1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kadınların gelir kaynağı
Kadınların gelir kaynağı

Kadınların gelir kaynağı

Oğuzeli ilçesinde yaz sezonunda hazırlanan ve artık yurt dışına da gönderilmeye başlanan kurutmalıklar, ev kadınlarının gelir sağladığı sektör haline geldi.

A+A-

 Gastronomi kenti Gaziantep'te kurutmalıkların hazırlanması çalışmaları sürüyor. Oğuzeli ilçesinde ev kadınlarının kış hazırlığı kapsamında evlerinde yaptığı kurutmalık biber, patlıcan, kabak ve acurlar, ilçe belediyesinin desteğiyle ticarileşip önemli bir geçim kaynağı oldu. Gaziantep yöresinde yetişen sebzeler, toptancılar aracılığıyla mahallelerde her sabah ev hanımlarına dağıtılıyor. Hanımların içlerini oyarak iğne yardımıyla iplere dizdiği sebzeler, yine her akşam toptancılarca toplanıyor. Oğuzeli ilçesinde yaygın olan kurutmalıklar, toplandıktan sonra ilçenin hakim tepelerindeki çardaklara asılarak kurutuluyor.

İLÇENİN DEĞERİ

Yöre kadınları hazırladıkları kurutmalıkların parasını toptancıdan alırken, toptancı da anlaştığı perakende işletmelere ürünü satıyor. Kurutmalık artık ilçenin bir ekonomik değerine dönüşmüş durumda. 

YURTDIŞINA GÖNDERİLİYOR

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, "Epeydir bir sektöre dönüşen kurutmalıklar, daha önce yurt içindeki tüketicilere ulaştırılırdı. Nihayet kurutmalıkları yurt dışına da göndermeye başladık. Dolayısıyla kurutmalık, tamamen Oğuzeli'nin ekonomisine büyük bir katkısı olan sektör haline dönüştü." dedi. Türkiye'deki kurutmalıkların büyük bir bölümünün Oğuzeli'nden gittiğini anlatan Kılıç, "Yurt dışına giden kurutmalıkların büyük bölümü Oğuzeli'nde hazırlanır ve gönderilir. Bunun tabii ki ekonomik olarak da Oğuzeli'ne büyük bir katkısı var. Her aile ama her aile mutlaka az veya çok bununla uğraşıyor. Yazın hanımlar, evde oturdukları yerde bahçelerinde, kapı önlerinde bunu üretir, toptancılar alarak satar, geçimini sağlarlar." diye konuştu. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.