1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İtfaiyenin asansör eğitimi
İtfaiyenin asansör eğitimi

İtfaiyenin asansör eğitimi

Makina Mühendisleri Odası Başkanı Aykut Kocalar, kent merkezlerindeki nüfus yoğunluğuna bağlı olarak artan çok katlı binaların ve binalarda kullanılan asansörlerin önemi ve kullanımının her geçen gün arttığını söyledi.

A+A-

İtfaiye personellerine yönelik, asansör kurtarma eğitimlerinin başladığını belirten Kocalar, “Gaziantep ilinde faaliyette bulunan tüm itfaiye personellerini kapsayacak eğitim, 6 grup halinde 2 hafta sürecek şekilde planlanmıştır” dedi. 

Kocalar, “Ne yazık ki Ülkemizde denetimsizlik, bilgisizlik, periyodik kontrol ve bakımların aksatılmasından veya eksik yapılmasından dolayı her yıl yüzlerce asansör kazası meydana gelmektedir. Bu kazalarda maalesef ciddi can ve mal kayıpları ile karşı karşıya kalınmaktadır.  Asansörler bulunduğu binaya ait bir ekipman gibi görünse de aslında kamuya açık ve kamunun kullanımına sunulan bir ekipmandır. Aynı zamanda sürekli kullanım halinde işleyen sistemlerdir. Güvenli bir asansör kullanımı için ilk şart standartlara uygun bir şekilde asansörün montajının yaptırılmasıdır” diye konuştu. 

DENETİMSİZLİK SÖZ KONUSU

“Sürekli işleyen bir sistem olması nedeni ile aylık olarak bakım ve onarımlarının yaptırılması ve arızalanan aksamların giderilmesi gerekmektedir” diyen Kocalar, “Bunun yanında da akredite bir kuruluış tarafından yıllık olarak muayene edilmesi, aylık bakımların tam ve eksiksiz yapılıp yapıldığının kontrol edilmesi ve olası eksikliklerinin giderilmesi de gerekmektedir. Ne yazık ki Ülkemizde denetimsizlik, bilgisizlik, periyodik kontrol ve bakımların aksatılmasından veya eksik yapılmasından dolayı her yıl yüzlerce asansör kazası meydana gelmektedir. Bu kazalarda maalesef ciddi can ve mal kayıpları ile karşı karşıya kalınmaktadır. 

EĞİTİMLER SÜRECEK

Eğitimle ilgili bilgi veren Kocalar, “Eğitimde temel olarak, asansörler, asansör çeşitleri, asansör arızaları, kazaları ve asansörde kalan vatandaşlara yönelik kurtarma yöntemleri konularına değinilmektedir. Teorik eğitim sonunda MMO Gaziantep Şube Hizmet Binasında bulunan asansörde uygulamalı eğitim de yapılmaktadır. Makina Mühendisleri Odası yaptığı tüm teknik hizmetleri kamusal denetim ve kamusal fayda anlayışını benimseyerek gerçekleştirmeye bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Bu çerçevede ilimizde de güvenli asansör kullanımı ve güvenli asansörlerin yaygınlaştırılması için ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde olmaya devam edeceğiz.” HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.