1. HABERLER

 2. GÜNCEL

 3. Kamil Ocak için el ele verdiler
Kamil Ocak için el ele verdiler

Kamil Ocak için el ele verdiler

Gaziantep'te aralarında aralarında GSD, GTO, GTB ve Gaziantep Barosunun bulunduğu 71 STK adına Kamil Ocak stadının yeri için el ele vererek ortak açıklama yapıldı.

A+A-

Bakanlara Milletvekillerine ve Belediye Başkanlarına hitaben yapılan açıklamada, Kamil Ocak için Tek yürek denilerek aldıkları kararı şöyle dile getirdiler: 

 

 

"Öncelikle , bir süredir Kent gündemini meşgul eden Kamil Ocak Stadyumunun yeri konusunda, yapılaşmaya izin vermeyen ve bu yöndeki kararı meclise iade eden , Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma ŞAHİN’e teşekkür ediyoruz. Yine Sayın Fatma ŞAHİN’e Gaziantep’e meydan kazandırma konusundaki seçim vaatlerinin arkasında durmalarından ve 2014 yılında yapılan Gaziantep’teki ‘’Yaşayan Kent Meydanı’’ kentsel tasarım mimari proje çalıştayında sarf ettiği sözlerin arkasında durmalarından dolayı da çok teşekkür ediyoruz.

 

Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımızı yalnız bırakmayan Sayın Bakanlarımıza, Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, Sayın İlçe Belediye Başkanlarımıza, Kent Konseyi Başkanımıza da ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

GAZİANTEP ANILARINA SAHİP ÇIKIYOR!

 

Kentli olabilmek kültürüne, tarihine, kent hafızasına ve anı değerlerine sahip çıkmayı gerektirir. Kentlerin merkezlerindeki kamusal alanlar geçmiş yüzyıllardan geleceğe taşınması gereken emanetlerdir. Sizler gibi,  bu emanete sahip çıkan bizler, yani yüreklerinde Yurt ve Gaziantep sevdası olan ve Gaziantep’te yaşayan Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri olarak taleplerimizi ve duygularımızı sizlerle paylaşmayı bir görev sayıyoruz.

 ÇARE: MÜLKİYET YEREL YÖNETİMLERE GEÇMELİ !

 

 1. Kamil Ocak Stadyumunun yeri ile ilgili sorunun çözümü için mülkiyetin kesinlikle yerel yönetimlere geçmesi gerekmektedir. Bu konuda gerekirse Büyükşehir Belediyemizin yanında İlçe Belediyelerimiz de görev ve sorumluluk almalıdırlar.
 2. Bu alanın AVM, Rezidans, Otel gibi gelir hedefleyen bir imar planı çalışması yapılabilecek alan olarak görülmesine asla izin verilmemelidir.
 3. Gaziantep Halkının yüzyıldan daha eski anı değerleri gözünde bulundurularak bu alana ne yapılması gerektiği ile ilgili kamuoyu araştırmaları yapılmalı, geniş halk kitlelerinin fikri alınmalıdır.
 4.  Yukarıdaki Kamuoyu araştırmalarının sonucu göz önüne alınarak çağdaş bir kent meydanı tasarımı yapılmalı, bu tasarım ulusal bir yarışma ile elde edilmelidir.
 5. Kamil Ocak ismi bu alanda mutlaka yaşatılmalıdır.
 6. Gaziantep’in temel sorunlarından olan ulaşım sorunu da, alan planlamasında mutlaka düşünülmelidir.
 7. Bu alan Tarihi Kültür Yolu, Gaziantep Kalesi, Panorama Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Çınarlı Meydanı, Demokrasi Meydanı ve Yüzüncü Yıl Kültür Parkı ile ilişkilendirilmeli, planlanması ise geleneksel kent dokusuna uygun, çevreye duyarlı ve Gaziantep’in turizm hedeflerine destek sağlayacak şekilde kent bütününde ele alınmalıdır.
 8. Bölgedeki otopark sorununa da çözüm getirilmelidir.
 9. Bu konuda Gaziantep’lileri, Gaziantep’te yaşayanları, Kentimizi yönetenleri, Kent belleğine ve kültürüne sahip çıkacağına inandığımız TOKİ yetkililerini, ORTAK AKILLA VE HEP BİRLİKTE tek yürek olmaya, yarınlarımız için ,geleceğimiz için , çocuklarımız için , torunlarımız için Kamil Ocak Alanına sahip çıkmaya davet ediyoruz.
 10.  
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum