1. HABERLER

  2. KADIN

  3. KADIN BAŞKANIN KADINLAR GÜCÜ
KADIN BAŞKANIN KADINLAR GÜCÜ

KADIN BAŞKANIN KADINLAR GÜCÜ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Belediyede çalışan kadınlar, sivil toplum örgütlerinin kadın yöneticileri ve üyeleri, kadın muhtarlar, kadın gazeteciler, il protokolünün eşlerinin katıldığı yemekle Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

A+A-

 Şahin, Gaziantep Mutfak Sanatları Merkezi'ndeki yemekte dünya kadınlar gününü takdim ettiği 2014 Yemek Tarifli takvimle anlamlandırdı.  Beraberinde Türk sinemasının ünlü oyuncusu Hülya Koçyiğit ile Gaziantep Mutfak Sanatları Merkezi'ne gelen Şahin, "Enerjimizi, gücümüzü, aklımızı, potansiyelimizi kullandığımız zaman aşamayacağımız hiçbir engel yok, ulaşamayacağımız hiçbir hedef yoktur. Çünkü sizler yanımızdasınız, sizler arkamızdasınız. Anadolu kadınının gücü yanımızda" dedi. 

ANLAMLI HEDİYE

Şahin, Gaziantep Mutfak Sanatları Merkezi'ndeki yemekte dünya kadınlar gününü takdim ettiği 2014 Yemek Tarifli takvimle anlamlandırdı. Takvimin yanında Nurdan Damla'nın "Mü'minlerin Annesi Hazreti Hatice' romanını hediye veren Şahin, kadınlarla ilgili hedefleri, hayalleri olduğunu ve bu doğrultuda çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

KOÇYİĞİT'E ÖVGÜ

Şahin, davetine icabet ederek gelen Hülya Koçyiğit'in hem başarılı bir sanatçı hem de iyi bir anne olunabileceğini gösterdiğini söyledi. Şahin, Koçyiğit'in filmlerinde Anadolu kadınının gücünü anlattığını ifade etti.

3 K DÖNEMİ

Kadının her alanda, toplumsal hayatın her noktasında merkeze alındığı zaman başarı hikayeleri yazdığını vurgulayan Şahin, “Fırsat verildiği zaman nasıl etrafını güneş gibi aydınlattığını, nasıl güneş gibi ısıttığını gördük. O yüzden bu güçlü analığı ve kadınlığı kalkınmanın bir parçası yapmak bizim en büyük hedefimiz. Dünyada büyük bir rekabet var. Bu rekabeti yönetenler kadınlarını merkeze alan, bütün toplumun dinamiklerini merkeze alan, herkesi kapsayan, kuşatan buradaki her bir rengi, her bir potansiyeli, her bir aklı kalkınmanın parçası yapabilenler bu yarışı önde bitirecekler. Benim çok kullandığım bir söz var; ‘3 K’ devrimi biliyorsunuz dünyayı tanımlıyorlar. Kas dönemi yıllar önce bitti, kasa dönemi de bitti, bilgi ve teknoloji çağındayız ve ‘kafa’ dönemi. 3 K’daki en önemli figür kafa dönemi. Dolayısıyla toplumun yarısının aklını merkeze koymadığınız hiçbir hedefe ulaşamazsınız. Bu mesele artık kadın meselesi duygusal bir mesele olmaktan çıkmıştır. Artık bu mesele kalkınmanın, büyümenin, ilerlemenin hedeflere ulaşmanın en temel meselesidir.“

KİTABI ANLATTI

"Kadın huzurlu, mutlu ve güvendeyse toplumun huzurlu, mutlu ve güvende olduğunu" kaydeden Şahin, katılımcılara kendi döneminde başarılı bir iş kadını olan Hazreti Hatice'nin hayatını anlatan bir kitap hediye ettiklerini dile getirerek, İslam'ın kadına verdiği önemi anlattı. Siyasi hayatında kadın olmaktan dolayı yaşadığı sıkıntı ve sorunları anlatan Şahin, bütün Anadolu’yu dolaştığını belirterek, demokrasi ve siyasetin kadınsız olamayacağını anlattıklarını aktardı. Anadolu kadınının gücünü kalkınmanın bir parçası yapmak için çok çalıştıklarının altını çizen Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Kurucu Bakanlığı döneminde kadınlar ve kız çocuklarının eğitimi için yaptığı çalışmalardan bahsetti.

DAHA  ÇOK BİRARAYA GELMELİYİZ

Türk topraklarını vatan yapan en kuvvetli gücün yine anneler ve kadınlar olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, "Bu nedenle bizler daha çok bir araya gelmeliyiz ve hedefimize doğru hızla ilerlemeliyiz. Bu hedef Cumhuriyetin 100'üncü yılında, dünyanın 10'uncu ekonomisi olmaktır. Enerjimizi, gücümüzü, aklımızı, potansiyelimizi kullandığımız zaman aşamayacağımız hiçbir engel yok, ulaşamayacağımız hiçbir hedef yoktur. Çünkü sizler yanımızdasınız, sizler arkamızdasınız. Anadolu kadınının gücü yanımızda." diye konuştu.

KENDİNİZE GÜVENİN

Kadınların önce kendine ve kendi gücüne güvenmesi gerektiğini belirten Şahin, "Allah bizi yaratırken çok güçlü yaratmış. Bizim empati gücümüz, bizim şefkatimiz, bizim bereketimiz bu topluma çok gerekli ve çok mühim" dedi. Şahin konuşmasının bir bölümünde annesi Perihan Kıymık'tan bahsetti. 

ÇOCUKLAR GELİN OLMASIN

Fatma Şahin, belediye olarak "Gelin Etmeyin Okula Gönderin" kampanyasını yürüttüklerini dile getirerek, "Çocuk gelin olmasın diye çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

ENGELLERİ AŞACAĞIZ

15 Temmuz'da Anadolu kadınının hain darbecilere ders verdiğine işaret eden Şahin, "Yine önümüzdeki tüm engelleri aşarak en güçlü bir şekilde hedefimize ulaşacağız. İstikrarın sağlandığı, bürokrasinin azaldığı, vesayet rejiminin bittiği, milli iradenin hakim olduğu, hakikaten hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğu, kararı milletin verdiği yeni dönemi hep birlikte kucaklayacağız." şeklinde konuştu.

ŞAHİN'E ÖVGÜ

Hülya Koçyiğit de katılımcıları canıgönülden selamladığını belirterek, "Beni davet eden, çalışkanlığıyla örnek olmuş, gönüllerde taht kurmuş Sayın Fatma Şahin'e teşekkür ediyorum." dedi. Koçyiğit, "Sayın Şahin, inanılmaz işlere imza atmış. Örnek bir kadın başkanımız. Sadece Gaziantepli hanımefendilerin değil, Türkiye için çok güzel bir örneksiniz. Yaptıklarınız ve yapmayı hedeflediklerinizle ve ekip çalışmasıyla bugüne kadar başardıklarınız hepimiz için çok güzel bir örnek. Bir ufuk açtınız o ufukta, o yolda ilerlemeye ne çok hanımı özendirdiniz, ne çok hanımı yüreklendirdiniz” dedi.

SIRAYA GİRDİLER 

Gaziantep Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin çeşitli yörelere ait türküleri seslendirdiği programa katılan kadınlar, Koçyiğit ile fotoğraf çektirebilmek için sıraya girdi. Koçyiğit, salona girdiğinde kadınları selamladı. Ardından da masaya geçen Şahin ve Koçyiğit kadınların büyük ilgisiyle karşılaştı. 

KADINLARLA BULUŞTULAR

Şahin ve Koçyiğit, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında kadınlarla bir araya geldi.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, belediyenin kadın personelleri ve il dışından gelen kadın muhtarlar katıldı. Şahin, etkinlikte yaptığı konuşmada, Hülya Koçyiğit’i örnek vererek, hem kariyer hem de çocuk yapılabileceğini söyledi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT / MERAL KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.