1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kadınlar göstermelik aday gösteriliyor
Kadınlar göstermelik aday gösteriliyor

Kadınlar göstermelik aday gösteriliyor

Kadın Merkezi Vakfı Gaziantep Şubesi, yaptığı araştırmayla kadın gerçeğini gözler önüne serdi. Siyasi partilere seslenen KAMER, "Biz kadınlar gündelik...

A+A-

Kadın Merkezi Vakfı Gaziantep Şubesi, yaptığı araştırmayla kadın gerçeğini gözler önüne serdi. Siyasi partilere seslenen KAMER, "Biz kadınlar gündelik hayatını belirleyen politika ve uygulamalara eşit katıldığımız, eşit temsil edildiğimiz yerel yönetimler istiyoruz" çağrısı yaptı. KAMER Vakfı Gaziantep Şube Başkanı F. Aynur Yıldıran, başkanlığında toplanan üyeler, Türkiye’de yerel yönetimlerde kadınların temsil ve katılımı eşitlikten çok uzak olduğunu görüşünde birleşti. Yıldıran, Gaziantep'in kadınlara temsil verme konusunda çok kötü durumda olduğunu söyledi.

Kadınların kesinlikle vitrinde yer almadıklarını belirten Yıldıran, "Ülke genelinde kadınları, farklılıkları hesaba katan, cinsiyet eşitliğini hedefleyen belediyecilik anlayışı devede kulak denecek kadar azdır. Bu vahim tabloya rağmen geçen seçimlerden bu yana kadınların eşit katılımı sağlanmamış, katılımın önündeki engelleri kaldıracak mekanizmalar oluşturulmamıştır. Birkaç örnek uygulama değil, cinsiyet eşitliği ilkesini yerel yönetim anlayışının bütününe egemen kılmış belediyeler görmek istiyoruz. Ne kentin planlamasını, ne ulaşımın koşullarını, ne parkın, bahçenin, yeşil alanların oranını, ne sokağın ışıklandırılmasını, ne kreş mi pazar yeri mi açılacağını, ne de kaynakların kimler için nasıl kullanılacağını belirleyebiliyoruz. Yerel seçimler yaklaşıyor. Gündelik hayatımızın, yaşadığımız yerlerin nasıl şekillendirileceğine dair tek laf yok! Ortada erkeklerin kentleri ele geçirme savaşlarından başka şey yok! Siyasette kadınların katılımından, temsilinden, gündelik hayatlarından eser yok! 2014 yerel seçimlerinde siyasi partiler kadınları vitrinden bile dışladılar" dedi. 

LİSTE AÇIKLANDI

Yıldıran, 2014 seçimlerinde Gaziantep'teki kadın adaylar listesini de açıkladı. Mahalle muhtarlarıyla birlikte 53 kadının listede yer aldığını ve bir çoğunun da çok arkalarda olduğunu belirten Yıldıran,  "Siyasi partiler, kadınların adaylığını teşvik edici özel çabalar içine girmedikçe, çeşitli yöntemler geliştirmedikçe ne kadınların yerel yöneticiliği ne cinsiyet eşitliği mümkün" dedi. 

6 MUHTAR ADAYI KADIN

Yıldıran açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Kayaönü Mahalle Muhtar adayı Hatice Hançerli, Çatalsu Köyü Muhtar adayı Yeter Kurt, Yeditepe Mahalle muhtar adayı Türkan Göçer, Güneykent Mahalle Muhtar adayı Hatice Hortoğlu, Alleben Mahalle Muhtar Adayı Hülya Büyükgökçek ve Şahintepe Mahallle Muhtar adayı Yeter Öztürk. CHP'den 13, BDP'den 11, AK Parti'den ise 23 aday var. Ancak bunların sıralaması ne durumda olduğunun göstergesi" diye konuştu.  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.