1. YAZARLAR

  2. Mehmet Nabioğlu

  3. İŞYERLERİNİZE RİSK ANALİZİ YAPTIRDINIZ MI ?
Mehmet Nabioğlu

Mehmet Nabioğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

İŞYERLERİNİZE RİSK ANALİZİ YAPTIRDINIZ MI ?

A+A-

1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na göre, kapıcı, bahçıvan veya güvenlik görevlisi çalıştıran apartmanlar dahil risk analizi yaptırmayan tüm işyerlerini yüklü miktarda ceza bekliyor.

"İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi ve kontrol tedbirlerinin alınması amacıyla yapılması gerekli çalışmalar" olarak tanımlanan Risk Analizi ve Acil Durum Planı'nı tüm işyerlerinin hazırlaması gerekiyor.

Yasaya göre, kapıcı, bahçıvan veya güvenlik görevlisi çalıştıran apartmanlar da işyeri sayılıyor.
Herhangi bir çalışanı olmayan apartmanların risk değerlendirmesi yapma zorunluluğu bulunmuyor.  Apartmanlarda kat malikleri işveren, yöneticiler ise işveren vekili sayılıyor. İşçi çalıştıran apartmanlar ve tüm işyerlerinin  1 Ocak 2013'ten itibaren risk değerlendirmesi yapması gerekiyor.

Çalışan sayısı 50'nin üzerinde olan "çok tehlikeli" işyerlerinde,  yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu da bulunuyor. 50'nin altında çalışanı olan "tehlikeli" sınıftaki işyerleri  1 Temmuz 2013,

Kamu kurumları ile çalışan sayısı 50'nin altında olan az tehlikeli iş yerlerinde, 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurmak zorunda kalacak.

Kanun hükümlerine göre, apartmanda bir kapıcı çalışıyorsa apartman yöneticisi (yönetim kurulu) ve kapıcı risk değerlendirme ekibi olarak görev alacak.

Uzmanlık isteyen konularda ise işyeri hekimlerinden,  iş güvenliği uzmanlarından, ortak sağlık ve güvenlik birimleri gibi yerlerden yardım alınabilecek.

İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi bulundurma zorunluluğu başlamış olan işletmelerde, yasanın yürürlüğe girdiği ilk aydan başlamak üzere her ay için 5 bin 390 lira ceza kesilecek.

Bu cezanın yanı sıra ayrıca her ay için 5 bin 390 lira aykırılığın devamı cezası kesilecek.  Risk analizi yaptırmayanlar, ilk aydan başlamak üzere her ay için

3 bin 234 liranın yanı sıra her ay için de 4 bin 851 lira aykırılığın devamı cezası kesilecek.  Cezalar denetimin yapıldığı ay için kesilmeyecek, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren kesilecek."

Risk değerlendirilmesi neden önemlidir.?                    

29 Aralık 2012  tarihinde ,28512  sayılı  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ ne göre, İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar  veya yaptırır.

Risk Analizini Kimler kimlere yaptırmalıdır?        

Risk analizi yani risk değerlendirme tüm işletmeler için 6331 sayılı yasaya mütakip 01.01.2013 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmiştir. Az tehlikeli gruba giren firmalar kendileri yapabilir veya iş güvenliği uzmanına yaptırabilir, ancak tehlikeli ve çok tehlikeli Gruba giren firmalar iş güvenliği uzmanına yaptırmak zorundadır.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa'sının bir kısmı 1 Ocak 2013 günü yürürlüğe girecek ama sadece 50 ve daha çok işçi çalıştıran işyerlerinden tehlikeli ve çok tehlikeli sayılanlar için geçerli olacak...

Yasa ilk defa 1 Ocak 2013 günü sadece 50 veya daha çok işçi çalıştıran Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işyerleri için yürürlüğe giriyor ve bu işyerleri zaten eski İş Sağlığı uygulamasında kapsamda olup işyeri hekimi ve iş sağlığı güvenliği uzmanı çalıştırmak zorundaydılar bu sebeple onlar için yeni bir şey yok.

Yasa 2013 yılı Temmuz ayında da 50 işçiden az çalıştıran ve tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için yürürlüğe girecek.

Bu işyeri işverenleri işyerlerinde ya tam zamanlı ya da kısmi zamanlı işyeri hekimi, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı işe alacak veya ortak sağlık-güvenlik şirketlerinden fatura mukabili bu işi satın alacak.

Ayrıca, işverenin kendisine ait belgesi varsa kendisi, belgesi olan işçisi varsa bu işçisini de isterse Bakanlığa uzman olarak bildirebilecek.

AMAN DİKKAT; Görüldüğü gibi çok önemli bir mevzuu ve yaptırımları da oldukça ağır.İşverenlerimiz konu üzerinde hassasiyetle durmalı yaptırmadılarsa bir uzman eşliğinde risk analizini yaptırmalıdırlar.

Ha unutmadan söyleyeyim bunların sözleşmeli çalıştığınız, serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavirlerinizle ilgisi yok.Onun görev alanına giren bir konu değil.

Herkese cezasız bol kazançlı günler,

HERŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.