1. YAZARLAR

  2. Ahmet Mengüç

  3. JANDARMALAR İŞ BAŞINDA
Ahmet Mengüç

Ahmet Mengüç

Yazarın Tüm Yazıları >

JANDARMALAR İŞ BAŞINDA

A+A-
İnsanoğlu yaratılışından bu yana menfaatten yana olduğu görülmektedir. Bu konuda her nedense devletler daha fazla rağbet göstermektedirler. Örnek vermek gerekse Irak'a yapıldığı gibi Libya'ya yapılmış olan müdahale bunun bir göstergesidir.
Mısır Tunus gibi yeraltı zenginliği olmayan ülkelerdeki yaşanan ayaklanmalarda sesiz kalan Süper ve batılı güçler Libya'ya gelince ani ve acele müdahale kararı aldılar.
Diğer yandan Birleşmiş Milletler diğer ülkelerdeki durum karşısında sesiz kalırken Libya'ya karşı ani ve çabuk karar verdi. Bu karar anında hemen Fransa başta olmak üzere birkaç ülke işe balıklama atlayarak saldırıya geçmeleri, menfaatten yana olduklarını göstermiyor mu?
Oysaki yıllardır kendi yandaşlarından olana İsrail Filistin halkına Libya Lideri Kadafi'nin yaptığından daha fazlasını uygulamıyor mu? Hala bu uygulama ile Filistinliler kendi yurtlarında esir gibi yaşamaktalar.
Neredesiniz ey batılı ve insan hakları savunucuları. Tabi ki burada yeraltı zenginlikler yok. Sizlere faydası olmayan ister yaşasın ister ölsün. Anlayış tarzınız bu zaten.
Bu durumu görmeyen batılı iştahları kabarık batılı güçlerin, İnsan hakları savunuculuğu nerededeydi ha!
Libya lideri Kadafi'nin yaptıklarının doğru olduğunu kimse söyleyemez. Ve onu kimsede savunamaz. Savunmakta yanlış olur.
Ancak bir avuç ve savunmasız bir ülkeye leş kargalarını üşüşmesi gibi bir müdahale yapılması akıllara şu soru işaretlerini beraberinde getirmekte.
Yeraltı zengini olan Özellikle Müslüman ülkeler bizlerin onayı olmadan sizler bunları bizlerden habersiz ve izinsiz kullanamazsınız. Bizlerden kilometrelerce uzaklarda olsanız da sizler bizlerin emrinde yaşamak zorundasınız. Liderinizi biz seçer ve belirleriz. Çünkü seçilen lideriniz bizlerin emrinde olmak zorunda. Bu zorunlulukta bulunmayan ve bizlerle birlikte çalışmayı kabul etmeyen o ülkede lider ve iktidar olamaz.
Nihayetinde bu bir gerçek gibi görülmekte. Kendi ülkemizden bir pay biçersek, ABD ile görüşmeye gitmeyen iktidar olamıyor.
ABD dünyanın jandarması, diğerleri çavuşu ve onbaşısı olmuş. Olmaya da devam edecekler.
Bu süper güçlerin kendi çıkarları olunca ?İnsan hakları savunucusu? olarak ortaya çıkarak diğer mağduriyetlerde sesiz kalmaları çok tartışılacak konudur.
Ne diyelim ?Dünyanın jandarmaları yine işbaşında?. Vah ki vah Müslüman ülkelere. Bu kez sıra hangi Müslüman ülkede acaba?
Jandarmanın emrinde olana elbet ki bir şey olmayacak. Emrinde olmayanın sonu Irak ve Libya örnek verilecek. Seç hangisini istersen denecek.
Yeraltı zengini olan küçük ülkeler yaşamak için, süper güçlere tekmil vermek gerektiğini unutmayın.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.