1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kalyoncu'da önemli imza
Kalyoncu'da önemli imza

Kalyoncu'da önemli imza

T.C. Kalkınma Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında, Hasan Kalyoncu Üniversitesinin yürütücüsü olduğu “Kalyon Garaj Prototipleme ve Girişimcilik Merkezi Projesine” ilişkin sözleşme imzalandı.

A+A-

Sözleşme, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ve İpek yolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz arasında imzalandı. HKÜ Kampüsünde kurulacak olan merkez, Ar-Ge kültürünün gelişmesi ve Ar-Ge çalışmalarının süreklilik kazanması, bölgedeki KOBİ/Girişimcileri yerellikten küreselliğe taşıyacak bilgi birikiminin artırılmasını ve daha etkin teknolojilerin kullanılmasını hedefliyor. Kurulacak merkezde KOBİ’ler ile girişimcilere; Ar-Ge projeleri hazırlanması, mekanik/elektronik Ar-Ge atölye hizmeti, prototipleme hizmeti, sınai mülkiyet hizmetleri, ticarileştirme hizmeti, Ar-Ge ve girişimcilik faaliyetleri gibi konularda, çeşitli hizmetler verileceği açıklandı.

GİRİŞİMCİLİĞİN ÖNÜ AÇILIYOR

Başta Gaziantep olmak üzere Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağı belirtilen merkezin, bölgede katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi, ihracat ile KOBİ’lerin rekabet gücünün artırılması ve teknolojik girişimlerin teşvik edilmesi alanlarında katkı sağlaması hedefleniyor. Sözleşmesi imzalanan proje ile ilgili değerlendirme yapan Rektör Yılmaz, “Dünyadaki gelişmelere bakılarak; ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerin ulusal sınırları aştığı, küreselleşme ile bilgi toplumuna geçişi hızlandırdığı görülmektedir. Bu hızlı değişime paralel olarak rekabet edebilirlik kavramı ön plana çıkmış, işletme, il, bölge ve ülke olmak üzere tüm düzeylerde hızlı bir yarışı beraberinde getirmiştir” dedi. Sözleşme ile Kalyon Garajın sunacağı hizmetlerle bölgede girişimcilik ve Ar-Ge kültürünün gelişmesine, teknoloji odaklı, katma değeri yüksek ürün üretimine geçişe katkı sağlaması bekleniyor.

 İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.