1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Kadınlar geleceği yazacak
Kadınlar geleceği yazacak

Kadınlar geleceği yazacak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Turkcell ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde başlatılan, Geleceği Yazan Kadınlar Projesi kapsamındaki eğitimler bin 601 katılımcı ile 58 sınıfta eş zamanlı olarak Gaziantep’te de başladı.

A+A-

Gaziantep’te, Gaziantep Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan ‘Geleceği Yazan Kadınlar’ Projesi ile kadınlara, Android mobil yazılım konusunda eğitim verilecek. Yazılım eğitimleri ile mobil uygulamalar geliştirmeye destek olacak projeyle kadınların bu alanlardaki istihdam kapasitesini ve girişimciliğinin arttırılması hedefleniyor. Android uygulama geliştirme eğitimleri hem online, hem de projenin düzenlendiği illerde sınıf içi eğitim olarak gerçekleştirilecek. Yaklaşık 2 ay sürecek eğitim sürecinde 5 hafta sonu, toplamda ise 10 günlük sınıf içi eğitim yapılacak. 

KADIN GİRİŞİMCİLERE TEŞEKKÜR ETTİ

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Geleceği Yazan Kadınlar'ın elde edeceği başarının, teknolojinin erkeklere ait bir alan olduğu algısını yıkacağını söyledi. 

Hisarcıklıoğlu, kadınları yazılım konusunda eğitmek, istihdam kapasitesini ve girişimciliğini artırmak amacıyla bu işe giriştiklerine ifade ederken, "Proje ortağımız Turkcell’e ve bu işin başarıya ulaşması için elini taşın altına koyan tüm kadın girişimcilerimize can-ı gönülden teşekkür ediyorum" dedi. 

ÖN YARGILARI YIKACAK PROJE

Teknolojinin dünyanın her yerinde erkeklere özgü bir alan olarak algılandığına işaret eden Hisarcıklıoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: 

"Geleceği Yazan Kadınlar'ın başarısı, bu algının ne kadar yanlış olduğunu ispatlıyor. Önyargıları yıkıyor. Bugün, yazılım geliştirmeyi biliyorsanız, geleceğin en hızlı büyüyecek şirketlerinde çalışabilirsiniz. Çalışmak bir yana böyle şirketler kurabilirsiniz. Yazılımcı sayımız ne kadar fazla olursa, milyar dolarlık start-up'ların bizden çıkma ihtimali de o kadar yüksek olur. İllerde Oda ve Borsalarımızın hizmete binalarında gerçekleştirilen sınıf içi eğitimler ile desteklenen programda, Turkcell eğitmenleri yüz yüze ve online eğitim verirken TOBB’un akıl hocaları fikirlerin ticarileşebilirliği yönünde sürece destek veriyor.” 

HANGİ İLLERDE UYGULANACAK?

Projenin hayata geçirileceği illerin Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakaları, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Konya, Kütahya, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Teknolojide kadın istihdamını artırmak amacıyla hayata geçirilen Proje, Barselona’da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nde Kadın için Teknoloji kategorisinde ödül alarak dikkat çekerken, Birleşmiş Milletler’de Kadının Güçlendirilmesi Prensipleri toplantısında da iyi uygulama örneği olarak diğer ülkelerden katılımcılar ile paylaşıldı" diye konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.