1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaçak üstüne kaçak
Kaçak üstüne kaçak

Kaçak üstüne kaçak

İmar barışıyla birlikte temeli olmayan 1-2 katlı evlere 4-5 katlı binalar yapılmış

A+A-

Şahinbey ilçesi Çağdaş Mahallesi’nde çöken 5 katlı kaçak binanın hiçbir mühendislik hizmeti almadan, kaçak üstüne kaçak yapması akıllara kentteki diğer kaçak yapıları gündeme getirdi. İmar barışı sonrası kentin muhtelif yerlerinde bulunan binlerce binanın aynı durumda olduğu ortaya çıktı. Çağdaş Mahallesi’ndeki binanın 15-20 yıllık olduğun, temelinin bulunmadığını ve yıkım kararı olduğu belirlendi. İnşaat Mühendisleri Odası eski başkanı Melih Meriç, kanunda hangi parselin, hangi imar durumunun kaç katlı bina olacağının sabit olduğunu söylerken,  imar barışından sonra bu ve benzeri binaların sayısının arttığına dikkat çekti. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Eski Sekreteri İnşaat Mühendisi Burkay Güçyetmez ise, “Kayıt dışı süreçlerle oluşan kaçak yapı stoklarının genişliği, bunların aflara konu edilmesi, kentlerimizde riskleri artırdı. Plansız kentleşme, riskli yapılaşma, yaptırımsız denetim ve eğitimsiz kitleler gibi birçok sorunumuz var maalesef” diye konuştu. CHP Milletvekili Bayram Yılmazkaya ise “Çağdaş Mahallesi’nde ruhsatsız ve kaçak olan bunca binaya belediyenin göz yumması, elektriğini, suyunu, telefonunu, internetini, doğalgazını bağlaması birçok soru işaretini de beraberinde getirmektedir.  Bu kaçak ve ruhsatsız yapının bugüne kadar neden yıkılmadığı ve bu sürece kadar nasıl göz yumulduğu gibi önemli detayların savcılık tarafından incelenerek sorumluların bir an önce adalet önüne çıkarılması gerek” yorumunu yaptı. 

MERİÇ: İMAR BARIŞIYLA ARTTI 

İnşaat Mühendisleri Odası eski başkanı Melih Meriç, imar barışıyla birlikte bu ve benzeri binaların sayılarının arttığını söyledi. Kanunda hangi parselin, hangi imar durumunun kaç katlı bina olacağının sabit olduğunu anlatan Meriç, “Burada sadece belediyeleri suçlamamak lazım. Vatandaşlar üstüne bir kat daha çıkalım, oğluma kızıma ya da kiraya veririm mantığıyla yaklaşıyor. Ama belediyelerin bunlara kesinlikle izin vermemesi lazım. Bu binayla ilgili tutanak tutulmuş. Yıkım kararı çıkmış. Takibi yapıldı mı bilmiyorum” dedi. 

PEŞİNİ BIRAKMAMAK LAZIM

Meriç, kanunların böyle yapıya belirli bir süre verdiğini ve uygulanması gerektiğini yazdığını belirterek, “Vatandaş kanunu tanımıyor ve kendi çıkıyor. Belediyelerde vatandaşı mağdur etmemek için geriye çekiliyor. Aslında bunların peşini bırakmamak ve vatandaşları gecekonduya teşvik etmemek lazım. Bilinç burada çok önemli. Yapı denetim kanunu ortada. Ancak bazı kanunlardan sonra elektrik, su doğalgaz aboneliği kolaylaşınca bu tür yapıların önü açıldı. 2 yıl öncesine kadar imar barışı yapıldı ve bunların hepsi ruhsatlandı. Gece kondular imar barışı ile arttı” diye konuştu. 

GÜÇYETMEZ: SORUNLAR ARTTI

 TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Eski Sekreteri İnşaat Mühendisi Burkay Güçyetmez ise, “Kayıt dışı süreçlerle oluşan kaçak yapı stoklarının genişliği, bunların aflara konu edilmesi, kentlerimizde riskleri artırdı. Plansız kentleşme, riskli yapılaşma, yaptırımsız denetim ve eğitimsiz kitleler gibi birçok sorunumuz var maalesef’ dedi. Yapılaşma süreçlerinde başvurulan betonarme teknolojisinin aldatıcı kolaylığının ehliyetsiz üretimi körüklediğini belirten Güçyetmez, “İnsan hayatı siyasetçilerin oy kaygısına, sermayenin kar hırsına, niteliksiz mühendislik hizmetine ve denetimsizliğe terk edilemeyecek kadar değerlidir” dedi. 

BİNA ENVARTER ÇALIŞMASI YAPILMALI

Gaziantep genelinde kesinlikle bina envanter çalışmasının yapılması gerektiğini belirten Güçyetmez, “Hangi bölgelerde riskler var bunların analizi yapılmalı, Mahalleler gözden geçirilmeli. Belediyeler ve çevre şehircilik kanalıyla riski bölgeler ilan edilmeli. Haritalar çıkarılmalı. Gaziantep genelinde sokak sokak envanter çıkmazsa bu tür olaylar artar” dedi. 

RİSKLER ARTTI

Güçyetmez, “Kayıt dışı süreçlerle oluşan kaçak yapı stokunun genişliği, bunların aflara konu edilmesi, kentlerimizde riskleri artırdı. Plansız kentleşme, riskli yapılaşma, yaptırımsız denetim ve eğitimsiz kitleler gibi birçok sorunumuz var” dedi.

GÜVENLİ YAPI ÖNCELİK OLMALI

Doğanın kendi kurallarının dün olduğu gibi bugün ve her zaman işleyeceğini anlatan Güçyetmez, önemli olanın yaşanacak doğa olaylarını afete dönüştürmeyecek güvenli yapıların üretilmesi ve yaşanılabilir sağlıklı bir çevrenin yaratılması olduğunun altını çizdi. Afet bir doğa olayının kendisi değil doğurmuş olduğu sonuçlardır. Asıl mesele deprem gerçeğine ne kadar önlem aldığımızdır. Toplum olarak başta konunun uzmanı olan İnşaat Mühendislerine gereken değer verilmeli, bilimsel gerçeklikler önemsenmeli” şeklinde konuştu. Güçyetmez, insan hayatının siyasetçilerin oy kaygısına, sermayenin kar hırsına, niteliksiz mühendislik hizmetine ve denetimsizliğe terk edilemeyecek kadar değerli olduğunu kaydederken, yapılaşma süreçlerinde başvurulan betonarme teknolojisinin aldatıcı kolaylığının ehliyetsiz üretimi körüklediğini vurguladı.

YILMAZKAYA: SORUMLU KİM?

CHP Milletvekili Bayram Yılmazkaya ise, Çarpık kentleşmenin başkenti olan Gaziantep’te, Belediye’nin göz yumduğu kaçak binanın çöktüğünü söyledi. Yılmazkaya, “Belediyeye ve CİMER’e yapılan bütün şikayetlere rağmen bodrum ve zemin kattan ibaret olan yapının üzerine 4 kat kaçak kat çıkılıp dar gelirli vatandaşlara satılması Gaziantep’te insan hayatına verilen önemi bir kez daha ortaya koydu. Belediyeye yakın kişiler tarafından bodrum ve zemin kattan ibaret olan bu yapıların alınıp üzerine kaçak katlar çıkıldığı bu tip binalar, Şahinbey Belediyesi sınırlarındaki Çağdaş Mahallesi’nin büyük bir bölümünü oluşturmakta.  

Çağdaş Mahallesinde ruhsatsız ve kaçak olan bunca binaya belediyenin göz yumması, elektriğini, suyunu, telefonunu, internetini, doğalgazını bağlaması birçok soru işaretini de beraberinde getirmektedir.” dedi. 

EN BÜYÜK TESELLİ CAN KAYBI OLMAMASI

Yılmazkaya, “Bu kaçak ve ruhsatsız yapının bugüne kadar neden yıkılmadığı ve bu sürece kadar nasıl göz yumulduğu gibi önemli detayların savcılık tarafından incelenerek sorumluların bir an önce adalet önüne çıkarılması gerek. Konunun uzmanı olan mimar ve mühendislerin tabiriyle; bu tip kaçak ve ruhsatsız binalarda oturan insanların diri diri mezara konulması gibi bir durum söz konusu. Bu nedenlerden ötür, kaçak ve ruhsatsız olan bu yapıların içinde oturan vatandaşlarımız mağdur edilmeden bir an önce bu dayanıksız yığma binaların yıkılarak yerlerine kentsel dönüşüm çalışmalarıyla, buralarda oturan insanlara depreme dayanıklı sağlam binaların yapılması şart.  Öncelikle yaşanan bu faciada can kaybının olmaması en büyük tesellimiz.  Çöken binanın çevresindeki iki binada ve yakınında park halindeki araçlarda oluşan maddi hasarların, vatandaşlarımız mağdur edilmeden Şahinbey Belediyesi tarafından bir an önce karşılanmasını bekliyoruz” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.