İl Jandarma komutanlığı ve il emniyet müdürlüğü, 2024 yılının suç ve suçlu yakalama oranlarını paylaştı. Asayiş suçlarında yüzde 28 oranında azalma yaşandığı dikkat çekilen verilerde, malvarlığına karşı işlenen suçlarda bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 28 azalma olurken, aydınlatma oranı ise yüzde 80 çıkarıldı. 

HIRSIZLIK OLAYLARI AZALDI

Yapılan açıklamada Gaziantep’te evden hırsızlık olaylarında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 39 azalma olurken, aydınlatma oranı ise yüzde 44’den yüzde 64’e çıkartıldı.  Otodan Hırsızlık olaylarında da yüzde 49 azalmanın yaşandığı kentte, aynı düşüş kapkaç olaylarında yaşandı. Kapkaç olaylarında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 65,6 azalma yaşandı.  Bağ, bahçe ve tarladan hırsızlık olaylarında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 71 azalma oldu. 
Motosiklet Hırsızlığı olaylarında ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 47 azalma meydana geldi. 

ASAYİŞ OLAYLARINA BAKIŞ

Devrilen motosikletin sürücüsü öldü Devrilen motosikletin sürücüsü öldü

2024 yılında 35 kasten öldürme olayının yaşandığını Gaziantep’te bu olayların tamamı aydınlatıldı.  İl geneli asayiş olaylarındaki aydınlatma oranı 2023 yılının ilk 5 ayında yüzde 87 iken 2024 yılının aynı döneminde bu oran yüzde 94’e çıkarıldı. 

HUZURLU PARKLAR UYGULAMASI İŞE YARALADI

Genel Asayiş ve Kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin engellenmesi için Nisan ayından itibaren 22 parkta her gün 29 ekip ve 23 çift yaya devriye olmak üzere toplam 174 personel görevlendirildi. Nisan 2024 tarihinde mevcutta 20 adet sivil motosikletli Güven Timleri kurulmuş, 10 motosiklet daha alınarak toplam 30 time çıkartılması hedefleniyor. 
 

Editör: Ebru Kont