1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. KAMİL OCAK’TAN ARENA’YA: DEĞERLERİN ÇARPIŞMASI
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

KAMİL OCAK’TAN ARENA’YA: DEĞERLERİN ÇARPIŞMASI

A+A-

Zaman hızla kendini tüketiyor. Ve Gaziantep’in, Gaziantepli sporseverlerin ve spor sosyetesinin üzerinde ciddiyetle durması, düşünmesi ve tartışması gereken bir konu var.

Bu konu bu şehrin aidiyetiyle, kültürüyle, kimliğiyle, töresi ve meşrebiyle alakalı olduğu kadar, gelecek kuşakların bilinç altında açacağı gedikler açısından da son derece önemli.

Bildiğiniz gibi Kamil Ocak Stadyumu miadını doldurdu ve yıkılacak. Yerine daha kapsamlı, modern, ihtiyaca cevap verecek büyüklük ve donanıma sahip yeni bir stadyum inşa edildi.

Buraya kadar herşey güzel. Kenti yönetenlerin aldığı karara ve öngörüsüne güveniyor ve saygı duyuyoruz.

Gelelim asıl tartışılması gereken konuya. Elimizde iki isim var. Kamil Ocak ve Arena. Bu iki ismin içerdiği anlamı birlikte inceleyelim.

Arena: Siyasal çekişmelerin ayak oyunlarının döndüğü yer.

Anfiteatr sirk gibi yerlerin ortasında eski çağlarda gladyatörlerin dövüştüğü, daha sonraları güreş, boğa güreşi, yarış, oyun gibi türlü gösterilerin yapıldığı üzerine kum serpilmiş alan.

Türk Dil Kurumu Yayınları, Sayı : 403,1974 Tıpkı Basım Maya Matbaacılık ve Yayıncılık Ltd. Şti., Ankara 1982

Kamil Ocak: Tam adı Mehmet Kamil Ocak, 1941 yılında siyasete giren, 1946 seçimlerinde D.P. adayı olan, 1955-1956 yıllarında Gaziantep Belediye Başkanı, 2. Dönem Gaziantep milletvekili ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı. Spor Bakanlığı döneminde Gaziantep Stadyumu ve Kapalı Spor Salonunu ve Spor Kompleksini yaptırmış 1969 yılında Ankara’da vefat etmiştir.

Yeni inşa edilen stadyumun adı “Gaziantep Arena” olacakmış, Kamil Ocak adı tümden silinecek mi bilmiyorum. Arena ile Kamil Ocak ismi yanyana gelirse tam anlamıyla değerlerin çarpışması ve tezat. Eğer Kamil Ocak adı tümden kaldırılırsa yazık bu şehrin spor kültürüne ve tarihine.

Bir tarafta Antik Roma’nın gözünü altın ve para hırsı bürümüş, ihtişam ve kibir manyağı imparatorları ve onların kana susamış barbarlıklarının ve sapkınlıklarının ölüme ve vahşetin her türüne dönüştüğü Arenalar.

Yani Türk Milleti’nin töresiyle ahlakı ve yaşam terbiyesiyle uzaktan yakından alakası olmayan kültürel mankurtizmin spor dünyasını kirleten varlığı.

Diğer tarafta Gazi şehrin Belediye Başkanlığını, ardından milletvekilliğini yapmış, Cumhuriyet Kabinesinde Spor Bakanlığı yaptığı dönemde doğduğu topraklara bir stadyumla bir kapalı spor salonu ve dönemin elverdiği koşullar içinde bir spor kompleksi kazandıran bir Gaziantep büyüğü.

Toplumlar hafızalarıyla yaşar, ahde vefa duygusuyla kenetlenirler, geçmişimize ait değerlerin tarumar edildiği bir zamansal geçiş dönemi yaşıyoruz. Bu tür tahribatlar canımızı acıtıyor. Oysaki devlette devam esastır. Vefa’nın İstanbul’da salt bir semt adı olmadığını gösterelim.

Salt Gaziantep’te Kamil Ocak adı değil, İstanbul’da Ali Sami Yen (Galatasaray) Şükrü Saraçoğlu (Fenerbahçe), Şeref (Beşiktaş) Trabzon’da Avni Aker, Adana’da 5 Ocak, Ankara’da 19 Mayıs isimleri yaşasın.

Gaziantep Valisine, Büyükşehir Belediye Başkanına, İlçe Belediye Başkanlarına, Gaziantep Ticaret Odası’na, Sanayi Odası’na, Gaziantep Borsası’na, Kent Konseyi’ne, kültürle, sanatla, turizmle, tarihle, Gaziantep’i Gaziantep yapan değerlerle barışık, yaşadığı şehre aşık bütün Gazianteplilere sesleniyorum. Gelin Kamil Ocak’a ve Gaziantep’e sahip çıkalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum