MALİYETLER EN AZ YÜZDE 70 ARTTI

Dövizin yükselişi ile özellikle demir ve çimentoda meydana gelen fiyat artışları müteahhitleri oldukça zor durumda bırakmıştı. Yüzde 70'leri bulan maliyet artışları nedeniyle birçok kamu müteahhidi tasfiye kararnamesi çıkarılması çağrısında buluyordu.

SEKTÖR KRİZE GİRDİ

Sektördeki maliyet krizinin dışında bir de müteahhitlere son 2 yıldır ödenmeyen ve 100 milyar lirayı bulan hak edişleri ciddi bir ekonomik krizi beraberinde getirdi. 

2 YILDIR ÖDENMİYORDU

Müteahhitlerin bu çığlığına ise yeni yıl öncesi bir düzenleme getirilmesi için karar alındı. Yaklaşık 2 yıldır Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından müteahhitlere ödenmeyen 100 milyar liranın ödenmesi için çalışmalara başlandı.

2024'ÜN BAŞINDA ÖDENECEK

Bizzat Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yürüttüğü çalışmaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulmasının ardından müteahhitlere ödeme yapılacak. Sektörün de bu ödemelerin sonunda rahat bir nefes alacağı kaydedildi. Müteahhitlerin, 100 milyar lirayı bulan hakedişlerinin 2024 başında ödenmesi planlanıyor.