1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kale'de görkemli kutlama
Kale'de görkemli kutlama

Kale'de görkemli kutlama

Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Gaziantep Kalesi’nde düzenlenen ses, ışık ve görüntü gösterisi izleyenleri büyüledi. Kurtuluş mücadelesi ve cumhuriyet coşkusu kalede bir kez daha yaşatıldı.

A+A-

Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde verilen kurtuluş mücadelesi sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından cumhuriyetin ilanının 97’nci yıl dönümü nedeniyle Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Valiliği işbirliğinde Gaziantep Kalesi’nde ses, ışık ve görüntü gösterisi yapıldı. 

SOSYAL MESAFEYE DİKKAT

Sosyal mesafe ve maske kurallarına dikkat edildiği, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, oda başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı gösteride kaleye kurtuluş mücadelesinden kareler ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının fotoğrafları yansıtıldı. Türk Bayrağı görüntüsü ile kale süslenirken 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı. Programın sonunda protokol, kurulan sahneye geçerek Gazi şehirlilerle ellerinde Türk bayraklarıyla kutlamaya dâhil oldu.       

İSTİKLAL KARŞI OKUDULAR

Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı, gösteri öncesi Şehitkamil İlçesi’ne bağlı Atatürk Mahallesi’nde marşlar çalarak Cumhuriyet Bayramı coşkusunu çocuklara taşıdı. Vatandaşların balkonlardan eşlik ettiği marşlar sonrasında hep birlikte İstiklal Marşı okundu. 

ŞAHİN: KALE ŞEHİR SİMGESİ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Kalesi’nin şehir sigesi olduğunu hatırlatarak, “97 yıl önce bugün TBMM toplandı, cumhuriyeti ilan etti. Gazi Meclis bir taraftan kurtuluş mücadelesi verirken bir taraftan da cumhuriyeti kurdu. Cumhuriyet, demokrasi, sosyal adalet, sosyal barış, fikri hür vicdanı hür nesiller yetiştirmektir. Cumhuriyet, her okula giden kız çocuğunun adı, sandığa gidenin aklıdır. Fırsat eşitliğidir cumhuriyet. Anadolu’nun evlatlarının vali, milletvekili, belediye başkanı olmasıdır cumhuriyet. Bu yüzden cumhuriyeti kuranlardan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün gazi meclisteki çalışma arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz" dedi. 

İLELEBET YOLUNA DEVAM EDECEK

"97 yıl boyunca bütün darbelere, bütün olumsuzluklara rağmen cumhuriyet ilelebet yoluna devam edecektir" diyen Şahin, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır’ demiştir. ‘Cumhuriyeti biz kurduk, size emanet ediyoruz’ deyip gençliğe emanet etmiştir. Rahat uyu atam. Gazi şehrin gençleri buradalar. 2023’e, cumhuriyetin 100’üncü yılına hazırlanıyoruz. Cumhuriyetin yüzüncü yılında ‘Şartlar değişse bile, zaman değişse bile vazifemiz hep aynı’ diyoruz. Dünya’nın 10’uncu ekonomisi olmak için gece gündüz çalışıyoruz. Bu zor coğrafyada çok çalışmak zorundayız. Bu coğrafya çok güçlü olmak zorundayız. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve ben şehr-i emin olarak arkadaşlarımla 2 milyon, gençler, aileler bize emanet diye gece gündüz çalışıyoruz. 2023 yılı hedeflerine en yakın şehir Gazi şehir” diye konuştu.

GÜL: TÜRK TARİHİ AÇISINDAN EN ÖNEMLİ KAZANIMLARDAN BİRİDİR

Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen etkinlikler için teşekkür eden Gaziantep Valisi Davut Gül ise, “Cumhuriyet, Türk milleti, Türk tarihi açısından en önemli kazanımlarından biridir. Birçok kazanımımızı taçlandırandır demokratik cumhuriyetimiz. Bununla hepimiz övünüyor, övünmemizin ötesinde yüceltmek ve daha ileriye götürmek hepimizin görevi. Toplu iğne yapamayan bir ülkeden sadece bir şehrin, Gaziantep’te aylık 5 milyar lira ihracat yapan bir şehir olduk. Dünya’nın gelişmiş 20 ülkesinden bir tanesiyiz. Hedefimiz ilk ona girmek. Bunun içinde farklılıklarımızı bir tarafa bırakıp birbirimizi daha çok seveceğiz, daha çok çalışacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği ilkeleri yerine getireceğiz” dedi.

BAKBAK: DUYGULANDIK

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ise yaptığı konuşmada bu gösteri için geldiklerinde duygulandığını ifade ederek şunları söyledi: “Hep söylenilen bir söz vardır ‘Bir bayrak dalgalanır Antep Kalesi’nde’ diye. Hep söylenir ama o anı ilk defa yaşadım bugün. Bugün birçok program yapıldı, ama bu onları taçlandıran bir program oldu. Ülkemizin asla esareti kabul etmeyip, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde TBMM tarafından Cumhuriyet kuruldu. Bizler bugün o günden aldığımız ilhamla 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize doğru güçlü bir Türkiye olarak ilerliyoruz.” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.