1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kalkan'a ödül
Kalkan'a ödül

Kalkan'a ödül

Kentin ve ülkemizin sorunlarına karşı gösterdiği duyarlı çalışmaları CHP Şahinbey Belediye meclis üyesi Uğur Kalkan’a ödül getirdi.

A+A-

 Uluslararası Şeffaflık Derneği Kalkan’ı, Yurttaş Girişimi kategorisinde Şeffaflık Ödülü'ne layık gördü. Kalkan ödülünü 9 Aralık (bugün) Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü'nde İstanbul'da düzenlenecek törenle alacak.

HER KATEGORİDE BİR KİŞİYE VERİLİYOR

Uluslararası Şeffaflık Derneği, tarafından her yıl 4 kategoride verilen ödüllerden biri Gaziantep’e geldi. Her kategoride sadece 1 kişiye verilen ödülün birini bu sene CHP Şahinbey Belediye meclis üyesi Uğur Kalkan aldı. Kalkan, 2019 Yılı için yapılan değerlendirmede Yurttaş Girişimi kategorisinde Şeffaflık Ödülü'ne layık görüldü.

KALKAN İÇİN BU İFADELER KULLANILDI

Yurttaş/sivil girişim kategorisinde ise ödülü, Gaziantep Şahinbey Belediye Meclis üyesi Uğur Kalkan kazandı. Dernekten yapılan açıklamada, “Kalkan’ın bir ihaleye yönelik takip çalışması ve tespitleri ile Gaziantep halkını yüksek tutarlı bir kamu zararından korumuş ve mücadelesi ile yasama organının yürütme erkine yönelik denetim görevinin kamu çıkarları açısından önemini yerel ölçekte bir kere daha göstermiştir. Yolsuzlukla mücadelenin vazgeçilmez unsurlarından biri de ihbar, ifşa ve bildirimdir. Uğur Kalkan’ın bir yurttaş ve bir yerel meclis üyesi olarak gösterdiği cesaret ve duyarlılık, yolsuzluğa karşı sesini yükselterek kamusal kaynakları savunması, demokrasinin temel ilkeleri açısından da umut vericidir” denildi.

BAŞKA KİMLER ÖDÜL ALDI?

Kurumsal kategoride bu yıl Şeffaflık Ödülü’nü, otuz yılı aşkın bir süredir eğitim ve kadınların siyasal, toplumsal ve ekonomik hakları için etkili ve ilham verici bir mücadele sergileyen Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği kazandı. Medya dalında ödüle, araştırmacı gazeteci Murat Ağırel değer görüldü. Kurumsal kategoride özel sektör ödülünü ise Ünsped Gümrük Müşavirliği kazandı. Gençlik dalındaki ödülü ise Ortadoğu Teknik Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Övünç Ertunç ve yurt dışındaki üniversitelerden ekip arkadaşları Orçun Gümüş ve Ahmet Bağlan kazandı.

Uluslararası Şeffaflık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı E. Oya Özarslan “Şeffaflık ödülleri daha iyi, temiz ve hakça bir dünya yaratılması konusunda önemli bir dayanışmadır. Demokrasi, şeffaflık ve iyi bir yönetim için büyük bir özveriyle mücadele eden gazeteciler, aktivistler, yurttaş ve sivil girişimler ile kurumlara bir teşekkür ve dayanışma örneği. Bu dayanışmayı sürdürmek üzere, 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Gününde, hayatın her alanında, her yerde karşımıza çıkabilecek yolsuzluğa karşı herkesi sesini yükseltmeye çağırıyoruz!”  ” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

*Şeffaflık Ödülleri; yolsuzluğa karşı mücadeleye dair çalışmaların desteklenmesi, şeffaflık, dürüstlük ve hesap verebilirlik gibi iyi yönetişim ilkelerinin yaygınlaştırılması için, bireysel ya da kurumsal eylem ve girişimleri desteklemek amacıyla verilmektedir. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum