1. HABERLER

  2. SPOR

  3. ​Kamil Ocak'a vefa
​Kamil Ocak'a vefa

​Kamil Ocak'a vefa

Gaziantep'in efsane siyasetçisi ve eski belediye başkanlığının yanısıra Spordan sorumlu Devlet Bakanlığı yapan Kâmil Ocak adına yapılan Spor lisesinin açılışı yapıldı.

A+A-

Vali Davut Gül ile Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, Şahinbey Belediye Başkanı yardımcısı Cuma Güzel, Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç, Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, Eski Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, Eski MHP Milletvekili Mehmet Ay, MHP İl Başkanı Cahit Çıkmaz,  Kent Konseyi Başkanı Samet Bayrak, ASKF Başkanı Abdülkadir Gözegir, Tüm Spor Adamları Federasyon Başkanı Vakıf Demir, Kâmil Ocak'ın kızı Nükhet Ocak Balkan ve ailesinin katılım sağladığı açılışa büyük ilgi gösterildi. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan okulların yanında hayırseverlerimiz tarafından inşa edilen okulların açılışları son dönemde tüm hızıyla devam ederken  Gaziantep Belediye Başkanlığı, 13. Dönem Gaziantep Milletvekilliği ile Spordan sorumlu Devlet Bakanlığı yapan Merhum Kamil Ocak’ın ismini taşıyan spor lisesinin açılışı protokolün katılımıyla gerçekleşti.

kamil-ocak2.jpeg

Törende konuşan Vali Davut Gül, Kamil Ocak’ın Gaziantep’in ve Türkiye’nin önemli bir değeri olduğunu vurgulayarak, gerek belediye başkanlığı, gerek milletvekilliği ve aynı zamanda bakanlığı döneminde Türkiye’de spor kulüplerinin yerleşmesinde oluşmasında Anadolu’ya futbolun yayılmasında ve dünyada temsil anlamında çok önemli başarıları olduğunu belirtti ve ruhu şad olsun dileklerini iletti. 

kamil-ocak3.jpeg

DAVUT GÜL: GAZİANTEP MODELİ

Vali Gül, sözlerine şöyle devam etti: “Şahinbey’de de Şehitkamil’de de genç nüfusumuz çok fazla. Yaklaşık her birinde 1 milyon hemşehrimiz yaşıyor. Rıdvan başkanımız Şehitkamil’de bir spor lisesi yapılmasını çok istiyordu. Dolayısıyla da spor lisesi fikri oradan çıktı. Yapılan bu spor lisesine Kamil Ocak’ın isminin verilmesi ve daha sonrasında da bu açık alanların, ilave spor tesislerinin yapılması hem Fatma Bakanımızın vekillerimizle birlikte fikri, önerisi hem de finansal desteği. Ben kendisine teşekkür ediyorum. bu tam Gaziantep modeli. Baktığınızda Kamil Ocak Stadyumu’nun yerinde küçücük bir kapalı spor salonu vardı. Şimdi onun beş misli büyüklüğünde Büyükşehir Belediyemiz yapıyor. Burada sadece 5 tane gördüğünüz kapalı spor salonu var, açık sahalarımız var. Spor Şehri Gaziantep derken sadece slogandan ibaret olan, sadece çocukların lisans çıkarttığı bir şehir değil, kurumsallaşmasının yükseldiği, tesislerinin arttığı ve bu tesisleri gerek Gençlik ve Spor Bakanlığımız olarak, gerek büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz olarak yapıldığı, arttığı ve her geçen gün de sayılarının arttığı bir şehirden bahsediyoruz. Bundan sonra da bize düşen bu tesislerin olabildiğince verimli kullanılması.  Eğer bu tesisler boş kalırsa yapılan bütün emekler boşa gitmiş olur. O açıdan şehrin bunu sahiplenmesini biz çok önemsiyoruz. Destek veren ve bu güzelliği paylaşan herkese teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum. 

kamil-ocak4.jpeg

FATMA ŞAHİN: YENİ KAMİL OCAK’LAR YETİŞECEK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ocak isminin sürdürülmesi için, Kamil Ocak’ın isminin devamı için çalıştıklarını dile getirerek Ailenin bilim ve akıl üzerine oluşmuş bir aile olduğunu ekledi. Kamil Ocak isminin verileceği bir stadyum yaptıklarını, bir yıla kadar stadyumu tamamlayacaklarını belirten Başkan Şahin gençlere hitaben “sizler bizim en değerli hazinemizsiniz” diyerek bilgi toplumunun, yetişmiş insanların önemine değindi ve açılışı yapılan okuldan yeni Kamil Ocaklar yetişeceğini söyledi. 

kamil-ocak5.jpeg

RIDVAN FADILOĞLU: ŞEHİTKAMİL SPOR LİSESİNE KAVUŞTU

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ise Şehitkamil ilçesinde spor lisesi olmadığını, kendilerinin spor liselerine girişte hazırlık noktasında belediye olarak  destek verdiğini ve bu konuda büyük başarılar kazanıldığını ifade ederek bu spor lisesinin yapılmasında ve spor lisesi olarak hizmet etmesinde emeği geçen başta Vali Davut Gül olmak üzere herkese teşekkür etti ve hayırlı olması temennisinde bulundu.  

kamil-ocak6.jpeg

NÜKHET OCAK: EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM

Merhum Kamil Ocak’ın kızı Nükhet Ocak Balkan ise şunları söyledi: “sanki babamı tekrar hayatta görüyorum. Babam etrafta dolaşıyor, hayata gelmiş, yaşıyor, gülüyor, söylüyor. Bunu Ocak Ailesine bahşeden Değerli Valimiz Davut Gül’e ve Belediye Başkanımız Fatma Hanım’a ve Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu’na ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.”

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından spor salonu, futbol sahası ve sınıfları gezen protokol üyeleri akabinde öğretmenlerle bir araya geldi. 

kamil-ocak7.png

KAMİL OCAK KİMDİR?

Mehmet Kamil Ocak 19 Şubat 1914 yılında dünyaya gelmiş ve 21 Mayıs 1969 yılında hayata veda etmiştir. 

Gaziantep'in eski Belediye Başkanlarından ve Konya'nın Mevlevi şeyhlerindan Mustafa Efendinin oğlu olan Kamil Ocak İlkokulu Gaziantep'te sarı mektepte okudu. Daha sonra İstanbul Robert Kolej'e gitti. 1935 yılında Robert Kolejinin Ticaret kısmından mezun oldu. 3 yıl İstanbul Merkez Bankasında çalıştıktan sonra yedek subay olarak askerliğini yaptı. 1940 yılında Gaziantep Dokumacılar Kooperatif Genel Müdürlüğüne tayin edildi. 8 yıl bu görevde kaldı. Aynı zamanda 1941 yılında siyasete de girdi. 1946 seçimlerinde Demokrat partiden aday oldu.1948 yılında Ticaret Vekaletince Gaziantep Fıstık Tarım Kooperatifleri Birliği Genel Müdürlüğüne tayin edildi. 1960 yılına kadar bu birliğin Genel müdürlüğünü yürüttü. 1950 yılında DP parti il ve idare kurulu başkanlığına, 1951 yılında DP il başkanlığına seçildi. 1957 yilma kadar DP parti il başkanlığı yaptı. 17 Kasım 1955 tarihinden 16 Kasım 1956 tarihine kadar Gaziantep Belediye Başkanlığı görevini yaptı, 2. (XIII) Dönem Gaziantep Milletvekilliği ile Spordan sorumlu Devlet Bakanlığı yaptı. Fevzi Ocak'ın kızı Mübeccel hanımla evli olan Kamil Ocak'ın 2'si kız, 2'si erkek olmak üzere 4 çocuğu vardır.

kamil-ocak8.jpeg

Bakanlığı süresince Gaziantep'e bir stadyum ve bir spor salonu inşa ettirmiştir. 1969 yılında Ankara'da vefat eden Kamil Ocak'ın cenazesi Gaziantep'e getirilmiştir. Aynı ismi taşıyan bir de torunu vardır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum