1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Kadınlar sordu Şahin yanıtladı
Kadınlar sordu Şahin yanıtladı

Kadınlar sordu Şahin yanıtladı

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı tarafından organize edilen "Kadınlar Şehri Konuşuyor" söyleşisinde trafik, ulaşım, işsizlik ve kaldırım işgalleri gündemi oluşturdu.

A+A-

 Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in katıldığı söyleşide kadınlar sola dönüşte yaşadıkları sıkıntıları, kaldırımlara çıkan motosikletleri, trafik ihlalleri ve yayalara yol vermeyen araçları Şahin'e sordu. Şahin, sola dönüş yasağının ince detaylarını anlattı ve en büyük yanlışlarının sormadan uygulamaya geçirmek olduğunu söyledi.

* Trafik konusundaki kuralsızlığın da gündeme geldiği toplantıda Şahin, trafik polisinin azlığından yakındı. Şahin, "Bütün bunların çözümü için denetim lazım. Ancak Trafik polislerinin sayısı oldukça az. Üstelik ceza yazma yetkisi de yok. Şehrimiz çok hızlı büyüdü ama buna paralel olarak trafik polisi sayımız artmadı. İçişleri Bakanlığı'na durumla ilgili bilgi verdik. Bunların sahada görünür kılınması gerektiğine inanıyorum. Daha fazla trafik polisini buraya getirmemiz ve görünür olmasını sağlamamız lazım. Kuralları koymamız ve yaya güvenliğinin ne kadar önemli olduğunun vurgulamak gerekir" dedi. 

BAKBAK'TAN ŞAHİN'E ÖVGÜ

Çetin Emeç'te yapılan söyleşiye AK Parti Milletvekili Derya Bakbak'ta katıldı. AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i övdüğü konuşmasında önemli mesajlar verdi. Şahin'in bu şehre ciddi değerler kattığını belirten Bakbak, "Doğumdan ölüme her anında varlığınız her desteğiyle yüreklerindeki sevgiyle karşılıklık veren kadınhlarımız  sizlersiniz. Bu şehirde sanat, ekonomi, gastromi ve tarımıyla gönül belediyeciliği yapan, emek veren ve annelik ruhunu şehre katan bir başkanımız var. Gaziantep yükselen bir değer. Bir taş üzerine taş koyan herkes bizim başımızın tacı. Bu bağlamda, Türkiye'nin ilk kadın belediye başkanı, kentin bir milletvekili, bakanı olan önümüzü açan örnek insan Başkan Şahin'e teşekkür ediyoruz" dedi. 

SORULARIN AĞIRLIĞI TRAFİKTEN OLDU

Söyleşiye katılan kadınların geneli trafikte yaşanan sorunları dile getirdi. Sola dönüş yasağından dolayı sıkıntı yaşandığına dikkat çeken kadınlar Şahin'e "Bu konuda bizi bilgilendirirseniz seviniriz. Bu yasağı trafiği rahatlatmak için yaptığınız biliyoruz. Ancak halk bunun sıkıntısını çekiyor. Kaldırımlar motosikletliler tarafından kullanıyor. Araçlar yayalara yol vermiyor. Bu konuda bilgi verir misiniz" dedi. 

ŞAHİN TEK TEK CEVAPLADI

Kent içerisinde bazı kavşaklarda sola dönüş kısıtlamasına yönelik soruya Şahin, ulaşım ve imar master uygulamasını birlikte hayata geçirdiklerini aktararak, Kent Merkezi Kavşak Verimliliği Artışı Projesi”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Verimlilik Proje Ödülü’ne layık görüldüğünü hatırlattı. Boğaziçi Üniversitesi’ne Ulaşım Master Planı hazırlattırdıklarını kaydeden Şahin, “Bu şehrin 2030-2040 planlamasını yapmam gerekiyor. Türkiye’nin en iyi trafik mühendislerini şehre çağırdık, kent trafiğini fotoğrafladılar. Şehrin ortasına Maarif Kavşağı gibi köprülü kavşak yapıldığı zaman dünya kadar para harcanmasına rağmen trafikte bir akışkanlık sağlanmadığı gözlemlendi. Artık battı çıktı kavşaklarla şehri çevre yoluna bağlıyoruz. Ancak şehrin ortasında battı çıktı yaparsanız bir şişe kapağı gibi, şişe kapağının çapı kadar bir alan oluşuyor. Şehirde 295 kavşaktan sadece 8 kavşakta bu uygulamayı yaptık. Nedeni de kavşaklarda 1 saatte 300 araç geçiyordu, bir araç üç ışıkta bekliyordu. Herkes birbirine korna çalıyordu, beklerken araçlar su değil benzin yakıyor. İnsanlar beklediğinden sinirleniyordu. Bu uygulamayla 5 faz, 3 faza düşürüldüğünde bir saatte 300 değil, 500 araç geçmeye başladı, kuyruklanma ortadan kalktı, bir araç 3 ışıkta değil 1 ışıkta bekliyor, bu rakamlar bilimsel çalışmaların ortaya çıkardığı sonuçtur" diye konuştu. 

TOPLUMDA KABUL GÖRMEYE BAŞLADI 

"Sola dönüş kısıtlamayı önce anlatıp sonra uygulamamız lazımdı, toplum önce bunu kendi yaşamında anlamaya çalıştı, bu bizim eksiğimiz oldu" diyen Şahin, "Esnaf, uygulamadan sonra, bana, ’artık kimse kimseye korna çalmıyor, eskiden korna sesinden dükkânımızda oturamıyorduk’ diyordu. İnsanlar trafikteki akışı görünce uygulamayı anladı. Değişim kolay değil, toplumun alışkanlıklarını değiştiriyorsunuz, alışkanlıkları değiştirmek, Ağrı Dağı’nı yerinden oynatmak kadar zordur. Ben başkan olduğumda şehirde 400 bin araç vardı şu an 650 bin araç oldu, şehir büyüyor, dolayısıyla kurallar koymamız lazım; yolları disipline edemezseniz, akışı sağlayamazsanız. Ankara ve İstanbul bunu 70’li yıllarda uygulamaya koymuş. Elimde sihirli bir değnek yok ki trafik sorununu hemen çözeyim. Ancak, bu uygulama zamanla toplumsal kabul görmeye başladı” şeklinde konuştu. 

ETKİLENDİĞİ ŞEYLER

Şahin, “Bir Dilek Te Sen Tut Projesi”nin çok önemli gördüğünü ve bundan çok etkilendiğini belirterek, “Yetim çocuklara ve okullara giderek ne istiyorsunuz? diye sorduk. Oradan çıkan sonuçlar beni çok etkilemişti. Bir çocuğun talebini yerine getirmek onun duasını almak Türkiye’nin en büyük projelerinden daha önemlidir, ben bunlardan besleniyor güçleniyorum” dedi.

SONUÇLAR BENİ ÇOK ETKİLEMİŞTİ

Kendi döneminde hayata geçirdiği her projenin kendi içinde önemli olduğunu kaydeden Şahin, “Ama ‘Bir Dilekte Sen Tut Projesi’ çok farklıydı. Yetim çocuklara ve okullara giderek ne istiyorsunuz? diye sorduk. Çıkan sonuçlar beni çok etkilemişti. Bir çocuğun, ‘doğum günümde bir pastam olmadı başkanım bana bir pasta göndersin’ demişti. Türkiye’nin en büyük projelerinden söz ediyoruz, ama bir çocuğun babamın mezarı yapılamadı başkanım babamın mezarını yaptırabilir mi? dileğini öğrendikten ve çocuğun o talebini yerine getirdikten sonra o kalpten bakışı, bana sarılması bana çok duygusal anlar yaşatmıştı. O yetimin duasını almak çok önemli. Ben bunlardan besleniyoum, güçleniyorum” diye konuştu.

SORUNLARIMIZA KÖKLÜ ÇÖZÜMLER ÜRETİYORUZ

Şahin, şöyle devam etti: “Toplumun yarısı kadın ama erkeklerin karar verdiği bir dünyada yaşıyorduk. Bu gün şehrimizde müftü yardımcısı bir kadın. Bu çok önemli. Kadın meselesine, kadına dair çözüm odaklı çalışıp medeniyet kodlarımız, ilahi mesaj, peygamber efendimizin hayatı, oradan alınacak mesajlar, kadınların kafasındaki soru işaretlerini ilmi olarak görebilmemiz için böyle makamlarda kadınlara ihtiyaç var. Cumhurbaşkanımızın sayesinde sorunlarımıza köklü çözümler üretiyoruz.” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum