1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kalenin suçlusu kim?
Kalenin suçlusu kim?

Kalenin suçlusu kim?

GAZİANTEP Kalesi'nin Kalealtı yönündeki köprünün çökmesi herkeste şok etkisi yaşattı.

A+A-

GAZİANTEP Kalesi'nin Kalealtı yönündeki köprünün çökmesi herkeste şok etkisi yaşattı. Ancak bu olayda kusurlu ve suçlu bulunamadı.. Aralıksız yağan yağmurun çökmede etkisi olduğu yönünde görüş belirtilen ilgililer, "Zaten böyle bir çökme bekleniyordu. Tesellimiz çökme anında kimsenin orada olmamasıydı" dedi. Kalenin çök-mesinde ihmalin söz konusu olmadığını ve herkesin elinden geleni yaptığını söyleyen İl Kültür Müdür vekili Mehmet Aykanat, "Aşırı yağmur ve mevcut bulunan çatlaklar nedeniyle çökme meydana geldi. En büyük şansımız kimsenin orada olmaması" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise, "Bu işin sorumlusu kim" diye sordu. Bu arada İl Özel idare ise Valilik kanalıyla yaptığı açıklamada, çökmenin gerekçelerini sıraladı ve kulenin 1970 yılında moloz ve toprak dolgu malzemeleriyle doldurulduğunu, kütlenin aşırı yağış sonucu çöktüğünü iddia etti. AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Halil Mazıcıoğlu ve Derya Bakbak ise, "Zaten olan oldu ve orada bir can kaybının yaşanmaması Gaziantep’imiz adına büyük bir şanstır. İnsanlarımızın canına da mal olabilirdi, ama çok şükür ki böyle bir durum yaşanmadı" görüşünü bildirdi. Arkeolog ve öğretim üyesi Rıfat Ergeç, "Biz bu çökmeyi bekliyorduk" dedi. Ancak bu olayda kusurlu ve suçlu bulunamadı.. Aralıksız yağan yağmurun çökmede etkisi olduğu yönünde görüş belirtilen ilgililer, "Bazen böyle bir çökme bekleniyordu. Tesellimiz kimsenin çökme anında kimsenin olmaması" oldu. Kalenin çökmesinde ihmalin söz konusu olmadığını ve herkesin elinden geleni yaptığı söyleyen İl Kültür Müdür vekili Mehmet Aykanat, "aşırı yağmur ve mevcut bulunan çatlaklar nedeniyle çökme meydana geldi. En büyük şansımız kimsenin olmaması" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise, "bu işin sorumlusu kim" diye sordu. Bu arada İl Özel idare ise Valilik kanalıyla yaptığı açıklamada, çökmenin gerekçelerini sıraladı ve kulenin 1970 yılında moloz ve toprak dolgu malzemeleriyle doldurulduğunu, kütlenin aşırı yağış sonucu çöktüğünü iddia etti. AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Halil Mazıcıoğlu ve Derya Bakbak ise, "Artık zaten yıkılan kısım yıkıldı ve orada bir can kaybının yaşanmaması Gaziantep’imiz adına büyük bir şanstır. İnsanlarımızın canına da mal olabilirdi, ama çok şükür ki böyle bir durum yaşanmadı" görüşünü bildirdi. Arkeolog ve öğretim üyesi Rıfat Ergeç, "Biz bu çökmeyi bekliyordum" dedi.

İŞTE KALE İLE İLGİLİ GÖRÜŞLER

MAZICIOĞLU: UYARILAR BAŞINDAN BERİ YAPILDI

AK Parti Milletvekili Halil Mazıcıoğlu, kaleye karşı Derya Bakbak ile özel bir ilgilerinin olduğunu ve başından beri takip ettiklerini söyledi. Mazıcıoğlu, "Başından beri de valiliğimiz, turizm il müdürlüğümüz, üniversiteden de destek alarak kalede epeyce değişiklikler yapıldı. Ama kalenin bazı kısımlarında çökme tehlikesi olduğu konusunda birtakım uyarılar gerekli yerlere yapıldı. Bunu Derya Bakbak vekilimizle girdiğimiz her yerde bu uyarıların dikkate alınması gerektiği konusunda ve bize gelen bilgileri paylaştık. Artık zaten yıkılan kısım yıkıldı ve orada bir can kaybının yaşanmaması Gaziantep’imiz adına büyük bir şanstır. İnsanlarımızın canına da mal olabilirdi böyle bir durum ama çok şükür ki böyle bir durum yaşanmadı. Kalenin yıkılan kısmı zaten yıkıldı, artık bunu için oranın yeniden uygun şekilde yapılması söz konusu olacaktır. Ve kalenin tehlike arz eden diğer kısımlarının incelenerek buralarda da önlemler alınması gerekmektedir. Biz de bunun için elimizden gelen çalışmayı yapacağız"

BAKBAK: GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILMALI

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ise, kaledeki çalışmalarla bizzat ilgilendiğini ve ellerinden geleni yaptığını söyledi. " Ama kale bir bina ya da basit bir yapı değil, bu sebeple olumlu bir takım çalışmaları bir doku üzerinde yapmaya çalışırken, diğer dokulara zarar vermemek gibi bir kaygıyı da taşıyorsunuz" diyen Bakbak, "Bu sebeple de çalışmalar istediğiniz hızda ilerlemiyor. Yaz aylarından bu yana içi toprakla doldurulan ve 1970’li yıllarda yapıldığı tespit edilen kalenin ana gövdenin hemen yanına yapılan duvarlarda çatlamalar meydana geldi. Bu çatlamalar tabi ki dikkat çekiciydi ve bunu girdiğimiz her platformda dile getirdik ama ben burada özellikle bir sorumlunun aranmaması gerektiğine inanıyorum. Çünkü kale çok büyük bir yapı ve bu büyük yapıya herkes kendince bir katkı sağlayabilmek adına ciddi çalışmalar yürüttü. Biz de kale ile ilgili bir çalışma yürüttük" şeklinde konuştu.

PROJELER ÇIKARTTIK

Bakbak devamla şunları söyledi: "Burası ile ilgili bakanlıktan ayrı projeler çıkarttırdık. Projenin Müellifi Kemal Nalban ile de Ankara’da bizzat görüştük ve kale de neler yapılabilir, kale nasıl Gaziantep’e yakışır bir hale getirilir diye çalışmalar yürüttük. Bizim çalışma grubumuz bu çatlakları inceledi ve çatlakların incelenmesi sonucu bir sıkıntı görünmüyor gibiydi. Ama benim daha önce elime ulaşan raporlarda oraya bir duvar çalışması gerektiğini düşünüyorduk. Kale ile ilgili ciddi çalışmalarımız vardı, ama talihsiz bir şekilde bir çökme meydana geldi. Buradaki en büyük tesellimiz çökmenin gündüz vakti yaşanması ve can kaybına sebep olmamasıdır. Aşırı yağmurun olması kaledeki çökmeye sebep oldu diye düşünüyorum. Zaten bu kısmı kurtaracaktık ama tarihi dokularda çalışmalar istediğiniz hızda ilerleyemiyor çünkü dokuların asla zarar görmemesi gerekmektedir. Şu durumda kimseyi suçlama içine girmemek ve ne yapılması gerektiği konusunda çalışmalar yapmak gerekiyor. Biz de valimizle de görüştük, burada gereken çalışmalar yapılacak. Şu andan itibaren restütasyon çalışması yapılacaktır"

GÜZELBEY: SORUMLUSU KİM?

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, kale ile ilgili haberleri büyük bir üzüntüyle okuduklarını söyledi. Bu işin sorumlusunun kim olduğunu kendisinin de bilmediğini belirten Güzelbey, "En büyük şansımız orada o anda birisinin olmamasıydı. Ya yerli ya da yabancı turist olsaydı, ya orada okul olsaydı ? Kime ne hesap verecektik ve altından nasıl kalkacaktık." dedi.

AYKANAT: İHMAL SÖZ KONUSU DEĞİL

İL Kültür Müdürü Mehmet Aykanat ise, çökmede ihmalin söz konusu olmadığını söyledi. Yağan yağmurla birlikte meydana gelen çökmenin üzücü olduğunu belirten Aykanat, "Müdürlük olarak ve üniversitedeki ekiplerle burada gerekli çalışmalar yapıldı. Fakat yağan yağmur böyle bir çökmeyi meydana getirdi" dedi.

ERGEÇ: BEKLENEN BİR ŞEYDİ

Arkeolog ve öğretim üyesi Rıfat Ergeç, böyle bir çökmenin beklendiği ve özellikle Mimarlar Odası Başkanı Sıtkı Severoğlu'nun bu konuda ciddi uyarılarının bulunduğunu söyledi. Ergeç, "Ondan sonra kalenin çöken kısmı gidip incelendi. Taşların hem derzlerinde hem de taşların ortalarında çatlaklıklar ve kırıklıklar olduğunu tespit ettik. Burası kalenin aslıyla çok ilgili olan bir yer değil. Sanırım 1970’li yıllarda yapılan bu kısmın içinde beton kuşak da görülüyor. Taştan kule gibi bir duvar yapmışlar ve içini de molozla doldurmuşlar. Gaziantep son 2-3 yılda son 50 yılda aldığı yağmuru aldı. Toprak şiştikçe çöken kısımdaki basınç artıyor ve çökme meydana geliyor. Böyle bir şeyin olacağı ihtimal dahilindeydi ama Allahtan çökme gece vakti olmuş" dedi.

UYARI ALINMIŞTI

"Ben direk muhatap değilim ama kültür müdürlüğü ve belediyeler uyarı almışlardı, buraya ziyaretçi alınmaması konusunda uyarı almışlardı" diyen Ergenç, "Bir ihmal olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bunun fark edilmesi eylül ayına denk geliyor. O süreçten bu yana bakılması incelenmesi gözlenmesi bir zaman alıyor. Bu yapının içinin boşaltılması, kurmasının beklenmesi ve içinin yeniden doldurulması belli bir zaman alacaktır. Kalenin çöken kısmı, kaleye sonradan eklenen bir kısımdır, kalenin orijinal yağısı değildir, daha sonra yapılan bir yapıdır. Şimdi orada birkaç kule daha var bu şekilde kaleye sonradan eklenen ama onların içi boş olduğu için bir tehlike arz etmiyor. Bu çöken kısmın içi toprakla dolu olduğu için suyu emince şişmiş ve yıkılma meydana gelmiştir. Yaz aylarında yağmur yoktu ama o kısımda çiçeklendirme yapılmış ve çiçeklerin sulanmasıyla yıkılan kısımdaki toprak sürekli su emmiş, yağmuru da yiyince artık çökme meydana gelmiş. Şu anda oranın bir projesi var. Yaz başında bir şeyler yapılacak. Onun gözlenmesi lazım, ölçülmesi gerekmektedir. Ben kendi raporumu yazdım, ve raporumdaki beklenen şey gerçekleşti. Bundan sonra da çöken kısım boşaltılacak. Ve nasıl yapılması gerekirse o şekilde yeniden bir çalışma yapılacak. Öncelikle içi toprak dolu olan kısımda bir temizlik yapılması gerekmektedir" diye konuştu.

İL ÖZEL İDARE NE DEDİ

Öte yandan akşam saatlerinde vilayetten yapılan açıklamada ise şu bilgiler verildi: Gaziantep Kalesi girişinde yer alan A-B giriş kulelerinin karşısındaki yığma taş malzeme ile yapılmış köprü ayağı ve sağında yer alan duvar ilimizde 3 gündür devam eden kar ve yağmur yağışı neticesinde 20.12.2012 günü saat 05:00 civarında çökmüştür. Kurumumuz Teknik elemanlarınca yerinde yapılan incelemede Söz konusu çöken giriş kulesi ve sağında yer alan duvarın 1970 li yıllarda moloz ve toprak dolgu malzemesi kullanılarak yapıldığı tespit edilmiştir. Yapının iç dolgu malzemesi olan toprak ve moloz kütlenin aşırı yağmurla birlikte ağırlaştığı ve yapıyı tutan taş duvarın basınca dayanamayarak göçtüğü tespit edilmiştir. Ancak oluşan göçük yapının üst kısmında ve yan duvarında meydana gelmiş olup temel kısmı sağlam kalmıştır. İdaremizce yıkılan yapının ayakta kalan kısmının devam eden yağışla yıkılmaması için plastik esaslı branda ile örtülecek olup, ayrıca Memluk döneminde yapıldığı tahmin edilen giriş A kulesi önüne saç pano yapılarak gerekli güvenlik tedbirleri alınmıştır

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.