1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kadın sağlıkçılara haksızlık ediliyor
Kadın sağlıkçılara haksızlık ediliyor

Kadın sağlıkçılara haksızlık ediliyor

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşegül Ateş Tarla, pandemi yükünün kadın sağlık emekçilerinin omuzunda olduğunu söyledi.

A+A-

Kadın mücadelesi ile kazanılan 8 Mart gününün kadınlara ücretli izin olarak verilmesi gerektiğini belirten Tarla, “Pandemiye karşı gerçekçi koruyucu önlemler alınmaması nedeniyle giderek artan iş yükü, sağlık çalışanlarının; en çok da biz kadın sağlık çalışanlarının omuzlarına yıkılmıştır ve yıkılmaya da devam etmektedir. Kadınlar hâlâ standart erkek bedenine göre yapılan koruyucu ekipman nedeniyle çok daha zor, ergonomik olmayan koşullarda, uzun saatler çalışmak zorunda bırakılmaktadır” dedi. Gaziantep Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Fethiye Ersoy ise insan hakları merkezli yaşanabilir bir dünya için kadının etkinlik alanının güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

TARLA: YAŞAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşegül Ateş Tarla yaklaşan 8 mart Dünya kadınlar gününde önemli mesajlar verdi.  “Pandemi öncesi dünyanın eşitsizlikleri, salgının getirdiği yeni koşullarla birlikte giderek daha da büyümektedir” diyen Tarla, “Pandemi süreci, sermayenin ve egemenlerin çıkarlarını koruyacak şekilde yönetilirken, emek sömürüsü ve yoksulluk hızla artmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık çalışanlarının büyük çoğunluğunu oluşturan biz sağlık ve sosyal hizmet emekçisi kadınlar, her gün emeğimizin değersizleştirilmesine, emeğimize el konulmasına, haklarımızın gasp edilmesine tanık olurken; pandemi krizinin tam göbeğinde de tüm bu eşitsizlikleri her yönüyle yaşadık, yaşamaya da devam etmekteyiz” şeklinde konuştu. 

SAĞLIK ÇALIŞANLARI KORUNAMIYOR

Tarla, “Pandemiye karşı gerçekçi koruyucu önlemler alınmaması nedeniyle giderek artan iş yükü, sağlık çalışanlarının; en çok da biz kadın sağlık çalışanlarının omuzlarına yıkılmıştır ve yıkılmaya da devam etmektedir. Pandemide bir yılı geride bırakmamıza rağmen, hâlâ sağlık emekçileri nitelikli kişisel koruyucu ekipmana erişimde güçlük yaşamaktadır. Kadınlar hâlâ standart erkek bedenine göre yapılan koruyucu ekipman nedeniyle çok daha zor, ergonomik olmayan koşullarda, uzun saatler çalışmak zorunda bırakılmaktadır” dedi.

MÜŞTERİ MANTIĞI

“Pandemi tüm can yakıcılığı ile devam etmesine rağmen, sağlık kurumlarında müşteri mantığıyla COVID dışı hasta sayısını artırmaya yönelik çalışma düzeni yeniden kurulmakta, sağlık emekçileri, performans baskısıyla, gerekli önlemler alınmadan ve pandemiye uygun fiziki koşullar oluşturulmadan çalıştırılmaya zorlanmaktadır” diyen tarla “Tüm bu zorlu koşullarda kadın sağlık ve sosyal emekçilerinin mesaileri işyeriyle sınırlı kalmamakta, pandemide "evde kal" çağrılarıyla; okula gidemeyen, kreşe gönderilemeyen çocuğun, sokağa çıkamayan hane halkının artan bakım, temizlik ve hijyen ihtiyacını karşılama görevi gibi kadına yüklenen roller daha da pekişmektedir. Bu süreçte erkek yargı da pandeminin faturasını kadına yüklemiş, boşanan sağlık emekçisi bir kadın üzerinden kadınları, işleri ile çocukları arasında seçim yapmaya zorlayarak, çocuğun velayetini babaya vermiştir. Kadınların güçlü dayanışması ve mücadelesi sonucunda bu yanlış karardan dönülmüştür”

ERSOY: GÜÇLENDİRİLMESİ LAZIM

Gaziantep Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Fethiye Ersoy, insan hakları merkezli yaşanabilir bir dünya için kadının etkinlik alanının güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Ersoy, Gaziantep Adliyesindeki baro odasında düzenlediği basın toplantısında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün dayanışma günü olduğunu söyledi.

HAKLARI VAR

Kadınların yaşadığı ortak sorunları ve mücadeleyi simgeleyen 8 Mart'ta kadınların hak ve isteklerini dile getirdiklerini ifade eden Ersoy, "Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık meselesinde, toplum olarak vicdani ve ahlaki adalet anlayışına ve kabulüne ihtiyaç vardır. Aile kavramı kullanılarak kadına yönelik şiddet ve aile mahkemesinin görevli olduğu alanlarda ve davalarda arabuluculuk ve uzlaşma kabul edilmemelidir." diye konuştu.

HERYERDE ŞİDDETE UĞRUYOR

Uluslararası sözleşmelere ve ulusal düzeyde uygulanan politikalara rağmen kadınların dünyanın her yerinde şiddete ve ayrımcılığa uğradığını savunan Ersoy, şunları kaydetti: "Daha insan hakları merkezli yaşanabilir bir dünya için kadının etkinlik alanının güçlendirilmesi, eğitim, istihdam, siyaset, hukuk ve benzeri alanlarda fırsat ve olanaktan eşit düzeyde yararlanması kadın ve erkeğe verilen hakların yüklenen sorumlulukların adil biçimde dağıtılması gerekmektedir. Bizler Gaziantep Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak cumhuriyet devrimlerinin kazanımlarından ödün vermeyeceğimizi belirtiyor, kadına karşı yapılan her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının birey olarak var olduğu, özgürlüklerin kısıtlanmadığı, şiddetin ve istismarın önlendiği bir Türkiye ve dünya istediğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz." Etkinliğe, Gaziantep Barosu Başkan vekili Melikşah Korkmaz ile avukatlar katıldı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.