1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kale'nin MR'ı çekilecek
Kale'nin MR'ı çekilecek

Kale'nin MR'ı çekilecek

ANKARA'da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin başkanlığında toplanan Gaziantep heyeti, Kaleyi masaya

A+A-

ANKARA'da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin başkanlığında toplanan Gaziantep heyeti, Kaleyi masaya yatırdı. Kaledeki sorunların konu-şulduğu toplantıda, Ankara'dan ekip geleceği, kentte kalarak kale ile ilgili tüm sorunları tespit edeceği ve kalenin MR'nın çekileceği sonucu çıktı. AK Parti Milletvekili Derya Bakbak, Halil Mazıcıoğlu ve Ali Şahin, kale ilgili her konunun konuşulduğunu ve raporlar doğrultusunda hareket edileceğini söyledi.

BAKBAK: GEREKEN HERŞEY YAPILACAK

Milletvekili Derya Bakbak, Ankara'daki toplantının çok verimli geçtiğini söyledi. Farklı açılardan bakılarak toplantının yapıldığına işaret eden Bakbak, "Zaten o dış bölümü biz 1970’li yıllarda yapılan bölümü çıkarıp yeniden yapacaktık ama sondaj çalışmasının raporunu bekliyorduk. Ama bu kadar geniş kapsamlı bir yıkım ya da sonuç beklemiyorduk açıkçası. Sondaj sonucunda da zaten o kısmın yeniden yapılması gerektiğini gördük yeniden. Hocalarımız da toplantıda yer aldı ve gelecek hafta Gaziantep kalesinde çalışmalar yürütecekler. Onlardan da raporlar ve bilgiler alacağız. Buna göre de kaleye acil müdahale gereken yerlere acil müdahale dilecek. Daha sonra da kalan kısımlar restore edilecek. Mesela üstünü kapatmamız gereken yerler var. Yağmur suyu alan yapılarda suyu yapının içinden çıkarmak gerekiyor. Buna yönelikte çalışmalarımız olacak ve kalede gereken çalışmalar yapılacak. Bu toplantının da kalenin geleceği açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

MAZICIOĞLU: EKİP İNCELEME YAPACAK

Halil Mazıcıoğlu ise "Bir ekip Gaziantep kelsi ile ilgili bir çalışma ve inceleme yapacak. Bu incelemeler neticesinde ciddi bir rapor oluşturulacak ve ona göre gereken her türlü çalışma yapılacak. Çökmenin yaşandığı noktada ve kalenin diğer kısımlarında ciddi çalışmalar yapılacak." değerlendirmesinde bulundu.

ŞAHİN: KALENİN MR ÇEKİLECEK

Ak Parti Milletvekili Ali Şahin, toplantıya vali, belediye başkanları, vekillerin ve Kültür Bakanlığından ekibin katıldığını söyledi. Kalenin genel durumunun değerlendirildiğini anlatan Şahin, "Kalemiz çok kırılgan bir yapıya sahip ve çok hassas. Toplantıda öncelikle çökme olayını konuştuk. Ve kalenin MR'nını çekilip, hangi noktalarda zayıflama var onu belirleyerek çalışmalarımıza başlayacak. Önümüzdeki günlerde Ankara'dan bir ekip gelecek ve 4 gün şehirde kalarak tespitler yapacak. Bu tamamen teknik bir toplantı ve çökmeleri önlemek yapılan bir değerlendirme" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.