1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İtirazlar komisyona havale edildi
İtirazlar komisyona havale edildi

İtirazlar komisyona havale edildi

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı başkan vekili Osman Toprak başkanlığında yapıldı.

A+A-

Günlerdir kent gündemini meşgul eden Millet Bahçesi planına ve Valilliğin yıkılma kararına itirazlar komisyona havale edilirken, 51 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısına işçi çıkarımları, sürgün tartışmalarının yanısıra Kent Konseyi’nin sonuç raporunun gelip gelmediği konusu damga vurdu. CHP’li meclis üyesi Beyhan Külekçi, “Kent Konseyi 24 Ekim 2019 tarihinde bir toplantı yaptı. Sonuç bildirgesi meclisimize ulaşmıştır diye düşünüyorum. Bugünkü toplantıda bunun gündeme alınıp alınmamasının sebebini merak ediyorum. Kent Konseyinin raporu size ulaşmadı mı?” dedi. Osman Toprak ise, ”Kent konseyinden rapor elimize ulaştığında, başkanlığa ulaştığında gündeme alınacaktır, ama bu ayki meclis gündemimizde yok”dedi. Bu arada Kent konseyi için 1 milyon TL ödenek konulması ve ihtiyaç duyulan harcamalar için 300 bin TL’nin aktarılması teklif karar olarak kabul edildi.

KÜLEKÇİ:İLK TOPLANTIDA GÜNDEME ALINIR

CHP’li meclis üyesi Beyhan Külekçi, Belediye kanunun 76. maddesinin kent konseyini düzenleyen bir madde olduğunu belirterek maddeyi okudu. Külekçi, “Kent yaşamında kent vizyonunu ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışır. Belediyeler kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, noterlerin varsa üniversitelerin ilgili sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının ve mahalle muhtarlarının temsilcileri ile diğer ilgililerin katılımıyla oluşan kent konseyinin faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi konusunda yardım ve destek sağlar. Kent konseyinde oluşturulan görüşler belediye meclisinin ilk toplantısında gündeme alınarak değerlendirilir. Kent konseyinin çalışma usül ve esasları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanacak yönetmelikle belirlenir” dedi.

TOPRAK:BU AYKİ MECLİS GÜNDEMİMİZDE YOK

Külekçi, Kent Konseyi’nin 24 Ekim 2019 tarihinde bir toplantı yaptığını belirterek, “Sonuç bildirgesi meclisimize ulaşmıştır diye düşünüyorum. Bugünkü toplantıda bunun gündeme alınıp alınmamasının sebebini merak ediyorum” dedi.

Osman Toprak, “Kent konseyinden rapor elimize ulaştığında, başkanlığa ulaştığında gündeme alınacaktır diye düşünüyorum ama bu aykı meclis gündemimizde yok, doğrudur”dedi. Külekçi yeniden söz alarak,”Kent konseyinin raporu size ulaşmadı mı?” diye sordu. Toprak ,”Bize ulaşan bir bilgi yok” dedi. 

SÜRGÜN TARTIŞMASI

CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, geçen ay büyükşehir belediyesinde bir yer değiştirme olduğunu belirterek, “Geçmiş dönemde çalışan arkadaşlarımızın hepsi belli bir yerde çalışıyordu, fen işlerinde çalışan arkadaşımızı mezarlığa sürdünüz. Başka yerlerde çalışanları mezarlığa sürdünüz. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Birde 800’e yakın işçi çıkarmadan bahsediliyor. Eğer geçmiş dönemde personel ihtiyacı yoksa bunları niye aldınız, şimdi niye çıkardınız? Fen işleri daire başkanı bunları çalıştıramıyorsa, fen işleri daire başkanının kendisinde bir sorun vardır. Çünkü çalıştıramıyorum diye bir ifadesi var arkadaşlara. Bir yönetici kendi personelini çalıştıramıyorsa sorun kendisindedir. Bir yönetici kendi personelini çalıştıramıyor sürgün mü yapacak?” dedi.

BU KONUDA HASSASIZ

Kireç’in sözleri üzerine Toprak,”Birincisi biz bütün daire başkanları ve yöneticilerimizin iyi idareci ve yönetici olduğu kanaatindeyiz. Fen işlerinde görev yapan personellerin değiştirilmeside tamamıyle ihtiyaç dahilindedir. Belediyemizin nerede ihtiyacı varsa personeliini orada görevlendiriyor. Tabiki fen işlerinde hiç bir personelimizin ne cinsiyeti,ne siyasi görüşünden, ne kişiliğinden kaynaklı yer değiştirme olmamıştır. Geldiğimiz günden itibaren başta büyükşehir belediye başkanımız olmak üzere tüm yöneticiler aynı hassasiyet içinde davranmışlardır. İhtiyaç nerede varsa personeller orada görevlendirilmiştir. Çalıştıramama daire başkanının kendi yapısından veya zaafiyetinden dolayı değildir, bunu net bir şekilde belirtiyorum. Tüm idarecilerimizin, yöneticilerimizin, daire başkanlarımızın, şube müdürlerimizin ve çalışanlarımızın arkasında olduğumuzuda özellikle belirtmek istiyorum” dedi. 

FİRMANIN SÖZLEŞME SÜRESİ BİTTİ

İşçi çıkarılmasıyla ilgili meselenin doğru olduğunu belirten Toprak,”Bir miktar işçilerimizin mevsim koşulları nedeniyle iş akitleri sonlandırılmıştır. Bizim alt yüklenici olarak kullanmakta olduğumuz firmanın sözleşme süresi bitti ve burada çalışan personellerin tamamıda park bahçe personeliydi. Sizlerde takdir edersinizki artık park bahçe personeline çok fazla iihtiyaç duyulmuyor çünkü yağışlı bir havaya girdik. Sezon içinde ihtiyaç olması halinde biz kendi bünyemizde bunu değerlendireceğiz. İş akitlerinin feshedilmesinin nedeni de bu” dedi. 

UĞUR:KINIYORUM

Ak Partili Meclis üyesi Halil Uğur da söz aldı. Uğur, ”Ben öncelikle Yılmaz kardeşimizin söylediğ cümleyi kınıyorum. İşçileri bir yerden bir yere sürdünüz diye iki defa bu cümleyi kullandı. Sürmek kelimesi bence bizim çalışan personelimize, bizim işçilerimize yakışmıyor. Bu cümleyi kınadığımızı mecliste belirtmek istiyorum. Sizin buyurduğunuz gibi toplum yararına çalışan projeler dahilinde, görevi biten arkadaşlarımız mevsimsel nedenlerden dolayı devam etmeyen bir süreci var. Artı seçilmiş bir meclis üyesi arkadaşımızın birilerinin sözü üzerine  yetkili arkadaşlarımıza ben böyle duydum, çalıştıramıyor sözünü de kınıyorum” dedi. Kireç, “Kendi ağzıyla söyledi” dedi. Halil Uğur ile Yılmaz Kireç’in konuyla ilgili karşılıklı sözleri üzerine Toprak araya girdi ve “Yılmaz bey olmadı biz sizin konuştuğunuzu dinliyoruz” dedi.

KURT, İSTANBUL’U ÖRNEK GÖSTERDİ

Halil Uğur, “İki defa sürdünüz derken ben size müdahale etmedim”dedi Meclis toplantısında Ak Partili Meclis üyesi Hakan Kurt söz aldı ve ”Sürgün kelimesini kabul etmiyorum, ama sürülme kelimesinin en açık bir şekilde bize yaşatan İstanbul Büyükşehir Belediyesidir. Ramazan Minder beyefendiyi mezarlıklar müdürlüğüne bilgisayarcı olarak atamıştır. Bizim hiçbir şekilde böyle bir uygulamamız olmamıştır. Sevda hanımda görevini layıkı veçhile sürdürmektedir” dedi.

KİREÇ:YAKINDA BELGELERİ SUNACAĞIM

Kireç yeniden söz alarak, ”2004 yılında Asım bey görevdeydi. Sosyal medyadan sizi yalanlıyor. Sosyal medyada 2014 yılında Sayın Fatma Şahin’in geldiğinde yapılan sürgünleri liyakatlı insanların görevden alınmasını sosyal medyadan açarsınız bakarsınız. Sizin döneminizdeki belediye başkanınız bunu söyledi. Ve ben elimdeki belgelerden kimlerin özel kalem müdürlüğü üzerinden geçtiğini hepsini açıklayacağım. Kaç kişi geçmiş özel kalem müdürlüğü üzerinden, bir gün çalışmadan bir gün imza atmadan nereye gelmişler bunları da çok yakında sunacağım” dedi.

Toprak ise “Bekliyoruz, bizim büyükşehir belediyemizde söylediğiniz tarzda hiçbr çalışma istisnai kadrodan atama yapılmamıştır” dedi. 

MİLLET BAHÇESİ’NE İTİRAZLAR KOMİSYONDA GÖRÜŞÜLECEK

Gündemin 12. maddesi olan Büyükşehir Belediye meclisinin 13.09.2019 tarih ve 301 sayılı kararı ile onaylanan Şehitkamil ilçesi İncilipınar Mahallesi N38-C3, N38c-18c, 18d nazım ve N38c-18d-2c, 2d, N38c-18c-1a,1d uygulama imar paftalarında revizyon nazım ve uygulama imar planına yapılan itirazların görüşülmek üzere imar komisyonuna havale edildi.

KENT KONSEYİNE 1 MİLYON TL BÜTÇE

Gündemin 6. maddesi olan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 2020 mali yılı bütçesine Kent konseyi için 1 milyon TL ödenek konulması ve ihtiyaç duyulan harcamalar için 300 bin TL’nin aktarılması teklif karar olarak kabul edildi.

Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum