1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kafalar karıştı
Kafalar karıştı

Kafalar karıştı

Gaziantep'te iki gün boyunca yağan yağış sonrası yaşananlar, şehirdeki alt yapı konusunda kuşkuları beraberinde getirdi. Muhalefet partileri, şehrin...

A+A-

Gaziantep'te iki gün boyunca yağan yağış sonrası yaşananlar, şehirdeki alt yapı konusunda kuşkuları beraberinde getirdi. Muhalefet partileri, şehrin alt yapısının yetersiz olduğunu ileri sürerken, gazetemize konuşan vatandaşlar ise belediyelerin alt yapıya yeterince önem vermediğini ileri sürdü. Bu arada Meteoroloji yetkililerinin geçtiğimiz cuma günü belediyeleri ve vilayeti yağış konusunda uyardığı ve tedbir alınmasını istediği iddia edildi. 

Araçların suda yüzdüğü, binaların ve iş yerlerinin bodrum katlarını su bastığı Gaziantep'te  İtfaiyenin müdahaleye yetişmekte zorlanması, kentin her yönüyle bu tür olaylarda hazırlıklı olmadığını gösterdi.  Sel baskınlarında can kaybı yaşanmamasına karşılık, ciddi oranda maddi kayıplar meydana gelmesi, gözleri belediyelere çevirdi. Muhalefet partilerin belediye başkan adayları son yağışlarda Gaziantep'in altyapısının yetersizliğinin bir kez daha görüldüğünü belirtirken, belediyeleri eleştirdi. Esnaf ise, altyapı yetersizliği ve idarecilerin ilgisiz kaldığını söyledi. 

CHP Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Akif Ekici ve Şehitkamil Belediye Başkan Adayı Dr. Fethi Albayram, Gaziantep'in hala Celal Doğan'ın yaptığı altyapıyla idare edildiğini söylerken, MHP Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Erzin, son yağışlarda Gaziantep'te hayatın adeta durduğunu, trafiğin felç olduğunu belirterek, "Gaziantepli belediyeler sınıfta kaldı" dedi. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Melih Meriç ise, "Yapılan alt yapıda sistemsel bir hata var. Bu hatayı bir yerde gidermek lazım." dedi.

EKİCİ: 20 YIL ÖNCEKİ ALTYAPI

CHP Gaziantep Büyükşehir Beledile Başkan Adayı Akif Ekici, şehrin altyapısının yeterli olmadığını, 10 yıldan beri mevcut yönetimin bu konuda hiçbir gayret ve çaba içerisinde bulunmadığını söyledi. Gaziantep'in 20 yıl önce yapılan altyapı çalışmalarıyla idare edildiğini belirten Ekici, "Alt geçitler de burada havuz vazifesi görmüştür. Kanalizasyon şebekeleri dolmuş caddeler yürünemez hale gelmiştir. Şükrediyoruzki bir gün veya iki gün devam etmedi. Herhalde bu şehri sel götürürdü" dedi.

ALTYAPIYI SOSYAL DEMOKRAT 

BELEDİYELER TAMAMLAYACAK

Şehirdeki altyapı düzenlemelerini 20 yıl önce sosyal demokrat belediyeciliğin yaptığını belirten Ekici, "Şehrin altyapısını tamamlamak yine bize kısmet olacaktır. Bugüne kadar yapılanların kötü bir makyaj olduğunu bu son yağışlarda birkez daha gördük. Bir şeyler yapılmış gibi gösterildi ve insanlar yanıltıldı. Maalesef altyapı ile ilgili hiçbir çalışma yapılmadı" dedi.

ERZİN: AVRUPA'DA HER GÜN OLUYOR

MHP adayı Mustafa Erzin ise, Gaziantepli üreticilerin aylardır yağmur beklediğini belirterek, "Hamdolsun cenabı Allah rahmetini ve bereketini gönderdi. Fakat gördükki, Gaziantep'in altyapısı yağmura hiçde hazır değil. Yetkililer şu mazereti koyabilirler, 'efendim çok yağdı'. Eğer çok yağmasıyla bu şehir bu problemi yaşıyorsa, takdir ederseniz Kuzey Avrupa ülkelerinde, Avrupa ülkelerinde bunun misli misli yağışlar her zaman var. O zaman bu şehirlerde hayatın durması lazım. Avrupa'da sağanak yağışlara rağmen şehirde trafik ve hayat bir dakika durmadığı gibi bir sorunda olmaz" dedi.

ALLAH'TAN ERKEN SAATLERDE OLDU

Dutluk, Karataş, Güneykent'te yağışlardan dolayı büyük hasarlar olduğunu söyleyen Erzin, "Araçlar istinat duvarlarının altında kalmıştır. Eğer bu çökme hadisesi sabah saatlerinde olmasaydı, insanların araçlarının içinde olduğu bir saatte olsaydı bugün maalesef birçok insanımızı kaybetmiş olabilirdik. Geçen yıl yine sel felaketi yaşanmış, çok sayıda insanımız hayatını kaybetmişti. Demekki gerekli dersi almamışız, durum bize onu gösteriyor. Bizi yönetenlerin yaşananlardan ders alması gerekiyor. Belediyelerin ve  sosyal belediyeciliğin insan odaklı, halk odaklı, merkez odaklı  çalışması gerekiyor. Şu ana kadar bunu görmedik bunu gözlemlemiyoruz" diye konuştu. 

YAĞMUR YAĞDI, HAYAT DURDU

"Artık marka şehirlerde, altyapıların, bu tür sorunların aşılmış olması gerekiyor" diyen Erzin, "Yağmur yağdı, hayat durdu, kar yağdı trafik felç oldu, bunların aşılması gerekiyor. Gaziantep'in zaten trafik sorunu ulaşım problemi içinden çıkılmaz halde iken hele birde böyle yağmur anında şehir trafiği içinden çıkılmaz hale geliyor. Gaziantep ulaşımda sınıfta kalmıştır, altyapıda sınıfta kalmıştır. Gaziantep belediyeleri sınıfta kalmıştır. Vatandaşlarımız 3 dönem CHP'ye, iki dönem Ak partiye belediye başkanlığı görevini vermiştir. Bu seçimlerde de bize fırsat vermelerini istiyoruz. Bu seçimlerin parlayan yıldızı MHP olacak" dedi.

ALBAYRAM: CELAL DOĞAN'IN YAPTIĞI ALTYAPI

CHP Şehitkamil Belediye Başkan Adayı Dr. Fethi Albayram, şehrin altyapısının yetersiz olduğunun son yağışlarla birlikte birkez daha görüldüğünü belirterek, "Bu şehirde hizmet sıfır. Hala Celal Doğan döneminden kalan altyapı, bunun üzerine hiçbir hizmet yapılmamış" dedi.

ŞEHRİN GÖBEĞİNDE KARŞIDAN KARŞIYA GEÇEMEDİM

Yağışların çok fazla olmadığını, Doktorlar Sitesi'nin önünden karşıya geçemediğini söyleyen Albayram, "Yola taş atarak üzerinden geçtik. Hizmet sıfır. Çok fazla sağanak yağış olmamasına rağmen şehir bu noktaya geldi. Merveşehir, Cinderesi'nde insanlar mahsur kaldı. Biz yağmura rağmen gezilerimize ara vermedik. Altyanın ne kadar yetersiz olduğunu gördük. Celal Doğan'ın yaptığı altyapı ile şehir idare ediliyor. O zaman nüfus 800-900 bindi. 2 milyonluk nüfus bu altyapıyı kaldırmıyor. Yapılanlar boya ve makyaj. Biz göreve geldiğimizde daha yaşanabilir bir Gaziantep'i inşa edeceğiz" diye konuştu.

MERİÇ: ALTYAPIDA SİSTEMSEL BİR HATA VAR

Gaziantep Inşaat Mühendisleri Odası Başkanı Melih Meriç, Yağan yağmurlarla birlikte Gaziantep’in alt yapısındaki sorunu daha açık gördüklerini belirterek, "Her yağmurda bu sorunlar yaşanıyor. Türkiye’nin altıncı büyük şehri marka şehrinde bu olayın yaşanması çok ilginç. Yapılan alt yapıda sistemsel bir hata var. Bu hatayı bir yerde gidermek lazım" dedi.

SORUN BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI

3 gündür Yağan yağmur ile Gaziantep’in alt yapı sorunun bir kez daha ortaya çıktığını dile getiren Gaziantep Inşaat Mühendisleri Odası Başkanı Melih Meriç, altyapının yeterli olmadığı ve eksik yapıldığı izlenimlerin ortaya çıktığını ifade etti. Her yağmurda aynı sorunların yaşandığına dikkat çeken Meriç, "Bildiğiniz gibi adliyenin oradaki köprünün altında aynı şekilde özel arabalar ve halk otobüsleri kaldı. insanlar kayıplarla itfaiye tarafından kurtarıldı. Buna rağmen aynı sorunların yaşanması Türkiye’nin altıncı büyük şehri marka şehrinde bu olayın yaşanması çok ilginç. Yetkililerin biran önce bu konuya hassasiyetle bakmalarını rica ediyorum." diye konuştu. 

YETKİLİLER DAHA DUYARLI OLMALI

Hataların tekrar etmesine rağmen yetkililerin harekete geçmediğini belirten Meriç, "Biz inşaat mühendisleri olarak belediyelerimize, idarecilerimize hatalarını söylemek zorundayız. Geçtiğimiz kışlarda bizim savunmalarımız dışında yaşanan olaylara rağmen aynı yerdeki aynı hataların tekrar etmesi buna rağmen yetkililerin bir çözüm arayışına içerisine girmemesi çok ilginç bu konuda yetkililerin daha duyarlı hale gelmelerini bekliyoruz." açıklamalarına yer verdi. 

NELER YAPILMALI?

Sel taşkınları karşısında alt yapıda yaşanan sorunlara dikkat çeken Meriç, yapılması gerekenler hakkında şunları kaydetti: "Öncellikle köprü altlarındaki giderlerin yer kapasiteleri yağan yağmurlar düşünülerek yapılmamış. Büyük olasılıkla çözümü mevcut olan giderlerin değiştirilmesi eğer karartan kopyada sıkıntı varsa daha büyük pompalar yerleştirmek kaydıyla bir an önce suyun tahliye edilmesi için çözüm arayışları içerisine girilmesi lazım. Tabi oradaki hatanın ne olduğunu görebilmek için orayı incelemek lazım. Yapılan alt yapıda sistemsel bir hata var. Bu hatayı bir yerde gidermek lazım"

VATANDAŞ NE DEDİ?

ŞEKER: MALLARIM SATILAMAYACAK HALE GELDİ’’

Kalealtı esnaflarından spor mağazası sahibi Servet Şeker, yağan yağmurda dükkanını su bastığını belirterek, "Benim dükkanımı su bastı. Her yağmurda bunu yaşıyoruz. Birçok malım satılamayacak hale geldi. Bu sorunun bizlere maddi olarak da zararı oluyor. Zarar gören mallarımın hepsini çöpe attım. Benim dükkanımın üç metre önünden Alleben deresi geçiyor. Bu konumdaki bir işyerini su basması akıl alır şey değil gerçekten. Şu yola yağmur suyunu dereye akıtacak giderler yapılsa bizim böyle bir sorunumuz olmayacak. Sadece burası da değil şehrin birçok yerinde sel baskını oldu. Bunun nedeni altyapı eksikliğinden başka bir şey değildir. Ben bunun önemli ve acilen çözüm getirilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. 

ERDEM: BELEDİYEYİ ARADIM İLGİLENEN OLMADI

Seferpaşa mahallesindeki bir başka esnaf Hamit Erdem ise konuyla ilgili düşündüklerini şu sözlerle aktardı: "Benim yazıhanemde gider de yok. Su baskını olduğunda küreklerle paspaslarla atıyorum suyu. Biz bu sebepten gerçekten çok dertliyiz. Bizleri bu su baskınlarından daha çok üzen ise ilgisizliktir. Dün işyerimi su bastığında belediyeyi aradım. Beni Fen İşlerine bağladılar yetkili biriyle görüşmek istiyorum dedim. Şu anda yetkili kimse yok biz yardımcı olalım dediler. Durumumu anlattım dükkanımı su bastığını, hep bu sıkıntıyı çektiğimi söyleyip yardım istedim. Benden adres istediler hemen yetkili birini göndereceğiz oraya dediler. Ama ne gelen oldu ne giden bu durumun baş sorumlusu belediyedir. Yağmur suyunu tahliye edecek giderler yapılması gerekiyor. Ama hani nerede bunu yağacak idareciler ne yazık ki yok.’’

KOYUNCU: MAKAM KOLTUĞUNDA OTURMAKLA OLMUYOR’

Belediye pasajı esnafı Mehmet Koyuncu, her şiddetli yağmur yağdığında sel baskınları olduğunu söyleyerek, "Benim işyerimi su basmadı. İlla kendi başına gelmesi gerekmez insanın tepki göstermek için gazetelerde okudum televizyondan izledim. Yağmurun şehri ne hale getirdiğini öyle makam koltuğunda oturmakla belediyecilik olmuyor. Böyle durumlarda ortaya çıkıyor işte bu şehri yönetenlerin nasıl çalıştığı bence bu şehrin genelinde altyapı eksikliği var. Bu şehri belediyeciliği, inşaatı mimariyi, şehir planlamasını bilen insanlar yönetmeli artık.’’

 KILIÇ: BİZLER YAĞMURU DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ

İsmet Paşa Mahallesi sakinlerinden Sait Kılıç isimli vatandaş yağmuru dört gözle beklediklerini, ama neticesinin böyle olmaması gerektiğini belirterek, "Bizler bu kış yağmur falan görmedik. Dört gözle bekliyoruz biz yağmur yağmasını, yağmur rahmettir. Çiftçinin ekini bağı bahçesi hep yağmura bakıyor. Keşke daha çok yağsa daha sık yağsa yağmur. Ama böylesine büyük bir şehrin yağmurla bu hale gelmemesi gerekir. Burası ülkenin 6. Büyük şehri yakışmıyor Gaziantep’e bu durum. Neler yapılabilir nasıl önüne geçilir ben bilemem çünkü anlamam o işlerden. Bu durumların olmamasını sağlamak ve bunun için çalışmak bu şehrin idarecilerinin görevidir.’’

GEÇMEZ: DURUMUMUZ GÜLÜNÇ

Tuhafiyeci Ali Osman Geçmez, durumlarının komik olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Alleben deresinin kenarında dükkanın olsun da yağmur da sel bassın o dükkanı  gerçekten gülünç bir durum. Benim işyerimi sel basmadı. Ama komşumun dükkanını bastı. Bence hiç farkı yok. Ha ben ha komşum belediye, buraların tadilatı için falanca firmaya ihale ediyor işi onlar gelip yapıyorlar. Denetim noktasında belediyenin eksikliği ve sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Şu yola yağmur suyunu dereye akıtacak kanallar yapmak bu kadar zor olmamalı bence’’ MERAL KINACILAR - BAHRİ GEBEL

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum