1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İSTİKRAR PAKETİNE DESTEK
İSTİKRAR PAKETİNE DESTEK

İSTİKRAR PAKETİNE DESTEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, "Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi"ne iş dünyasından destek geldi.

A+A-

 Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, “Ekonomik Kalkan Paketi ” için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci"salgın nedeniyle olumsuz etkilenen piyasalara 100 milyar liralık bir kaynak aktarılmasını çok değerli buluyoruz." dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri  Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, paketi memnuniyetle karşıladıklarını söylerken, Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz da " Bu sıkıntılı sürecin el birliğiyle aşılacağına inanıyor, açıklanan "Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi"ni ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.  GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan koronavirüs salgınının ortadan kalkıncaya kadar önce sağlık sloganıyla hareket edilmesi gerektiğini vurgulayarak üretim ve istihdama sekte vurmadan çalışacaklarını söyledi.

YILDIRIM TEŞEKKÜR ETTİ

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, “Ekonomik Kalkan Paketi ” için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.  Yıldırım sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “İş dünyasının sesini duyarak hazırlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İş dünyasının sesini duyarak hazırlanan “Ekonomik Kalkan Paketi ” için Sayın Cumhurbaşkanımız, Ekonomi yönetimi, çatı kuruluşumuz TOBB Başkanı ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi. Yıldırım, koronavirüsle mücadele sürecini en kısa sürede ve en az zararla, sağlıkla atlatmayı dilediklerini söyledi. 

KAPLAN: SEKTE VURMADAN ÇALIŞACAĞIZ

GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan koronavirüs salgınının ortadan kalkıncaya kadar önce sağlık sloganıyla hareket edilmesi gerektiğini vurgulayarak üretim ve istihdama sekte vurmadan çalışacaklarını belirtti.  Kaplan su süreçte ülke olarak, millet olarak devlet olarak kenetlenmek zorunda olunduğunu ifade etti.  Başkan Kaplan “Dünyada bir çok ülkede salgın halinde görülen koronavirüs salgınının insan sağılığı yanında ekonomiye de büyük darbesi olmuştur. Ülkeler salgının yayılmasını engellemek için aldıkları radikal kararlarla sınırlarını kapatmış, ticaret önemli oranda sekteye uğramıştır. Bu sürecin geçici olacağına inanıyoruz. Sektörümüz için karamsar değiliz. Bizler üretimimizi sürdürecek, çalışanlarımızın bu durumdan etkilenmemesi için elimizden gelenleri yapacağız. Sorun küresel, mücadele ulusal sloganından hareketle el birliğiyle bu durumun üstesinden geleceğimize inanıyoruz. Hepimiz için öncelik insan sağlığıdır. İşletmelerimizde aldığımız önlemlerle oluşturulan hijyenik ortam çalışanlarımızın sağlığı için büyük önem taşırken ekonomik zorlukları aşmak için de el birliğiyle çözüm odaklı çalışmalarımız sürüyor. Açıklanan 100 milyarlık Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi çarkların dönmesinde adeta can suyu olacaktır” dedi.

ALTUNKAYA: BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

 Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nin, tüm sektörleri ve toplumun dar gelirli kesimlerini de destekleyen son derece kapsamlı bir paket olduğuna dikkat çeken TİM Sektör Kurulu Başkanı Masum Altunkaya, "Tüm dünya bu virüsle mücadele ediyor. Hükümetimiz de gerek vatandaşlarımızın sağlığının korunması gerekse de üretim, ihracat ve istihdamın zarar görmemesi için önemli tedbirler alıyor. İhracatçılar olarak, bu zor günleri atlatmamıza büyük katkı sağlayacak olan bu tedbirleri memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR

Altunkaya, kamu ve özel sektör işbirliğinin yanında tüm vatandaşların çabalarıyla sıkıntılı günlerin atlatılacağını vurgulayarak şöyle dedi: "Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan ekonomik tedbirlerin ve desteklerin sayesinde bu krizi en az etkiyle atlatacağımıza inanıyoruz. Ancak burada iş dünyasına olduğu gibi tüm vatandaşlarımıza da büyük görevler düşüyor. Çünkü önceliğimiz sağlığımız. Panik havası oluşturmadan, salgının yayılmasını önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığımız başta olmak üzere, yetkili kurumlardan gelecek açıklamaları dikkatle takip ederken, işyerlerinde ve evlerimizde hijyen kurallarına tam olarak uymalıyız. Birlik ve beraberliğimiz koruyarak, yardımlaşma ve dayanışmayı güçlendirerek bu sorunu hep birlikte aşacağımıza inanıyorum."

KİLECİ: MORAL VERDİ

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'ne tam destek verdiklerini açıkladı. Başkan Kileci, Koronavirüs salgınının etkilerini azaltmak amacıyla Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi ile  toplamda 100 milyar liralık bir kaynağın devreye alınmasının piyasalara büyük bir moral vereceğini ifade etti.

ÖNCE SAĞLIK

Türkiye'nin, tüm dünyayı etkisi altına alan virüs salgını ile mücadelede ilk günden itibaren hızlı ve doğru kararlar aldığına dikkat çeken GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, "Küresel bir salgınla karış karşıyayız. Önceliğimiz vatandaşımızın sağlığı. Hükümetimiz de bu konuda çok başarılı kararlar almaya devam ediyor. Bir taraftan salgının önlenmesine yönelik tedbirler alınırken diğer taraftan da salgın nedeniyle olumsuz etkilenen piyasalara 100 milyar liralık bir kaynak aktarılmasını çok değerli buluyoruz." dedi.

İÇ PİYASAYA DESTEK

Kileci, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile salgından etkilenen hemen tüm sektörlere önemli ölçüde bir destek verildiğini vurgularken; "Açıklanan paketle; Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelendi. Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak. Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelendi.  İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirildi. Bunların piyasaya olumlu yansımaları olacaktır." diye konuştu.

ÇIKMAZ: NEFES ALDIRACAK

Dünyayı kasıp kavuran, insanlar için kâbus haline gelen koronavirüs salgınının ekonomiyi alt üst ettiğini ifade eden Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz, “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi"ni toplumun bütün kesimleri için adeta can suyu özelliği taşıdığını belirterek paketi desteklediklerini söyledi.  Çıkmaz “Dünya’da yaşayan bütün insanların en büyük ortak sorunu haline gelen, ülkelere sınır kapattıran, dünya ekonomisini alt üst eden koronavirüsü salgını elbette bütün sektörler gibi sektörümüzü de etkilemiştir. Sektörlerin tamamı için olduğu gibi bizim sektörümüz içinde soluklanma olarak nitelendireceğimiz bu kararların hızlı bir şekilde yürürlüğe sokulmasını bekliyoruz. Sürdürülebilir üretim, istihdam ve ihracat için alınması gereken diğer önlemlerin de acilen alınmasını temenni ediyoruz. Açıklanan 100 milyar liralık bu paket üreticilerimizi, sanayicilerimizi ve ihracatçılarımızı rahatlatacaktır” dedi.

ÇELENK: BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ

MÜSİAD Gaziantep Başkanı Mehmet Çelenk, "Merkez Bankası’nın koronavirüs krizinin ekonomik etkilerini asgari seviyede tutmak amacıyla aldığı faiz indirimi kararı ve açıkladığı diğer tedbirleri yakından takip etmiştik. Para politikasına yönelik alınan kararlar, mali bir paketle desteklenmiş oldu. İş dünyasının temsilcileri olarak bizler de, geçtiğimiz hafta ekonomi yönetimine sunmuş olduğumuz önerilerimizin karşılığını almış olduk. Bu bağlamda, her zaman olduğu gibi bugün de elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu açıkça ifade ediyoruz. Zira virüs salgınının küresel etkileri, ekonominin bütün aktörlerinin topyekûn bir mücadele içerisinde bulunmasını zorunlu kılmaktadır"

ÖZYURT: CAN SUYU NİTELİĞİ TAŞIYOR

Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt, "Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” birçok sektör için can suyu niteliği taşımaktadır.” dedi. Özyurt “İnsanlığı tehdit eden önemli bir salgınla karşı karşıyayız. Dünya genelinde hızla yayılan koronavirüs salgınından elbette en az zararla kurtulmak, önce insan sağlığını göz önüne alarak ekonomik yönden de bu geçiş sürecini en az zararla kapatmak için çalışıyoruz. Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi, iş dünyası dışında toplumun dar gelirli kesimlerini de destekleyen son derece kapsamlı bir pakettir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum