1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Kadınlar istenilen yerde değil
Kadınlar istenilen yerde değil

Kadınlar istenilen yerde değil

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle verilen mesajlarda kadınların istenilen yerde olmadığına vurgu yapıldı.

A+A-

 Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Burcu Topçuoğlu, gelinen noktada kadınların istenilen yerde olmadığını ifade ederken, Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ise müreffeh bir Türkiye için toplumun temel taşı olan kadınların ekonomik olarak da kendi ayakları üzerinde durması ve üretime katılmaları gerektiğini söyledi. Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ise, "Biz şimdi kadınlarımıza yönelik şiddeti engellemek için arayış içerisindeyiz. Kadın girişimcilerimizin önünü açmak için arayıştayız. Kadın girişimcilik sadece bir cinsiyet meselesi değildir. Aynı zamanda bir kalkınma, eşitlik ve ekonomik gelişim meselesidir" dedi.

ÜNVERDİ: İŞ DÜNYASINDA YER ALMALI

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, müreffeh bir Türkiye için toplumun temel taşı olan kadınların ekonomik olarak da kendi ayakları üzerinde durması ve üretime katılmaları gerektiğini söyledi. Ünverdi, “Cumhuriyetimizin kadına verdiği önem ve değerin bir göstergesi olarak her yıl kutlanan bugünde kadınlarımızın yaşamın her alanında daha fazla yer alması için toplum olarak çaba göstermeliyiz. İnsan hakları ve evrensel değerler çerçevesinde kadınlarımızın eşit haklarla iş dünyasında, eğitimde, sağlıkta, kültür ve sanat olmak üzere her alanda etkin olmalarını sağlamak zorundayız. Modern ve çağdaş toplumun gereği de budur” dedi.

EŞİT HAKLARA SAHİPLER

“Maalesef son yıllarda içimizi acıtan kadına yönelik şiddet haberlerini çok fazla duyar olduk” diyen Ünverdi, “Bizim köklü geleneğimizde, kültürümüzde, inancımızda bırakın kadına şiddeti, kadın bizim için kutsaldır. Kadın en başta anne, kardeş, abladır. Kadına şiddet ve cinayetlerine maalesef üzülerek şahit oluyoruz. Bu algıyı kırmak ve toplum olarak bu konuda bir farkındalık oluşturmak zorundayız. Hiçbir şey insan hayatından daha değerli değildir. Kadın ya da erkek eşit haklara sahiptir” diye konuştu.

YILDIRIM: DESTEKLENMELİ

 Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım toplumsal kalkınmanın, kadınlar için anma günlerini çoğaltarak değil,  kalkınmanın cinsiyetten bağımsız olduğunu anlayarak sağlanabileceğine dikkat çekerek, Kadın Girişimci Destek Merkezi (KAGİDEM) gibi oluşumların desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.  “85 yıl önce birçok ülkeden önce seçme ve seçilme hakkı elde etmesine karşın, nüfusun yarısı kadın olmasına karşın halâ kadınlarımız toplam girişimcilerimizin yüzde 9’unu oluşturuyor” diyen Yıldırım,  “Kadınlarımızı kültürel ön yargılar, ev işleri ve çocuk bakımı gibi nedenlerle toplumsal cinsiyet eşitsizliği uygulayamayız. Dünyanın her yerinde ekonomiler girişimcilerin, girişimci ruhun ve onun getirdiği yenilikçiliğin omuzlarında yükseliyor. Kadınların bu alandaki potansiyellerinin kullanılması için biz reel sektör temsilcileri üzerimize düşen sorumluluğu alma gayretindeyiz"

DAĞLI: HAYATIN VAZGEÇİLMEZİ

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Türk kadının kendi ayakları üzerinde duran birey olarak, dünyanın pek çok ülkesindeki kadınlardan önce seçme ve seçilme hakkını elde ettiğini belirtti. Prof. Dr. Dağlı, “Türk kadını tarihimiz boyunca kendisine verilen rollerle yetinmemiş gerek aile, gerekse sosyal hayatta kendi rolünü belirlemiştir” dedi.

TOPÇUOĞLU: SAYI YETERSİZ

Meclisteki kadın milletvekili sayısının çok yetersiz olduğunu da ifade eden Topçuoğlu, "Ülkemiz 1935 yılında kadınların, mecliste temsilinde Dünya'nın 2. sırasında iken, 21. yüzyılda bu gün gelinen noktada, 2019 yılında ne yazık ki sıralamanın en sonlarındayız. Kadınların ekonomik hayata katılımı, kadınların elde edebildiği ya da onlara sunulabilen olanaklar, eğitim ve sağlık,  her şeyden önemlisi karar alma mekanizmalarında ve siyasette temsil açısından, dünya toplumsal cinsiyet eşitliği endeksinde 130. sırasında da yer almış olmamız kadının insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanında ne kadar gerilerde olduğumuzun göstergesidir" dedi.

HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.