1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. İYİ PARTİ'NİN OTARŞİK YAPISI VE YÜZÜNÜ GÜNEŞE DÖNME MECBURİYETİ
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

İYİ PARTİ'NİN OTARŞİK YAPISI VE YÜZÜNÜ GÜNEŞE DÖNME MECBURİYETİ

A+A-

Siyasal zeminde suların hızla ısındığı bir süreci yaşıyoruz. Bu durumun izlekleri Ankara'dan Gaziantep'e kadar uzanıyor. 

Hafta içinde İyi Parti İl Başkanı ile AK Parti İl Başkanı arasında yaşanan söz düellosu, iktidarla muhalefet arasındaki rekabetin fasılalarla süreceğinin de bir işareti gibi.

Türkiye siyasetini derinden etkileyen fay hatlarındaki kırılmanın devam edeceği, bu durumun ise genel seçimlerin zamanından önce yapılacağını işaret ediyor. 

Peki siyasal partiler öngörülen seçimlerin erkene alınacağı bir sürece ne kadar hazır? 

İktidar partisinin hızla kan kaybetmeye devam ettiği bu sürecin sonunda partinin parçalanması senaryolarına her ne kadar temkinli yaklaşılsa da AKP içinde İstikbal adına duyulan kaygı ve korkunun egemen olduğu muhakkak. 

AKP'nin iktidardan düşmesiyle birlikte Türk halkının CHP'ye vereceği yetki ve sorumluluğun doğal ortağı İyi Parti olacak.

Peki, İyi Parti 'Millet İttifakı" içindeki partnerine ne kadar güç taşıyacak ? İyi Parti'nin Gaziantep özelinde biriktirdiği gücün disipline edilmesi ve bu gücün oy'a ve halk desteğine tahvil edilmesi ne kadar mümkün olacak ?

Salt Genel Başkan Meral Akşener'in doğadan * gelme, akıl dolu inadı ve can siparane çalışmasıyla bu işin yürümeyeceği bir realite.

Zira siyaset bir kadro hareketi olduğu kadar kendi içinde çoğalarak büyümenin önünü açarak, sonuç alınabilecek insan odaklı bir sanattır. 

İyi parti eldeki mevcutlarla yetinme siyasetinden vazgeçerek sahaya inmeli, toplumda karşılığı olan, bilgisi, birikimi, deneyimi ve inancıyla kaim kadroların izini sürerek harekete kazandırma yolunu tercih etmelidir. 

İyi Parti'nin Gaziantep'te çizdiği otarşik yapının, kendini dışarıya kapatan muammalarla dolu bir kapalı kutu görüntüsü çaba ve gayretlerin karşılığını oy sandığına yansıtamayabilir. 

Genel Başkan Meral Akşener'in çekim gücüyle kadınların daha fazla sempatiyle yaklaştığı ve tolere ettiği İyi Parti'de işlerin göründüğü gibi yürümediği fısıltısı kulaktan kulağa yayılma eğilimi gösteriyor. 

Şahinbey Kadın Kolları Başkanı'nın gizli bir dokunuşla al aşağı  edildiği, partideki kaynamanın ve huzursuzluğun yöneticilerin olaya el koymasıyla meselenin şimdilik kaydıyla soğumaya bırakıldığı gelen haberler arasında. 

Şuurlu bir kadın hareketinin İyi Parti'de etkin ve egemen olmasıyla Meclis iradesine yansıması hiçte zor değil. 

Ancak kadın iradesinin yansımadığı bir meclise halk iradesinin yansıdığını söylemenin güç olduğunu düşündüğümüzde parti içi bu fay hatlarının ne kadar tehlikeli ve önemli olduğunu daha iyi görme imkanı bulacağız.

Bu meyanda kadınlar, ayaklarını yumuşak zeminli salonlardan çekerek, sert zeminli gerçek siyaset sahasına yönelmelidir. 

İyi Parti il başkanı Hocaoğlu'na, parti içi uzlaşı kültürünü, siyasal kardeşliği ve Türkiye odaklı ortak  sevdanın birer neferi olmanın kıymetinin bileşenleri olarak, ortak paydayı işaret ettiği bir Şahinbey Kadın Hareketini örgütlemesini salık veriyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.