1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Kadınlar siyasetin öznesidir
Kadınlar siyasetin öznesidir

Kadınlar siyasetin öznesidir

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, kadının siyasette aktif bir rol oynaması gerektiğini belirterek, “Çünkü, kadın siyasetin tamamlayıcısıdır” dedi.

A+A-

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise, “Medeniyetler kadınlar üzerinden inşa edilir. Çünkü nesil yetiştiren kadındır. İnancımızda kadını evine hapsetmek yoktur” dedi.

Moderatörlüğünü Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen’in yaptığı, Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Songül Sallangül ve Ak Parti Gaziantep Kadın Kolları Başkanı Feray Yılmaz’ın panelist olduğu “Kadın ve Siyaset” panelinin açılışında konuşan GAÜN İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe, kadınlar hem dinimiz, hem de Türklerin devlet geleneğinde önemli bir yer tuttuğunu belirttti.

KADININ SİYASETE KATILIMI KOLAY OLMADI

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen ise, coğrafyamızda kadının ilk kez 1844’de nüfus sayımında sayıldığını belirtti.  Ak Parti Gaziantep Kadın Kolları Başkanı Feray Yılmaz ise, kadının siyasetteki önemine değindi. Feray Yılmaz Kadın siyaset alanında isterse kalıcı olup, aynı zamanda hem anne, iş dünyasında yer alabileceğini belirterek, “Kadınlar siyasi karar mekanizmalarında yoğunluklarıyla orantısız bir şekilde yer alıyorlar. Ülkemizin yüzde 50’sini kadınları oluştururken, maalesef bu oranda kadın aktif siyasette yer alamıyor. Kadın siyasetçinin artırılması için ne yapılması gerekiyorsa yapılması, artırılması gerektiği görüşündeyim." dedi.

KADIN SİYASETİN TAMAMLAYICISIDIR

İktisadi, idari, sosyoloji ve askeri açılardan geçmişe dönük değerlendirme yaptığımızda, güçlü, fedakâr ve çalışkan kadınlarımızın bu ülkeye ne kadar önem verdiğini herkesin gördüğünü söyleyen Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ise,  konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün kadınlar siyasetin öznesi ve tamamlayıcısıdır. Kadın, ana, fedakâr, sabır, hızlı hareket etme ve çözüm üretebilme gibi pek çok özelik barındırmaktadır. İşlevsel ve estetik bakış açıları kadınlara artı değer kazandıran çok önemli özeliklerdir. Kadınlar, olaylar çok hızlı çözüm üretiyor ve toplumların temel taşıdır. Kurtuluş savaşına baktığımız zaman kadınlarımızın çok büyük mücadele ve emek verdiğini görüyoruz. Kadınlarımız sosyal, siyasal, ekonomik ve tüm yaşam alanlarında etkin rol almalarını önemsiyoruz. Kadınlarımız kalkınma ve demokratikleşme sürecinde Türkiye’nin önde rol alacağını biliyor ve bu bakış açısıyla yolumuza devam ediyoruz.” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.