1. HABERLER

  2. KADIN

  3. KADINSIZ KALKINMA OLMAZ
KADINSIZ KALKINMA OLMAZ

KADINSIZ KALKINMA OLMAZ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Artık kadınsız demokrasi olmayacağını, kalkınma olmayacağını hepimiz biliyoruz” dedi.

A+A-

UNESCO Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi ile işbirliğiyle hazırlanan 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitim Çalıştayı’nda konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Artık kadınsız demokrasi olmayacağını, kalkınma olmayacağını hepimiz biliyoruz” dedi.

Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını yapan Gaziantep Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sibel Bayıl Özkan, Gaziantep Üniversitesi’nin 50 bin öğrencinin yaklaşık 21 bininin kadın, 29 bininin erkek olduğunu vurgularken, bunun yüzde 41’lik bir orana tekabül ettiğini kaydetti.

CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÖNEMLİ

UNESCO Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi adına konuşan Prof. Dr. Gülriz Uygur da, UNESCO’nun hedeflerinden birisinin toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak olduğunu hatırlatarak, “Bu anlamda UNESCO, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ile ilgili yapılan çalışmalara destek veren başlıca kurumlardan birisidir. Bu çalıştay bizim için çok önemli. 2015 yılında Yükseköğretim Kurumlarında toplumsal cinsiyet eşitliği tutum belgesini yayınladık. Bu tutum belgesinin hedeflerinden birisi de bütün üniversitelerde toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin çalışmalar yapmaktır. Bu anlamda YÖK’ün bu tutum belgesini hayata geçirmek bakımından da çalıştay çok önem taşımaktadır” diye konuştu.

DÜNYANIN MİMARLARI KADINLAR

Toplumların genellikle bütün katmanlarıyla toplumsallaştığı ve farkındalık oluştuğu zaman gelişebileceğini belirten Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise, eğer toplumun bir bireyinin, bir kısmının kenarda tutulup üzeri örtülüp bir kısmı öne çıkarılıyorsa bu toplumun kısmi olarak gelişebildiğini bir süre sonra da patlama noktasına gelebileceğini ifade etti. 

KADINSIZ DEMOKRASİ VE KALKINMA OLMAZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise konuşmasında, özellikle kadın ve erkek üzerindeki adaletin tesis edildiği bir kalkınma modelinin oluştuğu, meseleye daha teknik, daha bilimsel, dünyaya entegre ederek eylem ve söylem birliği içerisinde bakıldığında ülkemizin nerede olduğunun önemli olduğunu vurgulayan Başkan Şahin,  “Bu pencereden bakıldığında, bugün neredeyiz? Ülkemizde, şehrimizde neredeyiz? Dünya ne yapıyor, üniversitemizde daha neler yapılması gerekiyor? Bu meseleler çok önemli çünkü artık kadınsız demokrasi olmayacağını, kalkınma olmayacağını hepimiz biliyoruz. Bilim ve teknoloji çağının yaşandığı kısaca “3k” devrimi dediğimiz kas, kafa döneminin başladığı artık kafanın, aklın, bilim ve teknolojinin konuşulduğu rekabetin bunun üzerinde konulduğu bir dünya düzeninde toplumun yarısının aklını, potansiyelini, ehliyetini, liyakatini, kapasitesini yok saydığımızda hiçbir hedefe ulaşamayız" dedi. BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum