1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kahramanlığın yaşayan abideleri
Kahramanlığın yaşayan abideleri

Kahramanlığın yaşayan abideleri

19 Eylül Gaziler Günü mesajlarla kutlandı.

A+A-

Gaziantep Valisi Davut Gül, “Kahraman vatan evlatları tarihin akışı içerisinde Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kıbrıs’da,, Antep’te, Maraş’ta, İzmir’de, terörle mücadelede, 15 Temmuz darbe girişimi ile mücadelede kısacası her zaman ve vatan bildiğimiz her yerde milli birliğimize kast edenlere karşı “Ölürsek şehit oluruz, kalırsak gazi.” diyerek vatanın bütünlüğünü ve şehadeti her şeyin üstünde tutmuştur” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, üzerinde yaşadığımız coğrafyanın bizler için bir vatana dönüşmesini, şehit ve gazilerimizin vermiş oldukları ulvi mücadeleye borçlu olduğumuzu belirtti.

GÜL: GURURLUYUZ

Vali Davut Gül, “Türk milleti için ölüm kalım mücadelesi olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk e “Mareşal” rütbesi ile “Gazilik” unvanı verilmiştir. Bizler de; gazilerimize verilen değerin ifadesi olarak bu anlamlı günü “Gaziler Günü” olarak kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Kahraman vatan evlatları tarihin akışı içerisinde Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kıbrıs’da,, Antep’te, Maraş’ta, İzmir’de, terörle mücadelede, 15 Temmuz darbe girişimi ile mücadelede kısacası her zaman ve vatan bildiğimiz her yerde milli birliğimize kast edenlere karşı “Ölürsek şehit oluruz, kalırsak gazi.” diyerek vatanın bütünlüğünü ve şehadeti her şeyin üstünde tutmuştur.  Gazilerimiz, fedakârlıklarıyla bizlere nice şanlı zaferler ve kahramanlıklarla dolu bir geçmiş armağan etmiştir. Ay yıldızlı al bayrağımız, onların cesaretleri sayesinde vatanımızın semalarında gururla dalgalanmaktadır. Ülkemizin bağımsızlığı, vatanımızın bütünlüğü, birlik ve beraberliğimizin korunması uğrunda girişilen mücadelelerde sergilenen fedakârlık ve kahramanlıklar hafızlarımızdan asla silinmeyecek ve nesiller boyu evlatlarımıza anlatılacaktır.”

ŞAHİN: YENİ NESİLLERE REHBERLİK EDİLİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Milletimiz dün olduğu gibi bugün de “ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz” diyerek istiklalini ve istikbalini savunmayı sürdürmektedir. Gazilerimiz, temsil ettikleri değerlerin bilinciyle vatan sevgileri ve kahramanlıklarıyla yeni nesillere rehberlik etmektedir. Uğruna çok büyük bedeller ödenerek kazanılan bu vatan, bizlere şehit ve gazilerimizin en kutsal emanetidir. Bizde bu vatan aşkı, bu özgürlük sevdası oldukça hiç bir güç karşımızda duramayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’e İstiklal mücadelesindeki önderliğinden dolayı “Müşir ve Gazi” unvanı verilişinin yıldönümünü ve Gaziler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”

KOÇER: ŞANLI TARİHİN KAHRAMANLARI

AK Parti Milletveki Nejat Koçer, “Yüreklerindeki vatan, bayrak ve millet aşkıyla tarihin kutsiyetine mazhar olan şehit ve gazilerimiz, şanlı tarihimizin ebedi kahramanlarıdır. Türk milleti tarih boyunca , şehitlik ve gaziliği en büyük şeref kabul etmiş, “Ölürsem şehit, kalırsam Gazi olurum!” diyenlerin yaşadıkları gurura ortak olmuştur. Toprakları şehit ve gazi kanıyla sulanmış olan vatanımız ve gökyüzünde dalgalanan şanlı bayrağımız; şehit ve gazilerimizin bizlere olan birer emanetidir. Hepimizin en büyük vatandaşlık görevi ; şehit ve gazilerimizin emanetine sahip çıkmak, ay yıldızlı al bayrağımızı bu topraklarda sonsuza kadar  dalgalandırmak ve milletçe birlik ve beraberlik içerisinde bu emaneti gelecek nesillere aktarmaktır”

UZER: ÖLÜMSÜZ KAHRAMANLAR

AK Parti Milletvekili Ahmet Uzer “Şehitlik ve gazilik makamları, milli ve manevi değerlerini her şeyden üstün tutan Türk milleti için ulaşılabilecek en yüce makamlardır. Bu topraklarda huzur ve güven içinde yaşamamızın asli unsurlarından biri olan bu kahramanlar, Türk milletinin kalbinde her zaman müstesna bir yere sahiptir. Değerli Gazilerimiz, şanlı tarihimizin ebedi kahramanları, destansı tarihimizin aşan abideleri, milletimizin bağımsız olma şuurunu iri tutan efsaneleri ve Türk vatanseverliğinin, Türk fedakârlığının ölümsüz kahramanlarıdır. Tarih boyunca istiklal ve bağımsızlığını, milli birlik ve bütünlüğünü her şeyin üstünde tutan ve bu uğurda büyük bedeller ödeyen Aziz Milletimiz hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiştir. Vatan, Millet ve Bağımsızlık uğruna yaşayıp, bu yolda gözünü kırpmadan canını ortaya koyan büyük kahramanlar vatan size minnettardır”

KAPLAN: MİNNET VE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Kaplan’ın yayınladığı mesaj şöyle:  “Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” ünvanı ve “Mareşal Rütbesi” ünvanının verilişinin 100. Yıl dönümündeyiz. Bağımsızlığımızı her şeyin üstünde tutarak, yaşamlarından vazgeçmeyi göze alacak kadar yüreklilik ve kararlılıkla bu topraklarda Gazilik mertebesine ulaşan tüm gazilerimize minnet ve şükran borçluyuz.  Hiçbir fark gözetmeksizin tüm gazi ve şehit yakınlarının mağduriyetini en aza indirmek devletin anayasal zorunluluğudur. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminde şehit yakınları ve gazilerimiz ile diğer terör şehit yakınları ve gazilerimiz aralarındaki farkın bir an önce giderilmesi için Cumhuriyet Halk Partisi olarak mücadelemizin devam edeceğini belirtmek isterim” 

YILMAZKAYA: MİNNETLE ANIYORUZ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Savunma Komisyonu Üyesi CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada; Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milletimize gurur veren, her zaman övünülecek eşsiz destan ve zaferlerle dolu tarihine adlarını yazdıran gazilerimizi ve tüm şehitlerimizi minnet ve rahmetle andı. Yılmazkaya, Gaziler Günü için yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; "Milletimize gurur veren, her zaman övünülecek eşsiz destan ve zaferlerle dolu tarihine adlarını yazdıran gazilerimiz, Türk Milletinin tarih boyunca ödün vermediği bağımsızlık ve özgürlük tutkusunun bir yaşam ilkesi olduğunun en değerli simgelerindendir. Güzel yurdumuz üzerinde Atatürk öncülüğünde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, ölümsüz Önderimiz başta olmak üzere, yurdu için canını ortaya koymaktan çekinmeyen tüm kahramanlarımızın, şehitlerimizin ve gazilerimizin bugünkü kuşaklara armağanı ve emanetidir. Bağımsızlık mücadelemizin ve Kurtuluş Savaşı’nın Baş Komutanı Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” ünvanının verilişinin 100. yıldönümü. Onu ve bu vatan uğruna gazi olmuş tüm kahramanlarımızı saygı ve minnetle andığımız 19 Eylül’ün gururunu yaşıyoruz”

FADILOĞLU: EBEDİYETE KADAR ANILACAK

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Gurur ve övünç kaynağımız gazilerimizin aziz hatıralarını ilelebet canlı tutmak amacıyla TBMM tarafından Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal Rütbesi ve Gazilik Unvanının verildiği 19 Eylül günü, ‘Gaziler Günü’ olarak kabul ve ilan edilmiştir. Aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğünü korumak için canları pahasına cepheden cepheye koşan, bu uğurda şehit olmayı göze alan gazilerimiz, ülkemizin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir. Şehitler; vatan uğruna nurlanan, gaziler de bu uğurda onurlanan kahramanlar ve şehitlerimizin emaneti olan değerlerin yaşatıcılarıdır. Milli değerlerimizi yaşatan şehitlerimiz ve gazilerimiz, ebediyete kadar anılacaktır.”

ÖZKEÇECİ DESTAN YAZAN GAZİLER

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyup Özkeçeci Gaziler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.  Özkeçeci mesajında, “Milli birlik ve beraberliğimizin korunması uğruna nice destanlar yazan gazilerimiz, şanlı tarihimizin ebedi kahramanlarıdır. Emsali olmayan bir fedakarlıkla hainlere göz açtırmayan, canlarından vazgeçmeyi göze alan gazilerimizle ne kadar iftihar etsek azdır. Fedakar gazilerimizi ve vatanımızın selameti için şehitlik mertebesine yükselen kahramanlarımızı her zaman saygıyla anıyoruz. İstiklal mücadelemizin önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatan uğruna canlarını vererek makamların en yükseğine erişen aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmetle yâd ediyor, hayatta olan gazilerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum" ifadelerine yer verdi. 

UÇAR: YARINLARIMIZI BORÇLUYUZ

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar 19 Eylül Gaziler Günü Vesilesiyle Bir Mesaj Yayınladı. TBMM tarafından Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik ünvanı verilmesinin yıl dönümü olan 19 Eylül Gaziler Günü sebebiyle yayımladığı mesajın da İl Başkanı Uçar şu ifadelere yer verdi; “ Bugün özgürce yaşadığımız vatan topraklarını ve sahip olduğumuz Cumhuriyeti Gazi ve Şehitlerimize borçluyuz. Onlara yakışan cumhuriyet neferleri olmak için canla başla çalıyor ve mücadele ediyoruz. Yokluklar, umutsuzluklar, amansız saldırıların içinden sadece ülkemize değil, tüm sömürülen dünya ülkelerine umut olmuş, örnek olmuş ve işgale başkaldırarak tarihi zaferlere imza atmış bir kurucu lidere sahip olmanın onurunu ve gururunu, her 19 Eylül'de olduğu gibi bu yılda yaşıyoruz. Kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ve onun yanında savaşan, gazi olan ve şehit düşenlere dünümüzü, bugünümüzü ve yarınlarımızı borçlu olduğumuzu asla unutmadık, unutmayacağız.” 

DOĞRU: VEFA BORCUMUZ VAR

Araban ilçesi Belediye Başkanı Hasan Doğru, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.  Araban Belediye Başkanı Hasan Doğru yayımladığı mesajında, “19 Eylül 1921 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Mareşal Rütbesi’ ile ‘Gazilik’ unvanının verildiği günün yıldönümünü Gaziler Günü olarak kutlamaktayız. Milletimiz, tarihin her döneminde tüm zorluklara karşı bağımsız yaşamayı, bağımsızlığın kanı ve canı pahasına korumayı ilke edinmiştir. Bu nedenle şehitlerimiz ve gazilerimiz bağımsızlığımızın, egemenliğimizin, ulusal birliğimizin ve Cumhuriyet’imizin onurlu sembolleridir. 19 Eylül’ün yurdumuzun her yerinde ‘Gaziler Günü’ olarak kutlanması, gönlümüzde yerleri her zaman farklı olan kahraman şehitlerimize, cesaret timsali gazilerimize karşı vefa borcumuzu bir nebze de olsa sunma imkanı vermiştir.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.