1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kahvaltı sofrasına enflasyon gölgesi
Kahvaltı sofrasına enflasyon gölgesi

Kahvaltı sofrasına enflasyon gölgesi

Son bir yılda kahvaltı sofrası enflasyonu ile sebze enflasyonu genel tüketici fiyatları enflasyonu ve gıda enflasyonunun üzerinde artış gösterdi.

A+A-

Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, kahvaltı sofrası enflasyonu ile sebze enflasyonunun maaş artışlarını ikiye katladığını söyledi.

KAHVALTI SOFRASI ENFLASYONU YÜZDE 24,4

Ağustos 2017- Ağustos 2018 dönemindeki son bir yılda tüketici enflasyonunun yüzde 17.90, gıda enflasyonunun ise yüzde 19.75 olduğunu belirten Bülent Yılmaz, "Ancak, bu dönemde süt ve süt ürünleri ile yumurtadan oluşan sebzesiz kahvaltı sofrası enflasyonu TÜİK verilerine göre yüzde 24,4 olmuştur. Sebzeli kahvaltı sofrası enflasyonu yüzde 31.82’dir. Sebze enflasyonu ise yüzde 34.32’dir" dedi.

 

İŞÇİ VE EMEKLİ DAHA DA YOKSULLAŞTI

Ağustos 2017 – Ağustos 2018 tarihlerindeki son bir yıllık dönemde asgari ücretin yüzde 14.2, emekli memur maaşının yüzde 14.83, emekli işçi maaşının ise yüzde 15.4 arttığını belirten Yılmaz, "Bu duruma göre, sebzesiz mutfak enflasyonu asgari ücret artışından yüzde 72, emekli memur maaşı artışından yüzde 64.53, emekli işçi maaşı artışından ise yüzde 58.44 daha fazla artmıştır. Sebzeli mutfak enflasyonu ile sebze enflasyonu asgari ücret, emekli memur ve emekli işçi maaş artışlarından yüzde 100’den fazla, yani, iki kattan daha fazla artmıştır. Kısaca, asgari ücretliler ile emekli işçi ve emekli memurların sebzesiz ve sebzeli sofra enflasyonu ile sebze enflasyonunun yüksek artışları karşısında satın alma güçleri düşmüş ve daha da yoksullaşmışlardır" diye konuştu. (Meral KINACILAR)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum