1. YAZARLAR

  2. FATİH YILMAZ

  3. KADRO KALİTESİ ARTTIRILMALI
FATİH YILMAZ

FATİH YILMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

KADRO KALİTESİ ARTTIRILMALI

A+A-

Bir tarafta Çaykur Rizespor karşısında alınan farklı galibiyetin vermiş olduğu moral ama hafta içinde oynadığı Avrupa kupasının yorgunluğu ile maça başlayan Başakşehir. Diğer taraftan ise topladığı puanlarla spor severlerin dikkatini çekmiş, taraftarlarını lig için umutlandırmış aldığı sonuçların vermiş olduğu özgüven ve kazandığı taktirde averajla da olsa lig 2’inciliği hedefleyen bir Gaziantep F.K.
Gaziantep F.K, bir türlü çeşitli sebeplerle bir 90 dakika oynayamadığı 3 – 5 – 2 dizilişi ile başladı. Ne yazık ki bu maçta da 18’İnci dakikada Güray’ın oyundan ihracı sonucunda bu isteğini gerçekleştiremedi. Pazar günkü sahada ilk 45 dakikada Güray’ın atılmasına kadar geçen 18 dakikalık sürede ve sonrasında oyunda istekli, hırslı ve maçı kazanmak için oynayan bir Gazişehir F.K vardı. Eksik kaldıktan sonra 4 – 4 – 1 dizilişinde ileride Muhammet Demir’i bırakıp, Kayode Twumasi’yi kanatlara alıp atak yapmak istese de çok etkili olamadı. Daha önce ki maçlarında hücuma yeterince destek vermiyor diye eleştirdiğimiz Moraıs, Başakşehir karşısında özellikle maçın ilk yarısında tam tersine geçmiş maçlarına göre daha fazla hücumu düşündü. Fakat bu maç çok fazla hücumu düşünülecek bir maç değildi. Çünkü karşısında oynayan Edın Vısca attığı ve attırdığı gollerle bu ligin en etkili kanat oyuncusu. Bu maçta da attırdığı gollerde bunun kanıtı.
Gaziantep F.K’nın yediği iki golü de Moraıs’e elbet bağlayamam ilk golde hatalı pası sonucu başlayan Başakşehir atağında Vısca’ya müdahaleye geç kalması, orta sahada başlayan atakta ayakta kalması gerekirken, kalmaması yenilen 2’inci golde Moraıs’ın kademesine girmeyen Alin Tosca’yı da unutmamak gerek.
İkinci yarıya Başakşehir mutlak kazanmak adına alternatif oyuncu fazlalığı ve kalitesinin de verdiği avantaj ile Demba’bayı Crivelli’nin yanına oyuna alarak çift santralar ve 4 – 4 – 2 dizilişi ile başladı. Gaziantep F.K ise Muhammet Demir’in yerine Pawloeski’yi alarak ve ileride Kayode’yi bırakarak kontratağı düşünerek oyuna başladı. İkinci yarıda oyun tamamen Başakşehir’in kontrolü altında geçti, bu yarıda maçı kazanacağı inancı tam sakin ve ne yaptığınız bilen, sabırlı bir Başakşehir izledik. Buna karşın tamamen savunmayı düşünen Kayode’ye atılacak uzun toplarla pozisyon bulmaya çalışan, kalabalık savunmasına rağmen, rakibine birçok pozisyon veren bir Gaziantep F.K vardı.
Bu maçta bizlere gösterdi ki uzun lig maratonunda sıkıntı yaşamamak ve daha iyi bir takım olabilmek için Gaziantep F.K Ocak ayı transfer döneminde kadro kalitesini ve çeşitliliğini arttırmak zorunda. Toksa 46’ıncı dakikada oyuna giren Pawlowskı’yi 83’de çıkartıp benzer özellikte ki Kenan Özer’i oyuna alırsınız. Göztepe maçında olduğu gibi Tetteh sakatlanıp çıkınca 4 – 5 oyuncunun pozisyonunu değiştirmek zorunda kalırsınız. Yada Güray’ın yokluğunda oyunun lideri kim olacak diye kara kara düşünürsünüz.
Yazımın sonunda ki konusu da Marıus Sumudica’ya eleştiri getirmek istiyorum.
    •    Gaziantep F.K’nın şampiyonluğunda büyük pay sahibi aynı zamanda takım kaptanı Günay’ın başka bir sebebi yoksa sırf Göztepe maçında ki hatası nedeniyle bu maçta oynatılmamasını doğru bulmuyorum.
    •    Marıus Sumudica’nın taca çıkan topu Başakşehirli oyuncuya vermeyip onu ittirmesi bir teknik adama yakışmaz. Ayrıca tüm Türkiye’nin televizyondan izlediği bir durumda Gaziantep F.K’ya karşı antipati oluşur.

Önceki ve Sonraki Yazılar