00 TL (Üçyüzyirmidörtbinlira) ödeme yapılmıştır.

 Serdar Özbayraktar isimli futbolcu aynı şekilde TFF ye başvurduğundan serbest kalmaması amacıyla 288.000,00 TL(İkiyüzseksensekizbinlira) ödeme yapılmıştır.

Yine bu dönemde takımın içersinde bulunduğu durum dolayısıyla ve kendilerine yasal olarak ödenmesi gereken ücretler zamanında ödenmediğinden Ivan ve  Stilic isimli futbolcular serbest kalmışlardır.

Takımın devre arası kampı için iki ayrı otel ve diğer masrafları olarak, taahhüt edilen miktar ödenmediğinden bu giderler için 61.000,00 TL (Altmışbirbinlira) ödenmiştir.

Önemle ve ısrarla belirtmek gerekir ki; sürecin başından beri bu görevi artık bırakacağı ve bir daha aday olmayacağının belirtilmesi ve eski yönetim tarafından bu yönde bir adım atılarak, olağanüstü kongre kararı alınmış olması nedeniyle, bu kez yeni yönetimin kimlerden oluşacağı ve başkanın kim olması gerektiği üzerine yapılan çalışmalar sonucunda, bütün bu çalışmaların içersinde yer alan kişilerin başkan olarak üzerinde mutabık kaldıkları İşadamı Sayın Bilal Çeker ismi zikredilmeye başlanmıştır.

Sayın Bilal Çeker’in de bu talebe kayıtsız kalmamasıyla, daha önceden de sahip olduğu kulüp yönetim tecrübesiyle, alacakları için TFF’ye başvurmayı düşünen futbolcular ve  hocalar ile birebir görüşme yaparak, bir anlamda yeni oluşumun bu sorunları çözmek için gösterdiği gayretleri anlatarak, bu sayede sorunların bir nebze aşılmasını sağlamıştır.

Bu arada bir eski yönetici tarafından yargı mercilerine müracaat üzerine, mahkeme kararıyla yapılan tespit neticesinde 12.01.2014 tarihinde yapılması planlanan olağanüstü kongrede oy kullanacak kişi sayısının 929 olduğu ve yeni üye yapılması için kulübe başvuran kişilerin üyeliklerinin de mevcut yönetim tarafından yapılmadığı, bilirkişi raporu ile ortaya çıkmıştır.

Bunun üzerine yeniden yapılan görüşmeler neticesinde, Gaziantepspor yönetim kurulu yeni üye kayıtlarını yaparak, bir önceki kongre kararını iptal etmiş ve olağan üstü kongre tarihini 26.01.2014 olarak yeniden belirlemiştir.

Basında yeralan bazı haber ve bilgilerde yeni yapılan üye kayıtlarıyla birlikte, önceden 929 olan kulüp üye sayısının, bir anda 1449’a ulaştığı anlaşılmıştır.

Yeni yapılan üyeler arasında yeni oluşumda yer alacak kişi sayısı 55 kişi iken, diğer 450 yeni üyenin kimler olduğu bilinmemektedir.

Kulüp Yönetimi tarafından alınan olağanüstü kongre kararının ardından, mevcut başkan anlaşılmaz bir şekilde ve bugüne kadar konuştuğu, taahhüt ettiği söylemlerinin tamamen aksine, Gaziantepspor olağanüstü kongresinde yeniden aday olduğunu açıklayarak, tüm kamuoyunu yanıltmış ve şoke etmiştir.

Bugüne kadar yapılan görüşmelerin hiçbirinde aday olacağını belirtmeyen, tam tersine her ortamda aday olmayacağını yineleyen bu şahsın, hangi niyet ve saikle böyle demeçler verdiğini anlayabilmiş değiliz.

Bu güne kadar yaklaşık 2.370.300,00 TL (İkimilyonüçyüzyetmişbinüçyüzlira) ödemiş bulunan bizler, bundan sonra neler olacağını kestirmekte zorlanıyoruz. Bu gelişmeler ışığında emin olduğumuz tek şey Gaziantepspor kulübünün bu durumdan ciddi zarar göreceğidir.

Kulüpteki mevcut delege yapısı ve mevcut başkanın adaylığını tekrar açıklamış olması nedeniyle, yapılacak olağanüstü kongrede karşısına hangi aday çıkarsa çıksın sonucun değişmeyeceği aşikardır.

Olayın üzüntü verici yanı, sürecin ilk başından beri acil destek çağrısında bulunan yönetim kurulu başkanının, bugün tekrar aday olduğunu açıklayarak, bu işte emek ve mesaisi ile birlikte, ekonomik katkı da sunan kişileri de rencide etmiş olmasıdır. Bu yeni oluşumun içersinde yer alan kişilerden hiçbiri bugün dahi, hiçbir görevden kaçmak niyetinde değildir.

 

Gaziantepspor tek bir aile veya tek bir grubun malı değildir. Gaziantep’te yaşayan bütün vatandaşlarımızındır. Gaziantepspor hiçbir zaman sahipsiz kalmayacaktır. Bu mücadele de çok yönlü devam edecektir.

Kamuoyunun bilgilerine saygı ile duyurulur.                               20.01.2014

 

 

                                                                                                           ÜST KURUL

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum