1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kampanya işe yaradı Kontenjanlar düşürüldü
Kampanya işe yaradı Kontenjanlar düşürüldü

Kampanya işe yaradı Kontenjanlar düşürüldü

İnşaat Mühendisleri Odası’nın, Türkiye genelinde yürüttüğü kampanya olumlu sonuçlandı. Fakültelerin inşaat mühendisliği bölümü kontenjanları geçtiğimiz yıla göre 3 bin 799 azaldı.

A+A-

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Türkiye’deki hemen her üniversitede inşaat mühendisliği bölümünün bulunduğuna dikkat çekerken, “Fakültelerin kontenjanları ihtiyacın çok üzerinde. Geçtiğimiz yıl inşaat mühendisliği bölümleri için 12 bin 70 kontenjan açılmıştı. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi olarak diğer illerdeki şubelerimizle birlikte kontenjanların düşürülmesi için yürüttüğümüz çalışmalar sonucu inşaat mühendisliği kontenjanları 3 bin 799 azalarak 8 bin 271 oldu. Kontenjanların düşürülmesi mesleğimizin geleceği adına sevindirici bir gelişme olmakla birlikte yetersizdir. İnşaat mühendisliği bölümlerine girmek için 300 bin olan başarı sıralamasının 50 bine düşürülmesini istiyoruz” dedi. 

KAYNAKLAR VERİMLİ KULLANILMALI 

İnşaat mühendisleri arasında son yıllarda işsizliğin ve düşük ücretle çalışmanın artmaya başladığını belirten İMO Şube Başkanı Çeliktürk, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Özellikle meslektaşlarımız arasındaki işsizliğin artmasındaki en büyük nedenlerinden birisi, inşaat mühendisliği bölümlerinin ihtiyacın çok üzerinde mezun vermesidir.  Her yıl 12 bin inşaat mühendisinin mezun edilmesi sürdürülebilir bir durum olmadığı gibi ülkemiz kaynaklarının yerinde ve verimli kullanılmasına da hizmet etmemektedir. İhtiyacın  çok üzerindeki kontenjanlar ve niteliksiz eğitim veren üniversitelerin açılması ile birlikte inşaat mühendisliği bölümü tercih edilmemeye başlandı. Geçmişte puanları tıp fakülteleri ile yarışan inşaat mühendisliği bölümleri artık neredeyse isteyen her öğrencinin gireceği bir bölüm haline geldi. Neredeyse sınavda 3-5 matematik yapanlar inşaat mühendisliği bölümlerine girmeye başladı. Ayrıca, yeterli akademik personeli, laboratuarları ve diğer imkanları bulunmayan üniversiteler de niteliksiz eğitimleri ile mesleğimize zarar veriyor. Ülkemizin ihtiyacı kadar nitelikli mühendis yetiştirilmesi sağlanmalıdır. Bu nedenle YÖK’ün bu yıl kontenjanları düşürmesini önemsiyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.