1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kadın çiftçiler günde 16-17 saat çalışıyor
Kadın çiftçiler günde 16-17 saat çalışıyor

Kadın çiftçiler günde 16-17 saat çalışıyor

Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir Deniz, 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü nedeniyle açıklama yaptı.

A+A-

 Deniz, tarımsal üretimde kadın çiftçilerin önemini vurgularken, gıda güvenliği ve beslenmede önemli roller üstlendiklerinin altını çizdi. Deniz, “Günde 16-17 saat çalışan kadın çiftçilerimiz, tarımımızın belkemiğidir” dedi. 

HİÇ BİR ÖRGÜTLÜLÜĞE SAHİP DEĞİLLER

Dünya çiftçi kadınlar günü fikrinin ilk olarak 1995 yılında Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen, 4. dünya kadın konferansında çıktığını belirten Deniz, “Kadınların tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve gıda güvenliğinde sahip oldukları önemli konumdan hareketle, Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 15 Ekim'i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de 1997 yılından itibaren de 15 Ekim, Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. Tarımda çalışan kadınlar hiçbir örgütlülüğe sahip değildir. Bu durum hak arama, işçi sağlığı ve iş güvenliği, ücret eşitsizlikleri, yaşam koşullarının iyileştirilmesi gibi temel haklara erişmede önemli bir sorun ve engel oluşturmaktadır. Kadınlar, ülkemizde tarımsal üretime katkıları, gıda güvencesi, aile beslenmesi ve dengeli beslenme alışkanlığının nesillere kazandırılması, konularında  yadsınamaz bir öneme sahiptirler.” dedi. 

TARIMSAL İŞGÜCÜNÜN YÜZDE 40’INIKADINLAR OLUŞTURUYOR

Dünyada tarımsal işgücünün yüzde 40‘nı kadınların oluşturduğunu kaydeden Başkan Deniz, “Yani kadınlar her alanda olduğu gibi tarımsal üretimde de önemli görevler üstenmektedirler. Ancak tarımda çalışan kadın çiftçilerin yüzde 95’i sosyal güvenlik sistemine kayıtlı değil. Dolayısıyla bu konuda kadınlara pozitif ayrımcılık tanınmalı, Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine dahil edilmesi için gerekli çalışmaların bir an önce başlaması gerekmektedir. Tarım sektörünün önemli yapı taşlarından kadın çiftçileri sadece 15 Ekimlerde hatırlamak, yaşanılan sorunların görmezden gelmek, çözüm üretmekten uzak tavırlar içinde olmak mümkün değildir. Mevsimlik tarım işçiliği ülke genelinde tarımın önemli bir sorunu olup,  kadınların ev çocuk, aile sorumluluklarıyla daha da zorlandığı, en zor koşullarda çalışma ve hayata devam etme durumunda kaldığı ülkemizin önemli bir gerçeğidir. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.